כל מה שרציתם לדעת על משתלות קק"ל

כל מה שרציתם לדעת על משתלות קק"ל

דקה וחצי אחרי ט"ו בשבט סוקר הירוי אמרה, מנהל משתלת צומת גולני, את משתלות קק"ל, כולל היסטוריה, מספרים ונתונים מקצועיים שמסבירים איך זה עובד בדיוק. רמז: לא פשוט כמו שחשבתם

היער הראשון של קק"ל ניטע ב-1908 בבן שמן וחולדה. עד 1945 נטעה קק"ל כ-3,620,700 עצים, ומאז הקמתה ב-1901 ניטעו למעלה מ-230 מיליון עצים, שרובם גדלו במשתלות הארגון.
למעשה, עד שנות הארבעים לא הוקמו משתלות בקק"ל, והשתילים לנטיעות ביערות ישראל נקנו מגורמים שונים. המשתלות הראשונות הוקמו בתום מלחמת העולם השנייה (1945), ואלה שנתמכו כלכלית על ידי הסוכנות היהודית היו המקורות העיקריים של שתילים למפעל הייעור של קק"ל בארץ ישראל.
לפני כ-30 שנה היו קיימות בקק"ל כ-12 משתלות יערניות ברחבי הארץ שסיפקו את השתילים לאזורי הנטיעות השונים. רוב ייצור השתילים נעשה מזרעים שחלקם הגדול יובא מטורקיה ומיוון. כיום רוב הזרעים נאספים בארץ מעצים נבחרים, עצי עלית וממטעי אם לזרעים, בהתאם לתוכניות הנטיעה של המרחבים. נוסף על כך מתבצע איסוף הזרעים בתחום בית הגידול שבו עתידים השתילים להינטע. איסוף זרעים ממקור זרעים משובח הוא ערובה לייצור שתילים עמידים יותר בפני מזיקים ומחלות.
בעבר היו רוב השתילים של קק"ל ערומי שורש, ומצע גידולם היה קרקע מקומית שכ-10% ממנה הובאו מתחום היער. מיני עצי חורש טבעי שלא היה אפשר לשתול כערומי שורש גדלו בשקיות פוליאתילן בנפח של 0.5 ליטר ומעלה.
כיום ישנן שלוש משתלות מרכזיות (בצומת גולני, באשתאול ובגילת) המייצרות כ-1,500,000 שתילים בשנה. גדלים בהן למעלה ממאתיים מיני עצים ושיחים שונים, תוך הקפדה על מקורות זרעים משובחים המותאמים לאתרי הנטיעה. בעבר היו מרבית המינים שגודלו במשתלות קק"ל מחטניים, ואילו כיום כ-40% עד 50% מהשתילים הגדלים במשתלות קק"ל הם מיני חורש טבעי ורחבי עלים אחרים.
מרבית ייצור השתילים בשלוש משתלות קק"ל המרכזיות נעשה מפירות הנאספים על ידי מדור הזרעים ממשתלות, ממטעי אם לזרעים, מעצים מובחרים או מעצים מצטיינים. הזרעים המופקים מהפירות מאוחסנים במרכז הזרעים הארצי בבית נחמיה, ולכל אחד ממקורות הזרעים מונפק מספר זהות ייחודי שילווה את השתיל והעץ הבוגר לכל אורך חייו באתר הנטיעה.
חלק מזרעי עצי החורש הטבעי נמצאים בתרדמה ולא ינבטו ללא טיפולי טרום הנבטה ייחודיים. טיפולי טרום הנבטה מתבצעים במרכז הזרעים בבית נחמיה, ומטרתם להסיר את הגורמים לתרדמה ולעיכוב הנביטה. טיפולים ייחודיים אלו מותאמים לכל מין ומין, ובסופו של התהליך נמסרים למשתלות קק"ל זרעי עצי יער המוכנים להנבטה.
במשתלות מונבטים הזרעים בתנאים מבוקרים בחדר הנבטה. לאחר תחילת הנביטה מועברים הנבטים לחממה לצורך "הקשחה" והתבססות למשך כמה שבועות. לאחר שבועיים-שלושה "מועתקים" הנבטים באופן ידני למגשי גידול סופיים בנפחים שונים (לפי מין הצמח) ועליהם מצעי גידול שונים המותאמים למין ולאורך זמן הגידול.
מצעי גידול השתילים במשתלה מגוונים ומתבססים על תערובות שונות של כבול בתוספת של טוף, ורמיקולייט ועוד. מצעי הגידול השונים מכילים דשנים שונים ("סטרטר", "אוסמוקוט" וכד'), המותאמים לכלי הגידול של השתילים ולמיני עצי היער.
מרבית השתילים גדלים במשך שבעה עד 12 חודשים במשתלה, ובמהלכם הם מקבלים את התנאים האופטימליים להתפתחותם, כולל דישונים, הדברת עשבייה וריסוסים נגד מזיקים ומחלות. לאחר ירידה של 70 עד 100 מ"מ גשם באתרי הנטיעה השונים, נשלחים השתילים מהמשתלה אל היער לצורך נטיעה בבתי גידול מגוונים בכל חלקי הארץ.
משתלות קק"ל מייצרות כ-200 אלף שתילים המיועדים לנטיעות במשקים חקלאיים לצורך תפוקת עץ ומרעה דבורים. קק"ל מייצרת שתילים אלו תוך שיתוף פעולה עם מועצת הדבש ועם משרד החקלאות. התהליך תורם גם להגדלת שטחי "הריאות הירוקות" של מדינת ישראל, ומספק הכנסה כלכלית למגדלי הדבורים ולחקלאים.
בכל ט"ו בשבט מחלקת קק"ל בחינם שתילים לבתי ספר, למועצות אזוריות, לעיריות, לגני ילדים, למחנות צבא, למושבים ועוד, מארגנת נטיעות ביערות ומזמינה את הקהל הרחב לביקור במשתלות, תוך מתן הסברים על תהליכי ההנבטה של השתילים.

הירוי אמרה הוא מנהל משתלת צומת גולני

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

37

תגובות ל“כל מה שרציתם לדעת על משתלות קק"ל”

 1. ארבל הגיב:

  מאמר מעניין מאוד! והוא מסביר את חשיבותה של קק"ל במדינת ישראל.

 2. אולג, חיפה הגיב:

  היידה קק"ל! 🙂

 3. מעיין הגיב:

  ט"ו בשבט נהיה ממש חג קקל, אה?
  בכח מקרה, שיהיה במזל

 4. DAVID הגיב:

  מיליון וחצי שתילים בשנה? שנאמר: וואו!

 5. דונלד לי הגיב:

  הכל טוב ויפה. שאלתי היא: האם אזרח מן השורה הרוצה לטעת עץ חסכוני במים בחצרו יכול לרכש שתיל במשתלה של קק"ל? אם כן – אל מי בדיוק פונים?

  ושאלה נוספת באותו ענין – מדוע אין משתלות קק"ל מיצרות שתילי קזוארינה, למשל קזוארינה אֲשוּנָה? זהו עץ חסכני במים, עתיר-ענפים וצל סביבו מתפתח אזור של עלים שנשרו מהעץ ואלו מונעים צִמוּחַ עֵשְבֵּי בַּר שכידוע מתחרים בצמחי הַגִּנָּה על מעט המים שֶהַגִּנָּה מקבלת? בשעתו יעצו לי לנסות להנביט זרעי קזוארינה בעצמי. נסיתי, וזה לא עבד! חפשתי מרשם בדוק ומקצועי באתרים שונים – והעליתי חרס בידי.

  ושאלת השאלות – אל מי בדיוק עלי להפנות שאלות אלו? אני מקוה לקבל תשובה קונקרטית, עם תבת דוא"ל ולא משהו סתמי כמו "כדאי לך להתענין אצל אלו המתמחים בשטח" וכיו"ב.

  דוא"ל לתשובה: dereklangton@yahoo.com

  1. איתן הגיב:

   v הצלחתי להנביט עשרות זרעים כיןם גובהם כ 2 סמ האים הם ישרדו את החורף

   1. מערכת הגיב:

    שלום איתן,
    החורף הזה באמת חורפי במיוחד. גם אנחנו סקרנים לדעת – עדכן אותנו מה שלומם.

 6. דוד ברנד הגיב:

  דונלד שלום,

  משתלות קק"ל לא מוכרות שתילים לאנשים פרטיים. קק"ל מחלקת,ללא תמורה כספית, שתילים למוסדות ציבוריים (ערים, מועצות מקומיות ואזוריות, מושבים, קיבוצים, צה"ל וכד').

  משתלות קק"ל מייצרות שתילי קזוארינה וגם מינים רבים אחרים חסכני מים.

  זרעי קזוארינה נובטים היטב ללא כל טיפולים מיוחדים. פרוטוקול ההנבטה שהועבר לך בזמנו ע"י אביב מדויק ונכון. יתכן שהפירות שאספת לא היו בשלים והזרעים לא היו חיוניים.

  בנוסף לכך, אתה יכול לפנות למר פבלו צ'רקסקי מנהל משתלת גילת (קק"ל) ולקבל מידע נוסף בנדון
  משתלת גילת : 08-9986155

 7. דונלד לי הגיב:

  לדוד ברנד שלום,
  אכן, משתלות קק"ל אינן מוכרות ואף אינן מוסרות ללא תמורה לאנשים פרטיים שתילי קזוארינה, גם לא שתילים בודדים וגם כאשר ברור שאין כאן כונת רוח מסחרי, אלא שתילה בגן פרטי. דברתי על כך בטלפון עם דוד צ'רקסקי, זו השורה התחתונה.
  צ'רקסקי הפנה אותי למשתלה אחרת, פרטית, פניתי ואני עדין מחכה לתשובה.
  נסיתי להנביט זרעי קזוארינה בעצמי, לפי הנחיות בע"פ, ולא נבט כלום. איני יודע מה אחוזי הנביטה גם בידי שתלנים מנוסים שמקצועם בכך. נראה שכרגע הסכוי היחיד שלי הוא לקבל הוראות מדויקות להנבטה, לפי צ'רקסקי, אין פה שום חכמה יתרה. אז מדוע אין הם נובטים?…

 8. דונלד לי הגיב:

  היום הוא ה- 3.7.2009 – ואני עדין מחפש שתיל(י) קזוארינה אשונה. עדין. אכן – חתרן בלתי נלאה…

 9. שמוליק הגיב:

  הירוי איש מקסים !!!

 10. דונלד לי הגיב:

  בהמשך להודעתי מפברואר 2007: אם תאמינו ואם תמאנו, השגתי שלשה שתילי קזוארינה אשונה! קבלתים בתחלת הקיץ, כך שהיה עלי להחזיקם בבית, ולהשקותם בתשומת-לב, לבל יתיבשו בחדשים הלוהטים שעברו עלינו, וגם נזהרתי שלא להמליחם.
  עכשו, עם בא החרף, אשתלם ואשגיח בשבע עינים לבל יְאֻנֶּה להם רע!
  אחרי השרפה הגדולה בכרמל כלנו מְצֻוִּים על טפוח כל עץ.

 11. Yoram הגיב:

  Hello All,

  We wish to buy large quantity of Trees and donate them to save the forest of the Carmel, Can any one send me contact details of Co. that are growing these kind of Trees.

  All the best

  Yoram

 12. רזיאל יהודה הגיב:

  מכתב תודה
  ברצוני להודות לעובדי קק"ל גילת ובראשם מר פבלו צ'רקסקי
  והממונה האיזורי מר אלישע מזרחי על היחס הסובלנות הרצון
  ועבודת הקודש שהם עושים מידי יום וב ט"ו בשבט בפרט והסיוע
  למוסדות ואירגונים בצמחים יעוץ ורצון טוב מי יתן וירבו עובדים חרוצים ומסבירי פנים כמוכם בלי צורך לעגל פינות קפדנים בפרטים ולאחר אישור נותנים את הנשמה תודה אחת ענקית לככככככככככווווווווווללללללללללללםםםםםםםם.

  רזיאל יהודה מעבר גבול ארז

 13. דונלד לי הגיב:

  שתלתי את שלשת שתילי הקזוארינה האשונה (ראה לעיל) שקבלתי, שלשתם נקלטו והם משגשגים לפלא. אזור המרכז, אדמת חול-חמרה.
  עכשו אני רוצה לשתל שתילים של שטה, או כל עץ אחר שטעון רבוי וטפוח לבל יִכָחֵד. אני פתוח להצעות!
  אספתי בשנים קודמות זרעים של שַׁרְבִיטָן מָצוּי (אֶפֶדְרָה) ושל שִׁטָּה דּוֹקְרָנִית (לעתים מְאַיְּתִים בטעות דו-קרנית), הִנְבַּטִתִים וְהַעֲבַרְתִים לְגִנָּתִי. הם משגשגים, מתפתחים ומרגישים מְצֻיָּן!

 14. dani הגיב:

  אשמח לקבל יעוץ בנוגע להנבטת ארזים וביחוד בקשר לארז הלבנוני… תודה מראש לעונים!

  כידוע לי זמן הבשלת אצטרובל הארז אורך 3 שנים עד להבשלתו המלאה…
  א'- לקראת איזה חודש בשנה מבשילים האצטרובלים?
  (לא הצלחתי למצוא את המידע הנל בספרות)

  ב' – האם רק זרעי האצטרובלים שהגיעו לבגרותם( 3 שנים)
  ראוים לזריעה או שנרשמו מקרים חריגים שנבטו זרעים מאצטרובלים בני 1-2 שנה?

  והאם נתונים אלו משתנים בין סוגי הארזים השונים?

  אשמח לקבל טיפים והערות על גידולו של הארז, ומהם המספרים הנוכחיים אשר נזרעים ונשתלים במשתלות קק"ל.

  שוב תודה וכל טוב.
  dannymostovoy@gmail.com

 15. מערכת הגיב:

  דני שלום,

  הבשלת האצטרובלים של ארז הלבנון אורכת כשנה ומתקבלת בתנאי הגידול של ישראל בד"כ בחודשים דצמבר-ינואר.
  אנו מנביטים זרעים שנאספו מאצטרובלים בשלים בלבד, ההבשלה מאופיינת בהתפרקות קשקשי האצטרובל ושחרור הזרעים. אין לנו ניסיון אחר.
  בקק"ל מגדלים כ- 20,000 שתילים של א. אטלנטי וכ- 5,000 שתילים של א. הלבנון בשנה.

  אביב אייזנבנד
  מנהל מדור זרעים ומשתלות באגף הייעור של קק"ל

 16. גבריאל אליעז הגיב:

  שלום

  אספתי קצת זרעים של ברוש וערער ואני מעוניין להנביט אותם
  אשמח אם תוכלו לתת לי הוראות זריעה והנבטה כמו הכנת הזרעים לזריעה, איזה מצע , אור/חושך , טמפרטורת הנבטה וכן משך הנביטה
  תודה
  גבריאל

 17. מערכת הגיב:

  שלום גבריאל,
  אביב אייזנבנד מאגף הייעור של קק"ל שמח להשיב לשאלתך:

  באשר לברוש על מיניו, הנחיות ההנבטה בסיסיות. חשוב לדעת שאחוז הזרעים החיוניים ברוב מיני הברושים ריקים. ניתן לחתוך אותם בזהירות עם סכין חדה או עם סקלפל כדי לבדוק מהו אחוז הזרעים המלאים.

  להלן הנחיות ההנבטה:
  1. השריה במי ברז למשך 12 שעות (overnight).

  2. זריעה במצע קל ומאוורר (עדיף בוורמיקוליט), בעציץ או בכלי גידול מנוקז. חשוב להקפיד ששכבת הכיסוי תהיה דקה: 3–4 מ"מ.

  3. הנבטה במקום מוצל או חשוך, תוך כדי השקיה לשם שמירת הלחות (לבדוק במגע יד) אחת ליומיים.

  4. טמפרטורה רצויה: 23–24 מעלות.

  5. כאשר הנבטים מבצבצים – להוציא למקום מואר אך מוצל להמשך גידול.

  באשר לערערים, הסיפור קשה יותר. יש הבדל בנביטה בין המינים השונים. נוסף על כך – חשוב לאסוף זרעים טריים אך בשלים. יש להסיר את הציפה ולנסות לפי הפרוטוקול הנ"ל.

  שיהיה בהצלחה!

 18. אביב גוטפריד הגיב:

  שלום רב

  יש לי שטח אדמה של כ 10 דונם ואני מעוניין לשתול אקליפטוסים
  האם ניתן לקבל ממכם שתילים לשתילה, לפני מספר שנים קיבלתי ממכם 500 שתילים
  בתודה

  אביב

 19. מערכת הגיב:

  שלום אביב,
  אנא פנה אל הרפרנטית לייעור משקי במשרד החקלאות – דליה ענו – dalianav@shaham.moag.gov.il.
  דליה מעבירה אלי דרישת שתילים מרוכזת של כל החקלאים המעוניינים לטעת עצים בקטגורית הייעור המשקי.
  תודה,
  אביב אייזנבנד
  אגף הייעור, קק"ל

 20. לאה הגיב:

  האם יש אפשרות לנטוע בפועל עץ או יותר, באחד מיערות קק"ל ?
  ואם כן, כיצד ניתן ליצור קשר ?
  מדובר בארוע משפחתי, פרטי.
  האיזור יער בארי.
  המועד בחודש שבט, אחרי ט"ו בשבט.
  תודה
  לאה

 21. מערכת הגיב:

  שלום לאה, הבנו כי אנשי השטח של קק"ל מטפלים בפנייתך במסירות.
  נשמח לארח אתכם ביער.

 22. יעל הגיב:

  אני משרתת בבסיס צבא גדול ואנו מעוניינים לשתול בבסיס שתילים שונים. למי לפנות? מי יכול לעזור לנו?

 23. יעל הגיב:

  אני משרתת בבסיס צבאי סמוך לירושלים.
  לצערינו, בשלג האחרון הרבה מאוד מהעצים והצמחים קרסו, נשברו או נבלו. אנו מעוניינים לשתול מחדש את הצמחייה. זהו מחנה רב יחידתי שמשתרע על שטח גדול. נשארה מעט מאוד צמחייה במצב תקין. האם נוכל לקבל את עזרתכם? האם תוכלו לתרום לנו צמחים?

 24. יוסי נבון הגיב:

  אני מבקש לרכוש שני סוגי שיחים והם:עוזרר אדום
  ברביריס אני מבקש לחזור אליי בתיקווה לתשובה חיובית תודה

 25. מערכת הגיב:

  שלום יוסי,
  ניסינו לשלוח לך מייל, אך הכתובת שסיפקת כנראה שגויה.
  אתה מוזמן ליצור איתנו קשר ב-info@eyarok.org.il

 26. רועי הגיב:

  שלום,
  קיבלתי זרעי ארז הלבנון והייתי שמח לדעת איך אני יכול לנסות ולהנביט אותם.
  תודה רבה ויום טוב,
  רועי

 27. מערכת הגיב:

  שלום רועי,
  ראשית כדאי לבדוק שהזרעים חיוניים. עין מיומנת יכולה לומר לפי צורת וממדי הזרע – זרע חיוני נראה מלא ו"נפוח".
  נוסף על כך, אם יש הרבה זרעים, כדאי "להקריב" זרע או שניים ולבצע חתך רוחב על מנת לראות אם הזרע מלא. כלומר שאפשר להבחין בקלות ברקמה לבנה (האנדוספרם) שבמרכזה ישנו הנצר הירוק.

  הנבטה:
  את הזרעים צריך להשרות במי ברז למשך כ-12 שעות.
  לאחר מכן רצוי לזרוע במכל מנוקז, במצע הנבטה מאוורר כמו ורמיקוליט מס' 3 ולשמור על לחות המצע באמצעות השקיה לפי הצורך.
  עומק הזריעה: כלל האצבע בעולם הזרעים אומר שעומק הזריעה הוא פעמיים גובה הזרע כאשר מונח אופקית.
  לאחר כשבועיים (משתנה על פי בגרות ומצבו הפיסיולוגי של הזרע) אמורה להתרחש נביטה, כלומר הופעת שורשון ולאחריו הנצר.
  מצורפת תמונה של נבטים של ארז הלבנון שהונבטו וגודלו במשתלת גולני של קק"ל:
  http://globeblog.co.il/wp-content/uploads/2014/07/dscn0062.jpg
  בהצלחה,
  אביב אייזנבנד, מנהל מחלקת יערנות ופיתוח מקצועי באגף הייעור בקק"ל

 28. רועי הגיב:

  שלום אביב,
  תודה רבה על התגובה, אנסה את שכתבת.
  המליצו לי גם לשים אותם במצע הנבטה במקרר לאחר ההשריה במי ברז, האם אין צורך בכך ?
  שוב תודה,
  רועי

 29. מערכת הגיב:

  שלום רועי,
  בעבר ניסינו טיפולי הכמנה (טיפול בקור) וגילינו שכשהזרעים חיוניים וטריים מתקבלת נביטה דומה, למעט העובדה שלעתים קיבלנו קיצור במשך הנביטה.
  לפיכך, אם יש אפשרות, אפשר להכניס להכמנה קרה ב-4 מ"צ למשך 10 ימים. חשוב לשמור על הלחות בזמן זה.
  אביב

 30. רועי הגיב:

  המון המון תודה ויום טוב ושקט

 31. דן שחם הגיב:

  שלום רב
  אני משמש כיו"ר וועדת בטחון ביישוב כרמל שבדרום הר חברון .
  אנו מעוניינים בגידור היישוב באמצעות צמח קוצני חסכוני במים שייצמח או שייגזם לגובה של כ מטר .
  התלהבנו מסוג של שיטה עם קוצים גדולים הבנתי ששמו "אקציה אורידה " או שמא עדיף קקטוס ?
  האם יש ברשותכם שתילים למסירה ?
  בברכה
  דן שחם 0505065926

 32. מערכת הגיב:

  שלום דן,
  לדברי אביב אייזנבנד, מנהל מחלקת יערנות ופיתוח מקצועי באגף הייעור בקק"ל, אין במשתלות קק"ל צמח העונה על דרישותיך.
  עם זאת, הוא יכול להמליץ לך על שיטה הורידה או על בוגונביליה נאה – אם זה בסדר מבחינתך שהצמח יגיע לגובה של כמה מטרים בבגרותו.

 33. איבון הגיב:

  שלום רב
  אני מעוניינת הכמה עשרות של שתילי ברוש אריזונה צעירים.
  אשמח אם תוכלו לעזור

 34. איתן הגיב:

  יש נביטה מרובה לטוקסודיון הצלחה גדולה האים הם אמורים לשרוד את החורף שתלתי ליפני שבועיים עשרה לאורך הנחל לכיש באשדוד שתילים בגובה חמישים סנטים הגשם כיסה הכול האים הם ישרדו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *