הסלמנדרות חוזרות ליער ביריה

הסלמנדרות חוזרות ליער ביריה

מלחמת לבנון השנייה הבריחה את הסלמנדרה הכתומה מיער ביריה, אבל מסתבר שהזמן עשה את שלו

היעלמותה של הסלמנדרה הכתומה מעין נבוריה שביער ביריה העציבה אותנו מאוד. ידענו מהן הסיבות להיעלמות: מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 והשלכותיה, השרפות הגדולות ואובדן בתי גידול רבים, אבל בסתר לבנו רצינו לראות אותן כמו בכל שנה לאחר הגשם הראשון, נוהרות בלילות למעיין, תוך מופע חיזור והזדווגות.
אולם לאכזבתנו, בחורף הראשון שלאחר השרפות כמעט לא ראינו סלמנדרות. באנו למעיין בלילות שלאחר הגשמים הראשונים, כשאנו מאירים נואשות לכל כיוון ואפילו ממצמצים בשפתיים, אולי זה יעזור; אבל זה לא עזר. בחורף של שנה שעברה, שהיה דל משקעים ואיחר להגיע, לא היה שיפור משמעותי בתנאי המחיה של הסלמנדרה, כך שסף הדאגה טיפס למעלה.
לשמחתנו הרבה, הגשמים המוקדמים של סוף אוקטובר-תחילת נובמבר בשנה הנוכחית עשו את שלהם, ומי שבא למעיין נבוריה בלילות שלאחר הגשם זכה לראות עשרות סלמנדרות יוצאות מהמחילות ונעות לעבר ברכת המים.
באמצע נובמבר יצאתי לעין נבוריה בלילה מלווה בצלם מקצועי. חששתי שנתאכזב, אולם ההפתעה הייתה גדולה: כבר בתחילת הסיור ראינו את הסלמנדרות זוחלות לכיוון הברכה. הן היו כל כך רבות שפחדנו לדרוך עליהן. היה מדהים לראות עשרות סלמנדרות בגדלים שונים ובעלות כתמים כתומים, נעות כל אחת בקצב שלה.
הצלם נתקף בקדחת צילומים, ואני לא הפסקתי להתפעל. זה היה מחזה מרהיב ומיוחד. מד האופטימיות שבר את הסקאלה. בעלי חיים אחרים – ציפורים, יונקים, חרקים, פרפרים – כבר חזרו ליער, והסלמנדרה היתה האחרונה-חביבה שחזרה לשגרה בעין נבוריה.
אם אתם רוצים לראות מחזה מרהיב, זכרו: בשנה הבאה, לאחר הגשם המשמעותי הראשון, בואו עם פנסים לעין נבוריה ותיהנו ממחזה מרהיב ומלהיב.

יוסף קרני הוא יערן קק"ל באזור הגליל העליון

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

8

תגובות ל“הסלמנדרות חוזרות ליער ביריה”

 1. אולג, חיפה הגיב:

  המון סלמנדרות? מחזה מרהיב? אתם בטוחים? 🙂
  אף פעם לא השתגעתי על היצור החלקלק הזה

 2. מעיין הגיב:

  אפרופו שריפת היערות במלחמת לבנון השנייה, כדאי שתכתבו גם על המצב היום. כמעט אף אחד לא כותב על זה, ומעניין לשמוע את הסטטוס.

 3. DAVID הגיב:

  אפרופו הגשמים המוקדמים של אוקטובר-נובמבר שהוזכרו במאמר, נקווה שסוף השבוע הקרוב יביא איתו קצת איזון נוסף…

 4. יוסף קרני הגיב:

  אני שמח לבשר שכל השטח השרוף ביער ביריה שוקם זאת אומרת ניטע מחדש שינינו את הרכב המינים נטענו בעיקר רחבי עלים כמו אלונים קטלבים אלות שקדים אגס סורי ועוזרד כמו כן נטענו כמה אלפי ארזים אטלאנטיים כך שהיער ישנה את פניו ויהיה הרבה יותר מגוון עם יותר פריחות לאורך יותר זמן.
  הגשמים של סוף פברואר תחילת מרץ שיפרו מאד את המצב
  ואנו צופים אחוזי קליטה גבוהים. היער שנטענו השנה ישרוד מאות שנים כך שנכדנו וניננו יזכו להנות ממנו.

 5. יוסף קרני הגיב:

  לגבי הסלמנדרות הן נימצאות בכל בגליל מהכרמל וצפונה בבורות מים ומעינות. הסלמנדרות יוצאות לאחר הגשם הראשון למקווה המים פוגשות את הזכרים ולאחר מופע היזדווגות מרהיב הן מטילות את הביצים במים מהביצים בוקעים ראושנים שעוברים כמה גילגולים עד להיותם בוגרים.ביתקופת הקייץ הן מיסתתרות במחילות באדמה ויוצאות כאמור לאחר הגשם הראשון. המופע שלהם מרשים מאוד כתמים צהובים שחורים גוף גדול ראש מאיים ותנועה מהירה.הימצאותם במעינות מראה שהמים נקיים .

 6. יוסף קרני הגיב:

  לגבי שיקום יער ביריה הכנו תוכנית חומש ואני שמח לבשר לכל אוהבי היער ששיקמנו את היער השרוף בשלוש שנים.כאמור הוספנו הרבה מינים שלא היו ביער ביריה במחשבה ליבנות יער בר קיימא זאת אומרת יער שיתקיים מאות שנים ושלאחר טיפןל ראשוני היער יהוה מערכת אקולוגית שמקיימת את עצמה.לשם כך נטענו את עצי החורש הים תיכוני כמו אלונים אלות קטלבים כליל החורש שקד אגס ועצי בוסתן כמו תאנה זית רימון גפן אגוז מיני תות חרובים ועוד.לעצי החורש הטיבעי הוספנו ארזים שהם מאריכי חיים ובעלי מופע מאד מרשים כך שהיער יהיה מגוון שונה ומזמין לטייל בתוכו.

 7. תמי הגיב:

  אפשר לפרסם את ספירת הסלמנדרות הנוכחית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *