גם חיות הבר נמצאות בסכנה

גם חיות הבר נמצאות בסכנה

החברה לשימור חיות הבר פרסמה רשימה של חיות ששינוי האקלים עומד להשפיע עליהן – על חלקן בדרכים מוזרות ובלתי צפויות

בדו"ח חדש, שכותרתו "מינים מרגישים את החום: מקשרים בין בירוא היערות לשינוי האקלים", משרטטת החברה לשימור חיות הבר (The Wildlife Conservation Society) פרופילים של יותר מתריסר מיני חיות ששינוי האקלים מאיים עליהן בדרכים שונות, ובהן הטמפרטורות המשתנות ביבשה ובים, שינוי בדפוסי משקעים, חשיפה למחלות ואיום גובר מצד טורפים.
החברה לשימור חיות הבר מפרסמת את הדו"ח בזמן שבכנס קופנהגן מתכנסים מנהיגי עולם במטרה לדון ולעסוק בנושא שינוי האקלים, ובאו"ם מכריזים על 2010 כעל International Year of Biodiversity, תוכנית שמוביל האו"ם במטרה להעלות את המודעות להידלדלות המגוון הביולוגי ברחבי העולם ולמאמצים לצמצם את התופעה. ועידה בנושא הגיוון הביולוגי, שהתפתחה מכנס כדור הארץ של האו"ם בריו ב-1992 (Earth Summit), הודתה לאחרונה שאף אחת ממטרות הכנס לשנת 2010 לא הושגו, בהדגישה את מצבם העגום של חיות הבר ברחבי העולם לאור איומים מתגברים כמו שינוי האקלים.
הדו"ח גם שופך אור על התפקיד האדיר של בירוא היערות בשינוי האקלים: כמעט 20% מפליטות גזי החממה הם תוצאה של בירוא היערות, יותר מפליטות המשאיות, הרכבות, המכוניות, המטוסים והאניות בכל העולם גם יחד. לכן שימור רצועות היערות ברחבי העולם יכול לעזור לבלום את שינוי האקלים.
"הדימוי של דוב קוטב מיואש על רצועת קרח צפה קטנטנה הפך לדימוי המזוהה בציבור עם שינוי האקלים, אבל ההתחממות משפיעה ישירות על מינים בכמעט כל סביבת מגורים טבעית בעולם הבר", אמר ד"ר סטיוון א' סנדרסון, נשיא ויו"ר החברה לשימור חיות הבר.

הדו"ח מביא חתך רוחב של מיני חיות ברחבי העולם, ובהם:
Bicknell's thrush) Catharus bicknelli) – זן של קיכלי שמתרבה ומקנן בגבהים בהרים הצפון-מזרחיים של צפון אמריקה. עלייה קלה בטמפרטורה מאיימת על שטח הרבייה הטבעי שלו.
פלמינגו – קבוצה הכוללת כמה מינים שמאוימים משינוי האקלים. השינוי משפיע על זמינות ואיכות הקרקע הרטובה, שמשמשת להם סביבת מחיה, באיים הקריביים, בדרום אמריקה, באסיה ובאפריקה.
דולפין אירוודי (Irrawaddy) – זן השוכן לאורך החופים, ואשר מסתמך על זרמים של מים מתוקים מלשונות הים בבנגלדש ובמקומות אחרים בדרום-מזרח אסיה. שינויים בזרימת המים המתוקים ובמליחות המים עלולים להשפיע על שרידות המין לאורך זמן.
כבש המושק (Musk ox) – זן החי בתנאים הקשים של הטונדרה הארקטית. זן זה ניצב בפני סכנה טריפה על ידי דובי גריזלי, העשויים לנדוד צפונה אל תוך תחומי המחיה של כבשי המושק.
צב ים קרני (Eretmochelys imbricate) – זוחל ימי שהביולוגיה שלו תלוית טמפרטורה. כך לדוגמה משמעותן של טמפרטורות גבוהות היא שיותר נקבות מזכרים ייבקעו מהביצים שמטילה נקבת הצב. עובדה זו תשפיע על יחסי המינים של הזן, ומכאן על שרידותו.
"להוציא את חילוקי הדעות הפוליטיים בנוגע לנתונים מטאורולוגיים, אנחנו יכולים להגיד בוודאות ששינוי האקלים מאיים על כדור הארץ שלנו באובדן משמעותי של מיני חיות בר ואזורים טבעיים", סיכם סנדרסון.

מקור: Science Daily
תרגמה: שירי פורר

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“גם חיות הבר נמצאות בסכנה”

 1. יעקב גונן הגיב:

  כל הכבוד על הגלובליזציה וכו'….אבל אצלנו ממש מחסלים בימים הקרובים שכיית חמדה "האגם הנסתר במנחמיה"
  איך הקק"ל לא פוצה פה ואיך אף אחד מהירוקים לא מגיב וזועק כנגד העוולה……אז הזכיין החליט לייבש את האגם על מנת להפכו למחצבת גבס….???לא יאמן שכך נעשים בארצנו מעשי נבלה כאלה ובפשטות זועקת לשמים

 2. שרונה הגיב:

  אלה כל החיות? לדעתי יש עוד. לא מבוסס על ידע אלא על היגיון. תופעה כל כך אקוטית אמורה לגרום נזק הרבה יותר גדול

 3. נועם טובלי הגיב:

  מה הסיפור של האגם הנסתר? אולי תחשפו את העוול?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *