טעימה מהירוק: סיורי קיץ ביער קהילתי אלעד

טעימה מהירוק: סיורי קיץ ביער קהילתי אלעד


קק"ל ועיריית אלעד יזמו סדרת סיורי קיץ מושקעת עבור תושבי העיר. כמה כיף לקבל טעימה מהטבע, במיוחד כשהוא נמצא קל"ב

כבר בהתחלה נראה היה שיש צימאון ליוזמה החדשה של קק"ל ועיריית אלעד. זמן קצר לאחר פרסום סדרת סיורי הקיץ נרשמו תושבים רבים, והרשימה התמלאה עד אפס מקום בשלב מוקדם מאוד. הסתבר שההיענות עלתה על הציפיות. הביקוש הרחב ביטא צמא לטיולי טבע סמוכים לבית, וכן רצון לדעת יותר על הסביבה הקרובה.

עד כה נערכו במסגרת היוזמה שלושה סיורים מהנים ומושקעים. הם נערכו בימי שישי, כל פעם במשך כשלוש שעות, הותאמו במיוחד למשפחות, וכללו סיורים רגליים בשילוב הסעה באוטובוס. מטרת הסיורים היתה לחשוף את היער ואת הסביבה הקרובה לתושבי המקום, ולגרותם לעשות כך בעתיד אף באופן עצמאי.

כל סיור התמקד בנושא מעניין אחר: מורשת הקרב של מלחמת השחרור ("בעקבות לוחמים"), אבנים ואתרים מספרים את העבר ("עתיקות"), וגם סוגיות הקשורות ליער ("עצי היער – מה שהם מגלים או מסתירים"). בכל סיור נהנו הילדים מהפעלה מיוחדת, שבסיומה אף קיבלו הפתעה. ואם לא די בזה, מכל משפחה נגבה תשלום סמלי בלבד כדמי השתתפות בעלות הסיור.

לסיור הראשון, שעסק במורשת הקרב, הצטרף אריה מאור, לוחם חטיבת אלכסנדרוני לשעבר, וריתק את הקבוצה בסיפורו על הקרב שהתחולל באותו אזור ממש בזמן מלחמת השחרור. מדובר היה בקרב בין לוחמי החטיבה לבין לוחמי הלגיון הערבי. 28 לוחמים מהחטיבה נפלו בקרב זה. בהמשך צפו המטיילים ממרומי גבעת האנדרטה אל פאתי העיר. בהמשך, בחניון יער סיירת מטכ"ל, הפעיל מדריך קק"ל את ילדי הקבוצה, ואילו המבוגרים שמעו על תוכנית קק"ל והעירייה לפתח את היער הקהילתי, שהולך וצובר חשיבות בעיני התושבים, ולשלב אותו בחיי הקהילה והחברה. לקראת סוף הסיור ביקרה הקבוצה בשרידי כפר קולה והיישוב גבעת כוח.

הסיור השני עסק בעתיקות, והכניס את הקבוצה למנהרת זמן שהתפרשה על תקופה של 1,800 שנים. המטיילים ביקרו בחדרים הקיימים מתחת לשרידי מבצר קולה, שמעו על הרקע שהוביל לבנייתו, ומשם המשיכו לסיור רגלי דרך עצי היער, בדרכם לצפות בשתי גתות מהתקופה הביזנטית. בהמשך נסעה הקבוצה לצפות במאוזולאום – מבנה קבורה בכניסה לעיר, שריד מהתקופה הרומית, ובסופו של דבר גם כבשן הסיד מהתקופה העות'מאנית זכה לביקור ולהסברים מפורטים על אודותיו.

התגובות החיוביות בעקבות הסיורים ורשימת ההמתנה מלמדים על עניין רב שמביעים התושבים ביער הקהילתי. לכן היוזמה צפויה להתרחב ולגדול גם בהמשך.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“טעימה מהירוק: סיורי קיץ ביער קהילתי אלעד”

  1. אברהם, תושב אלעד הגיב:

    הסיורים האלה הם תענוג! רק שלא יקחו אותם מאיתנו. ודי לחכימא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *