קידוחי שמיר: ושאבתם בששון

קידוחי שמיר: ושאבתם בששון

מי הקידוחים שנמצאו באחרונה במאגר התת-קרקעי בקיבוץ שמיר, יועברו להשקיית שדות ומטעים בגליל ובגולן. בעקבות השינוי תיהנה הכנרת מתוספת של 25,000 קוב מים בשנה

תקווה חדשה להתמודדות עם המשבר הקשה במשק המים: קידוחי מים בקיבוץ שמיר שבגליל העליון. שלושת הקידוחים (שניים מהם כבר פעילים, השלישי נמצא בתהליכים) מבוצעים בתמיכת קרן המים ע"ש פרסונס של JNF ארה"ב.

המים שנמצאו במקום מתאימים לשימוש חקלאי, כפי שעולה ממחקר לבדיקת איכות המים שנערך בשיתוף פעולה עם הטכניון. מי הקידוחים יועברו להשקיית שדות ומטעים בגליל ובגולן, ויחליפו את מימי נחל דן, הטובים לשתייה, שיוזרמו מעתה לכנרת.

בזכות שינוי זה צפויה הכנרת ליהנות מתוספת של 25,000 קוב מים בשנה. זוהי תוספת חשובה ביותר לנוכח המצב הקשה של משק המים בישראל, בעקבות השנים השחונות שהמדינה עוברת והצרכים שהולכים וגדלים.

מי הקידוחים זולים הרבה יותר ממים ממוחזרים או מותפלים, כך שיש היגיון כלכלי רב בניצול מים אלה, בנוסף למים המופקים ממאגרי המים שהקימה קק"ל בכל רחבי הארץ. מאגר המים התת-קרקעי מתפרש על פני שטח נרחב, ומגיע עד סוריה. הקידוחים מבוצעים בשטח ישראל, כמובן.

מתברר שבנוסף לתרומה לחקלאות ולמצבה של הכנרת, יש בקידוחים גם יתרונות תיירותיים. קיבוצי הגליל העליון מתכננים לפתח ספא המבוסס על המים החמים העשירים בגופרית. עדיין לא ידועה כמות המים שאפשר יהיה להפיק מהאתר, אבל להערכת הגאולוגים, דורות רבים עוד יוכלו ליהנות מהם.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“קידוחי שמיר: ושאבתם בששון”

 1. אבי פרג' הגיב:

  כבר מזמן פרץ הגייזר בין שמיר לכפר סולד אך עד מהרה נחסם
  כדי שעם ישראל חס וחלילה וחס ושלום לא יהנה מהמים הטבעיים והחמים (שזכיתי לראותם מעט)
  אך כאמור קיבוצי האיזור חייבים להרויח מהעיניין ונראה לי שכבר מתכננים על זה למטרות רווח בלבד

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  קידוח הוא אופציה זולה בהשוואה למיחזור?
  אולי זולה בשבילנו – אבל יקרה בשביל הדורות הבאים שאנו מכלים את משאביהם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *