אם יש לך שמש

אם יש לך שמש

עשרה מיליון שקלים, 20 אלף דונם, 50 מגה-ואט בכל אתר, ושוק סולארי אחד שהולך ומתפתח בעקבות הקצאת קרקעות לפרויקטים שונים באזור הדרום. שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו: "כך נרוויח כולנו חשמל נקי תוך שמירה על ערכי קרקע, נוף וטבע"

השוק הסולארי הולך ומתפתח, ועכשיו הוא מקבל דחיפה נוספת ממשרד האנרגיה והמים, אשר הקצה סכום של עשרה מיליון שקלים להקמת תחנות כוח לייצור אנרגיה סולארית בהספק של 50 מגה-ואט ומעלה לכל אתר. תחנות הכוח יוקמו בשטח של יותר מ-20 אלף דונם בדרום, והמהלך כולו יסייע ליזמים בשוק הסולארי בכל הנוגע להקצאת הקרקעות – אחד החסמים הגדולים בתחום.

כך יתחלקו הקרקעות: 6,000 דונם יוקצו במסגרת התוכנית לפרויקט סולארי שיוקם בדימונה, 6,000 דונם – מדרום-מערב לפארק רותם, 2,500 דונם – באזור התעשייה תמנע, 5,000 דונם – ממזרח לאתר חברת החשמל בדימונה, 2,000 דונם – ממערב לאזור התעשייה הדרומי של דימונה, והשאר באזור שבטה. חברה לייעוץ גאולוגי תבחן שטחים בנגב לצורך הקמתן של תחנות כוח להפקת חשמל מאנרגיית השמש. למימון הבדיקות יוקצו עשרה מיליון שקלים.

בד בבד הסתיים המכרז להקמת מתקני ייצור חשמל בטכנולוגיה סולארית: תחנה בהספק ארבעה מגה-ואט באזור עין עברונה באילת ושני מתקנים דומים באזור מצפה רמון, בהספק 11 מגה-ואט.

במהלך 2012 עתידים להתפרסם מכרזים נוספים מטעם מינהל מקרקעי ישראל בשיתוף משרד האנרגיה והמים, ומטרתם הקמת מתקנים סולאריים באזורי תעשייה נוספים בארץ, בהיקף כולל של עד 60 מגה-ואט.

שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו הסביר את המהלך באומרו כי סוגיית הקרקעות מקשה על יזמי האנרגיה הסולארית להתקדם בתחום. "גבולותיה הצרים של ישראל מחייבים אותנו לוודא שהמתקנים ימוקמו כך שיתפסו רק את השטח הנדרש תוך ניצול מרבי של יכולות המערכות. כך נרוויח כולנו חשמל נקי תוך שמירה על ערכי קרקע, נוף וטבע", אמר השר לנדאו.

תמונה: R. Walker, cc

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“אם יש לך שמש”

 1. שרון הרשקוביץ הגיב:

  מעניין אותי אם כל היזמים שמציעים לשים קולטי שמש על הגג ולהחזיר את ההשקעה תוך זמן קצר יחסית, הם אמיתיים או שמא יש כאן איזשהו קאץ' או אותיות קטנות.

  לפי הכתבה הזו, נראה שזה רציני. אם כך, למה המדינה עצמה לא עושה את זה ומרוויחה בעצמה? די מוזר.

 2. יגאל הגיב:

  חשמל סולארי בהספק של 50 מגה-ואט עולה לנו 648 מליון ש"ח כל שנה.
  חברת החשמל קונה קוט"ש סולרי ב 2 ש"ח ומוכרת ב 0.5 ש"ח.
  את ההפרש כולנו משלמים בחשבון החשמל.
  כל שנה 640 מיליון ש"ח רק ל 50 מגה-ואט אלה (ההפרש בלבד). תארו לכם שהיו בונים כל שנה 640 דירות ומחלקים לציבור. המדינה מתחייבת ל 20 שנה. וזו רק ההתחלה…

  קשה להאמין לגודל הטפשות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *