האו"ם מכריז: עשור בסימן שמירה על מגוון המינים

האו"ם מכריז: עשור בסימן שמירה על מגוון המינים

שנת 2010 הייתה שנת שמירת המגוון הביולוגי, אך מאחר שלא השיגה את יעדה, וכדי להשלים את המלאכה, הכריז האו"ם על עשור שלם. מחקר חדש מחזק את חשיבותו של המגוון הביולוגי

שנת 2010 הייתה שנת השמירה על המגוון הביולוגי, ומטרתה הייתה לעצור את אובדן המינים, אך לדברי האו"ם מטרה זו לא הושגה. על כן עשר השנים הבאות, מדצמבר 2011 ועד לדצמבר 2020, הוכרזו כעשור "מגוון המינים".

"מגוון המינים והמוצרים שאנחנו מפיקים מהם, חיוניים לאנושות ופיתוח בר-קיימא תלוי במגוון המינים", הצהיר מזכ"ל האו"ם באi קי-מון.

מחקר חדש בהיקף עולמי מדגיש את חשיבות שמירת המגוון הביולוגי באזורים צחיחים בעולם. על פי הממצאים, מיני צמחים רבים מגבירים את תפקודן של מערכות האקולוגיות באזורים אלה.

מטרת העשור למגוון הביולוגי שאפתנית יותר משהייתה המטרה של שנת המגוון הביולוגי ב-2010, שלא צלחה. אם בשנת 2010 ניסו לעצור את אובדן המינים, הרי כיום האו"ם מבקש להשיג: "תכנית אסטרטגית" למען מגוון המינים. הכוונה היא לאמץ את נושא מגוון המינים לכל הרמות של פעילות האדם.

"בעשור הבא, אנחנו מתחייבים להגן על יותר משמונה מיליון מינים", אומר קיו אקסקה, סמנכ"ל האו"ם לתקשורת ומידע. אקסקה טוען עוד כי שמירה על מגוון המינים יכולה ליצור מקורות תעסוקה.

צוות בינלאומי של כ-50 חוקרים מ-15 מדינות, הביא לתגליות חשובות בנושא המגוון הביולוגי באזורים צחיחים.

התוצאות שהתקבלו מספקות ראיות אמפיריות על חשיבותו של המגוון הביולוגי לשימור, קיום ושיפור תפקוד המערכות האקולוגיות באזורים צחיחים. עלייה במספר מיני הצמחים יכולה לשפר את מתן השירותים של המערכות האקולוגיות. נמצא גם ששימור המגוון הביולוגי של הצומח הוא קריטי כדי למתן השפעות של שינויי אקלים ומדבור באזורים צחיחים.

עם החוקרים נמנים גם הישראלים ד"ר ברטרנד בוקן מהמכון לחקר המדבר של אוניברסיטת בן גוריון בנגב וד"ר אלי צעדי ממינהל המחקר החקלאי. בראש המחקר עמד ד"ר פרננדו מאסטרה מהאוניברסיטה על שם המלך חואן קרלוס במדריד.

החוקרים מישראל תרמו את תוצאות מחקריהם משתי תחנות המחקר האקולוגי ארוך הטווח המצויות בצפון הנגב – פארק שקד ליד אופקים וגבעות להבים.

פורסם לראשונה באפוק טיימס

תמונה: Vicki DeLoach

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *