תכנית אובמה: 469 מיליון דולר למאבק בהתחממות

תכנית אובמה: 469 מיליון דולר למאבק בהתחממות

הממשל האמריקאי מאמין כי עידוד חוואים לגדל את תוצרתם בשיטות ירוקות והפחתת פליטות פחמן דו-חמצני יהדפו את שינוי האקלים ואפילו את איום הטרור

המדענים נותרים חלוקים בדעתם, אבל ממשל אובמה אימץ לחלוטין את נושא התחממות כדור הארץ, ואפילו מקצה מימון למאמצים לשכך את ההשפעות הרות האסון של שינוי האקלים, לרבות טרור, באפריקה ובדרום אמריקה.
הבית הלבן מבקש לגייס 469 מיליון דולר ממיסים על מנת להשקיע בתכניות ירוקות ביבשות אלה, תכניות הנעות ממתן עזרה לחקלאים לשמר שטחי מרעה ועד עזרה לנשים שלא יכולות להרשות לעצמן לעבור מאזורים חמים ויבשים, שייעשו גרועים יותר בשל ההתחממות הגלובלית.
היוזמה היקרה צפויה להיתקל בביקורת קשה בבית הנבחרים האמריקאי, המורכב ברובו מרפובליקנים. מדובר באותו בית נבחרים שהעביר את תקציב 2013, שריסן את ההוצאות האמריקאיות מעבר לים, הוצאות כמו היוזמה הנ"ל, שמנוהלת דרך הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי (USAID).
אמנם ההשקעה בתכניות אלה כבר מתרחשת, אבל שנים ואפילו עשורים יחלפו בטרם תחוש אחת מהארצות המדוברות את נחת זרועו של שינוי האקלים שהממשל מתכונן כך לקראתו, וזאת משום שעליית טמפרטורות ושינוי בדפוס ירידת הגשמים "הם דברים שמתרחשים לאט לאורך טווח של עשרות שנים", אמרה קיט באטן, מתאמת התחממות גלובלית ב-USAID.
ממשל אובמה מסכים עם דו"ח חדש מטעם Center for American Progress, הטוען כי התחממות גלובלית עשויה להביא לטרוריזם. כיצד? שינוי האקלים עשוי לשנות דפוסי הגירה בצפון-מערב אפריקה, ולפתוח רצועות ענקיות של שטח לקבוצות טרור כמו אל-קאעידה. כמו כן, צעירים חסרי עתיד ומשוללי זכויות יישאבו לטרוריזם, נאמר בדו"ח.
הממשל מאמין כי עידוד חוואים לגדל את תוצרתם בשיטות ירוקות והפחתת פליטות פחמן דו-חמצני יהדפו את שינוי האקלים ואת איום הטרור, שכן הם יפחיתו את הסיכון לעליית הטמפרטורות ולשינוי בדפוסי ירידת הגשמים, ומכאן שגם את ההגירה.
בינתיים, הקמפיין לבחירה מחדש של הנשיא עוסק גם באיכות הסביבה והתחממות גלובלית, ולפי אחד המסרים בקמפיין, המתנגדים לנשיא מעדיפים אוויר ומים מזוהמים, אשר בין השאר מסכנים ילדים.
"הנשיא אובמה יודע שאנחנו לא צריכים להקריב אוויר ומים נקיים כדי ליצור עבודות ולפתח את הכלכלה. אבל פעם אחר פעם אנו רואים את מתנגדינו מוכנים להפוך את בריאות משאבי הטבע שלנו – ושל העם האמריקאי – למשחק פוליטי, רק כדי להגן על בעלי הברית שלהם. לו זה היה תלוי בהם, לא הייתה לנו היום סוכנות להגנת הסביבה (EPA – משרד פדרלי אמריקאי האחראי על נושאי איכות הסביבה), וגופים מזהמים היו מקבלים שוב יד חופשית לפעול. ואין צורך להזכיר את דעותיהם על שינוי האקלים…", כך נאמר בקמפיין.

לכתבה המקורית
תרגמה: שירי פורר
תמונה:
Ahmed Rabea, cc

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *