עד מתי?

עד מתי?

 

כשחושבים על ל"ג בעומר, רבים מאיתנו חושבים על שירה סביב המדורה, צ'יזבטים מפחידים אל תוך הלילה ותפוחי אדמה לוהטים אך טעימים. מעטים מאיתנו חושבים על זיהום האוויר, הנגרם מעשן המדורות וחומרי הבערה.

את השורות הבאות כתב יוסי קרני, יערן וגימלאי של אגף הייעור בקק"ל.

עד מתי נשרוף את ארצנו לדעת, את הארץ היפה שלנו, בשלהי האביב?
מתי יקום המבוגר האחראי שיגיד: "מספיק! די עם ההתנהגות הבלתי אחראית והלא-רצינית".
האם ל"ג בעומר כל-כך קדוש שהכל מתגמד?
מדינה מודרנית, המובילה בטכנולוגיה, מחקר מדעי ותקשורת, מתנהלת בחגיגות ל"ג בעומר
כמו מדינת ימי ביניים.
תחזית מזג האוויר הזהירה מראש מימים קיצוניים. כל אמצעי התקשורת היו צריכים להיות מלאים באזהרות ואף באיומים נגד מפרי החוק. כל הגופים הירוקים היו צריכים לצאת במסע פרסום גורף.
יש דרך אחרת לציין את החג מבלי לפגוע בקדושתו, או במסר הדתי שלו. כבודו וזכרו של הרשב"י לא ייפגע אם המדורות יהיו קטנות יותר ורק בשטחים בטוחים. גם הגיבור הלאומי, בר כוכבא, היה נותן את אישורו להנמכת הלהבות.

השנה, לא היינו רחוקים ממגה-שריפה, שהיתה מחזירה אותנו לשריפת הכרמל ב-2010. מעט היערות והשטחים הפתוחים שנותרו מאוימים יותר מתמיד ואנו רק בתחילתו של הקיץ. הגיע הזמן לחולל שינוי באופיו של החג.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שיהיה הקיץ, הבא עלינו לטובה, נעים וללא שריפות.

הידעת?
במהלך היממה של ל"ג בעומר, טיפלו מערכות כיבוי האש בישראל בלמעלה מ-600 מוקדי שריפות ברחבי הארץ (פי 13 מיום רגיל). אמנם לא כל המוקדים היו תוצאה של מדורות ל"ג בעומר, אולם שילוב של חום קיצוני, לחות גבוהה ורוחות מזרחיות, הצית שטחים יבשים. לנסיבות האקלימיות, נוספו מדורות שלא כובו כראוי ובהתאם להוראות מכבי האש.

גם מדדי זיהום האוויר עלו מדרגה. תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה מדדו עלייה ניכרת בריכוז החלקיקים העוברים בדרכי נשימה. באיזור העיר בני ברק נרשמה רמת הזיהום הגבוהה
ביותר – פי 17.8 מביום רגיל. כך היתה גם רמת ריכוז החלקיקים העוברים בדרכי הנשימה בשיעור של 422 מק"ג, לעומת 30 מק"ג ביום רגיל. רמת זיהום האוויר עלתה עוד יותר, בין היתר, עקב שריפת עצים צבועים, חלקיקי פלסטיק וחומרים בלתי מתכלים, אשר הוסיפו לרמת הזיהום הגבוהה ממילא, שעלתה מעשן המדורות.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

5

תגובות ל“עד מתי?”

 1. יוסף הגיב:

  איכפתיות – חינוך – אכיפה
  כמה קשה למצוא מישהו או מישהם בעמדת השפעה שיקחו על עצמם
  להפעיל את שלושת הגורמים הנ"ל, שהעדרם הוא זה ששורף את ארצנו.
  עד שזה יקרה האויבים לא צריכים להתאמץ. אנחנו עושים זאת, כרגיל טוב יותר.

 2. רותי הגיב:

  לדעתי חשוב לעשות פירסום של העובדות האלה מראש, ממש לפני החג, בעיקר ברדיו ובטלויזיה, בפרסומות חוזרות ולהזהיר מפני השרפות, וזיהום האויר, שאין להכניס למדורה חלקי עץ צבועים, פלסטיק, פורמייקה וכו', שזה מסרטן, יש היום גם לילדים מודעות גבוהה לבריאות. להתריע מפני שרפות. אני חושבת שאם מכבי אש היו מגיעים כשוטרים, שבאים ומפרקים מדורות שנמצאות במיקום לא בטוח, ומשביתים את השמחה, ולא רק באים לכבות אחרי, זו הייתה פעילות חינוכית, שתגרום לכך שיהיה תכנון טוב יותר למיקום המדורה בשנה הבאה.
  אפשר להציע את זה למכבי אש? אפשר להקים סיירת מדורות במדים, (בשביל המראה הרישמי) של מתנדבים, שבמקרה הצורך יקראו למכבי אש.
  רותי

 3. אהרן נוה הגיב:

  צודק !

 4. אייזיק הגיב:

  להביא את האשמים לדין.

 5. יוסף קרני הגיב:

  תודה לכל המגיבים
  המתסכל ביותר הוא הקלות הבלתי ניסבלת של גרימת שרפות
  מאמצים אדירים נעשים כדי לטעת ולבסס יער ואז כהרף עין עמל של שנים יורד או יותר נכון נישרף לטמיון וזה לא רק שריפה של עצים .בית דיגול שלם נישרף חרקים זוחלים קינים של ציפורים על גוזליהם גורים של יונקים שעדיין אינם יכולים לנוס מהאש
  עולם שלם חיים נשרף דור שהיה צריך להחליף את ההורים נכחדאת זה אנו חייבים למנוע על ידי הסברה ואכיפהתודה יוסף קרני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *