יש תרופה למכה

יש תרופה למכה

 

תרופות ישנות שלא הוטמנו נכון מזהמות את הסביבה באופן משמעותי, כך עולה ממחקרים שנערכו בארה"ב ובישראל. מהו הנזק הנגרם לסביבה ומה ניתן לעשות כדי להקטין את הנזק?

עד כמה משפיעות תרופות על הזיהום הסביבתי? מחקר מכונן של רשות המזון והתרופות האמריקנית (FDA), שהתנהל משנת 2007 ובחן את השפעת התרופות על הזיהום הסביבתי, סתר את ההנחה הרווחת לפיה השפעת חומרים אלה זניחה. ממצאי המחקר הראו בבירור כי חומרים הנמצאים בתרופות ודולפים מהן, מגבירים את רמת הזיהום הסביבתי ועלולים לגרום למפגעים חמורים, כגון מחלות, זיהום בעלי חיים ופגיעה באיכות הקרקע.

גם בישראל החלו לבחון בשנים האחרונות את השפעת התרופות על איכות הסביבה. במחקר שנערך בשנת 2009, נמצא כי 50% משאריות התרופות וההורמונים שבתוכן, הדולפים למי הביוב, שורדים את תהליכי טיהור השפכים. החומרים הנותרים במים מחלחלים למי התהום ואינם מתפרקים. יתרה מכך, המחקר לימד כי כמות התרופות ומוצרי הטיפוח האישיים המזהמים את הסביבה, זהה לכמות חומרי ההדברה המצויים בשימוש כל שנה. על רקע נתונים מדאיגים אלה, אימצה ישראל את מסקנות המחקרים, והציבה, החל משנת 2010, פחים מיוחדים לתרופות ומשחות שפג תוקפן. למרות זאת, 80% מבתי האב בישראל עדיין משליכים את התרופות הישנות לפח האשפה, או מדיחים אותן באסלת השירותים.

לפעולות היומיומיות של הציבור הרחב בישראל עשוי להיות חלק מכריע במניעה של זיהום סביבתי על ידי תרופות. כחלק מהמלצות ה-FDA בנושא, ניתן לגזור ארבעה צעדים פשוטים, מעשיים ורלוונטיים לישראל.

1.יש לאתר פח מתאים להטמנת התרופות בסביבת המגורים הקרובה: רשימות פחי הטמנה לתרופות ומידע מתאים ניתן לקבל במוקדי הטלפון העירוניים, או למצוא באתרי האינטרנט של קופות החולים ובסניפיהן.

2.יש חשיבות להטמנה נכונה. העבירו את התרופות, באריזתן המקורית, למיכל ההטמנה. אם קיים פגם באריזה, או קיים חשש לדליפת חומרים מסוכנים, יש ליידע רוקח, או רופא, בסניף הקרוב.

3.לא כל התרופות מצריכות הטמנה מיוחדת באדמה. הוראות מתאימות נמצאות בעלון המצורף לתרופה. אם אין הוראות ברורות בעלון המצורף לתרופה, רצוי להעביר את התרופות הישנות לפח הטמנה שנמצא בסניף קופת החולים הקרוב לביתכם.

4.במידה ואין פח הטמנה בקרבת מקום, אל תשליכו את התרופות לאסלת השירותים. בלית ברירה, מקומן בפח האשפה, אך רק לאחר תהליך האריזה "הביתי" הבא: יש להוציא את התרופות מאריזתן המקורית, לערבב אותן עם אבקה כלשהי של חומר מוצק ודחוס שניתן למצוא בבית, כמו למשל קפה טחון (כדי לדלל את החומר שבתרופות), ולסגור את התערובת בתוך קופסת פח, צנצנת, או מיכל אטום, למניעת דליפה של החומרים העלולים להשתחרר מפירוק התרופות. את המיכל הזה יש לעטוף בשקית נפרדת. לסיום, רצוי לוודא כי על שקית האריזה החיצונית אין תוויות או סימני זיהוי שעלולים למשוך תשומת לב מיותרת של עוברי אורח ובמיוחד של ילדים, ולהטמין עמוק בפח האשפה.

לקריאת המאמר המלא באתר רשות המזון והתרופות האמריקנית.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *