איזהו גיבור? התורם לסביבתו

איזהו גיבור? התורם לסביבתו

באפריל השנה הוענק פרס גולדמן היוקרתי לסביבה לשישה פעילים מכל רחבי העולם שעשו רבות למען הסביבה והקהילה שלהם. ומה בארץ?

רובנו – או לפחות רוב מי שקורא את הבלוג הזה, אפשר להניח – דואגים לסביבה ותוהים איך אפשר לעזור, לשפר ולמתן את הסיכונים הצפויים לנו לו נמשיך בדרכים הרסניות. עם זאת, כנראה לא נחטא לאמת אם נאמר שהפעולות של רובנו קטנות יחסית וסובבות את חיי היום-יום שלנו: ממחזרים בקבוקים ונייר, משליכים פסולת רק במקומות המיועדים לכך, ממעיטים עד כמה שאפשר בשימוש במכונית פרטית ואולי אפילו מכינים לבד קומפוסט לגינה.

מבלי להמעיט בחשיבות של פעולות אלה, יש מי שפועלים עבור הסביבה בצורה נרחבת יותר – גיבורי סביבה אמיתיים. באפריל השנה הוענק פרס גולדמן לסביבה לשישה פעילים סביבתיים מכל רחבי העולם. הפרס מוענק זו השנה ה-25 לאזרחים – כלומר לא פוליטיקאים – על מאמצם להגן על הסביבה באמצעות יזמויות קהילתיות ומקומיות שונות; והם זוכים ב-175,000 דולר כל אחד על מנת להמשיך את הפרויקטים שלהם.

ששת הזוכים השנה מעוררים השראה במיוחד: ריימונד ד'סה מדרום אפריקה הוביל מחאה ציבורית שהביאה לסגירת מזבלה לפסולת רעילה שסיכנה את בריאות תושבי הסביבה; ראמש אגרוואל מהודו איגד את תושבי כפרו בדרישה לקבל מידע על פרויקטים תעשייתיים בסביבתם; זורן גזריין מרוסיה הוביל קמפיינים לחשיפת שחיתות ופעילות בלתי-חוקית ביערות מוגנים;רודי פוטרה מאינדונזיה פועל נגד בירוא יערות לא חוקי; הלן סלוטיה מארצות הברית היא עורכת דין שהעניקה שירותים ללא תשלום לעיירות במדינת ניו יורק שרצו לשמור על שטחן מפני חברות גז ונפט; ורות בואנדיה מפרו הובילה אנשי שבט פרואני במאבקם בסכרים שהיו מאלצים קהילות שלמות להגר.

ומה קורה בישראל? אמנם עוד לא היה ישראלי שזכה בפרס גולדמן, אבל זה לא אומר שחסרים לנו גיבורים. זה 12 שנים שמרכז השל לקיימות וקרן פראט מעניקים את פרס פראט על עשייה עיתונאית מצטיינת בנושאי סביבה. לצד עיתונאים מגופי תקשורת גדולים ומוכרים – כגון נטע אחיטוב ואבנר הופשטיין מעיתון "הארץ", גיל קליאן מ"כלכליסט" ויאיר קראוס מ"מעריב" – בחודש שעבר ניתן הפרס גם לבלוג העצמאי הרוכב לאוטובוסים, העוסק בתחבורה ציבורית, שהיא מקיימת וטובה לסביבה הרבה יותר מתחבורה פרטית, ולאתרים ואפליקציות נוספים.

אזרחים נוספים שזכו להוקרה ולתמיכה כספית צנועה לעידוד המשך פעילותם הסביבתית הם גיבורי הסביבה של קק"ל ושל קבוצת ידיעות אחרונות, שנבחרו בתחילת החודש. הציבור שלח אלפי טפסים עם המלצות על אנשים פשוטים שפועלים בקהילה למען רעיון סביבתי, ומתוכם נבחרו חמישה: עופרי משה, בת 8.5, שיזמה בבית ספרה פרויקט מחזור טלפונים סלולריים ישנים; אריק הר זאב, שהקים מגמות ללימודי הסביבה בישיבות ובאולפנה; ד"ר גליה רועה, שהקימה התארגנות גינות קהילתיות; ד"ר אמיר יחיאלי, שייסד מיזם מחזור מים שפועל היום ב-130 בתי ספר בכל הארץ; וסוהא אבו-עיטא, מורה למדעים שפועלת להעלאת המודעות לנושאי איכות הסביבה בקרב תלמידים במגזר הערבי.

בארץ ובחו"ל, כולנו יכולים לשאוב השראה מאנשים שהאג'נדה הסביבתית היא בראש מעייניהם ויוצאים החוצה לעולם במטרה לפעול, לתרום ולהעביר את הלאה את הנושאים שכה חשובים להם – למען עתיד טוב יותר לכולנו.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“איזהו גיבור? התורם לסביבתו”

 1. ויגדור רכניץ הגיב:

  מערכת הטבע – בליל צורות אקראיות או תוכנה שמקדמת אותנו לקראת תכלית מסויימת
  ואם כך – הרי שתרומה לסביבה תהיה דווקא בחיבור מרכיבי האנושות.

  אנחנו רואים בכל פרק זמן התפתחותי שקיימים גילויים שונים בעולם בו אנו חיים
  גילינו את השפעתה של הסביבה על הפרט (הפסיכולוגיה הבהביוריסטית), גילינו שאנחנו מכילים "קופסא שחורה", גנים ומטען מולד (הפסיכולוגיה הקוגניטיבית), גילינו את פוטנציאל הפעולה החשמלי (ג'ליאנו) את החיווטים שרצים במוחינו, הסינפסות והטרנסמיטרים שניתן להשפיע עליהם וכך גם על האדם, ראינו שיש איזה קשר ניסתר בין חלקי היקום ולא כל כך הבנו את הסיבות לכך וקראנו לא עולם גלובלי, או אפקט הפרפר. ראינו שבחירה שנעשית על ידי ההמון מכילה מרכיבים שלא נמצאים בפרט וקראנו לה, חכמת ההמונים, הבנו שיש איזה תוכנה בתוך הקהל שמאפשרת לו להצליח ולדייק אך מאיפה זה מגיע, זה נשאר בגדר תעלומה.
  והשאלה שלי היא: האם יכול להיות שקיימת תוכנה ניסתרת בטבע שטרם השכלנו להבין. ולא בגלל שהוא ניסתר אלא בגלל שאנחנו עדיין לא ייצרנו בתוכנו את אותו המקלט לתפיסתו.
  האם יכול להיות שהאיחוד ב 18 יום האחרונים (נו לא בדיוק איחוד אבל לפחות ניסיון בחלק מהמקומות להתאחד ולהיות ביחד) גם הוא טומן בתוכו רמז שאנחנו צריכים להתאחד ולהתחבר בינינו.
  צמחים גילו את זה , בעלי חיים גילו את זה, האם יכול להיות שאנחנו עדיין לא גילינו איזה רכיב ניסתר בחיבור בינינו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *