2014: השנה החמה ביותר?

2014: השנה החמה ביותר?

האם באמת שנת 2014 הייתה השנה החמה ביותר מאז החלו המדידות המודרניות? והאם התשובה לשאלה הזו באמת משנה?

שנת 2014 הייתה השנה החמה ביותר על פני כדור הארץ מאז החלו המדידות – כך מדווחים החוקרים וכך מצטטים העיתונאים – אבל האמת מעט מורכבת יותר. בכל מדידה ומדידה יש מרכיב של אי ודאות, וברור שאין בידינו מדידת טמפרטורה מכל מקום ובכל עת. לכן המודלים המחשבים את הטמפרטורה הממוצעת כוללים מרכיב של שגיאה. יכול להיות שבשנה מסוימת השגיאה הייתה כלפי מטה, ובשנה אחרת כלפי מעלה, כך שבסופו של דבר כלל לא בטוח שדווקא 2014 הייתה השנה החמה ביותר.

לגרף אי הוודאות יש צורה של פעמון: הערכים הסבירים ביותר יופיעו באמצע ומידת אי הוודאות תתבטא ברוחב הפעמון. הגרף הבא, המבוסס על נתוני סוכנות החלל האמריקאית, מציג את תוצאות המדידות לאורך השנים. בציר ה-X אנו רואים את גודל האנומליה – עד כמה הטמפרטורה הממוצעת הייתה חמה יחסית לממוצע הטמפרטורה במאה ה-20; ובציר ה-Y את סבירותה. אפשר להבחין כי:

  • ככל שהשנים מאוחרות יותר, כך הפעמונים "זזים" ימינה (אנומליה גדולה יותר). זוהי למעשה ההתחממות הגלובלית.
  • ככל שהשנים מאוחרות יותר, הפעמון צר יותר ולכן גם גבוה יותר (כשתחום הערכים צר יותר, הוודאות רבה יותר), זאת הודות לשיפור באיכות המדידה והקטנת השגיאה בהערכת הטמפרטורה.

שנת 2014 הייתה השנה החמה ביותר על פני כדור הארץ

כשמשקללים את הנתונים המלאים מתקבל כי שנת 2014 הייתה השנה החמה ביותר בהסתברות של 48%-38%. הפער במספרים נובע ממדידות מעט שונות שנמצאות בידי סוכנות החלל האמריקאית והמרכז הלאומי האמריקאי לאקלים (NOAA). במקום השני נמצאת 2010 עם הסתברות של 23%-18% להיות השנה החמה ביותר. במקום השלישי: שנת 2005, עם הסתברות של 17%-13% וכו' (מוזמנים להציץ גם בשקף 5 במצגת לנתונים נוספים).

נסכם אפוא כי אפשר לומר בסבירות גבוהה ש-2014 הייתה השנה החמה ביותר, אבל גם יכול להיות שלא. אבל האם זה באמת משנה? אם נסתכל על הדברים בפרספקטיבה, מגמת ההתחממות ברורה, ולכן צפוי שה"שיא" של 2014 – אם או בלי מירכאות – יישבר עוד פעמים רבות כבר בשנים הקרובות (כאן תוכלו לקבל תמונת מצב של המגמה הכללית). הוויכוח על השאלה אם 2014 הייתה החמה ביותר (ויכוח שכמה מכחישי התחממות גלובלית ניסו לקדם, הנה דוגמה) הוא ויכוח מיותר שכל ייעודו להסיט את הדיון מהשאלות המרכזיות – האם אנחנו עושים די כדי להבטיח ששיאי ההתחממות לא ישובו ויישברו פעם אחר פעם והאם נדע לעצור את ההתחממות הגלובלית בזמן.

במבט מקומי, מי שיבחן בקפידה את גרפים מספר 2 ו-3 במצגת הסוכנויות (NASA + NOAA) יראה כי 2014 הייתה כ-0.68 מעלות מעל הממוצע למאה הקודמת, אבל חלק מהאזורים (למשל החצי המערבי של ארצות הברית) היו קרים משמעותית מהממוצע, ואילו חלק מהאזורים (ובפרט אירופה וישראל) היו חמים מהממוצע במידה ניכרת, כ-2 מעלות מעל הממוצע למאה הקודמת!
ומה יהיה ב-2015? כדי לענות על השאלה הזו, נצטרך לחכות בסבלנות עוד זמן מה; ואולי יש לקוות ש-2015 תהיה חמה במיוחד ותניע את מקבלי ההחלטות בוועידת האו"ם המכרעת הצפויה בסוף השנה בפריז לקבל החלטות אמיצות לצמצום מיידי של פליטת גזי חממה ולעצירת ההתחממות הגלובלית.

 

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *