מזרח תיכון חדש וירוק

מזרח תיכון חדש וירוק

המעבר לאנרגיה ירוקה והדגש הרב על קיימות מכה גלים בעולם וסוחף אחריו חברות ומדינות רבות, ובהן גם מדינות המזרח התיכון. הנה כמה פרויקטים הנבנים אצל שכנותינו – ואצלנו

בימים אלה מוקמים ברחבי המזרח התיכון מבנים העושים שימוש מועט ככל האפשר באנרגיה שאינה מתחדשת ומותאמים לאנרגיה הירוקה הזמינה בסביבתם. בקהיר שבמצרים נבנה בימים אלה קומפלקס דירות יפהפה, המעוצב לפי תפיסה ביו-אקלימית הכוללת בתוכה את אנרגיית השמש, את אנרגיית הרוח ואת הצמחייה המקומית. אנרגיית השמש תיקלט בתאים פוטו-וולטאים שימוקמו על גג הבניין, חשמל נוסף ייוצר על ידי טורבינות רוח שימוקמו אנכית, והצמחייה שתקשט את הקירות תסייע בקירור פנים הבניין. וכיצד יחוממו המים? הם יעברו בצינורות העשויים זכוכית ומתכת, ייחשפו לשמש וכך יחוממו באופן טבעי. באופן כזה תופחת כמות צריכת האנרגיה של הבניין ב-50%.

באיחוד האמירויות הערביות מתוכנן מבנה ירוק עבור חברה המטפלת בפסולת סביבתית. המבנה ישמש כמפקדת החברה, והוא ישתלב היטב בסביבה שבה יוקם: בניין המפקדה ייראה כדיונת חול ענקית ועתידנית שתתנוסס לגובה של 18 מטרים. הבניין אף יוזן ממקורות אנרגיה מתחדשים כמו אנרגיה סולרית ופסולת ממוחזרת שתטופל על ידי מפעל סמוך בבעלות החברה עצמה.

אם אפשר לבנות מבנה ירוק, מדוע שלא נבנה ערים ירוקות? בתחום זה בולטות נסיכויות המפרץ, המנצלות את העושר שלהן (שנרכש בעיקר בזכות הנפט המזהם…) כדי לבנות את הערים הירוקות של העתיד. הדוגמה המוכרת ביותר היא פרויקט Masdar באבו-דאבי, עיר טכנולוגית חדשנית שנבנתה מן היסוד במטרה להיות מוקד תעשיית קלינטק עולמי, וכיום שוכנים בה משרדי הרשות הבינלאומית לאנרגיה מתחדשת ומטות של חברות נוספות (למשל סימנס). דוגמה אחרת היא הפרויקט The Sustainability City – שכונה מקיימת שמוקמת בפרברי העיר דובאי ואמורה לקלוט בשנה הקרובה 2,700 דיירים. השכונה מעוצבת על פי כל עקרונות הקיימות – מקורות אנרגיה מתחדשים, מִחזוּר, התחשבות בתנאי אור ושמש מקומיים ליצירת מיקרו-אקלים מיטבי ועוד, מתוך כוונה לספק את כל הצרכים והמותרות של החיים המודרניים – חיים, עבודה, חינוך ובידור – ללא כל פגיעה בסביבה.

אנרגיה סולרית היא תחום נוסף התופס תאוצה במזרח התיכון שטוף השמש: בימים אלה ירדן מבקשת להגדיל את כמות המשתמשים הפרטיים באנרגיה סולרית. כידוע אין כמו דוגמה אישית, ואכן לאחרונה עבר מעונו של מלך ירדן עבדאללה לאנרגיה סולרית, והוא המעון הפרטי הגדול ביותר במזרח התיכון המופעל כולו באמצעות אנרגיית השמש. גם בלבנון יצא לדרך פרויקט חדש שמכונה "The Beirut River Solar Snake" , שלפיו מתוכננים עשרה מצבורי תאים סולריים לאורך 6.5 ק"מ של נהר בירות; כל מצבור יפיק אנרגיה של מגוואט אחד, ויחד הם יזינו 10,000 בתים שלא יזדקקו לשימוש בחשמל רשתי. אפילו ערב הסעודית, יצואנית הנפט הגדולה ביותר בעולם, מתקדמת לאנרגיה ירוקה ומתחדשת; הצטמצמות מקורות הדלק הפוסילי, כלומר דלק שמגיע ממקורות מאובנים, והצורך בחיסכון באנרגיה הובילו להצטרפותה של ערב הסעודית לתחום האנרגיה הסולרית, המנצלת את השמש שמצויה בשפע באזור.

ומה בישראל? בניין בית הספר ללימודי סביבה ע"ש פורטר קיבל בנובמבר האחרון את הדירוג הגבוה ביותר של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה. כעת בניין זה הוא אחד מ-17 הבניינים הירוקים המובילים בעולם. בית הספר, המוקדש כולו לנושאי הסביבה, שוכן בבניין המהווה דוגמה לבנייה ירוקה במיטבה. המערכות הסביבתיות הרבות שמותקנות בו ואופני פעולתן חשופים לעיני המבקרים. גם כנסת ישראל מעדכנת את המבנה שלה במסגרת פרויקט "כנסת ירוקה"; בימים אלה נבנה על גג בניין הכנסת שדה סולרי, שבשילוב עם פרויקטים אחרים לייעול אנרגיית הכנסת צפוי לחסוך כשליש מצריכת הגז והחשמל של הבניין. זאת ועוד, מתברר שהבנייה הירוקה מגיעה גם לצה"ל.

אנו, כמובן, מקווים שהבנייה הירוקה תימשך בארצנו, כמו גם במזרח התיכון ובעולם כולו…

 

 

 

 

 

 

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *