אנרגיה מתחדשת: הדור הבא!

יותר ויותר אזורים עירוניים בעולם נהנים מפתרונות יצירתיים ומקוריים במיוחד של אנרגיה מתחדשת. עצים דיגיטליים וסולריים ותחנות רוח ביתיות הם רק חלק מהדוגמאות לכך…

טורבינות רוח ביתיות, או במילים אחרות – שבשבות שגם מפיקות אנרגיה – אינן דבר חדש. אנחנו זוכרים שבשבות ביתיות בחוות המערב הפרוע, או לפחות בסרטים המתארים את התקופה, ומאז ועד היום התפתח שפע של מוצרים (למשל מוצר של חברת Honeywell) במגוון רחב של גדלים (גבהים וקטרים). עם זאת, עיקר העניין באנרגיה מהרוח נדד לחוות של טורבינות ענקיות הפזורות בשטחים פתוחים. האנרגיה שטורבינת רוח מפיקה תלויה בעוצמת הרוח (ובדרך כלל הרוח חזקה יותר עם העלייה בגובה) ובקוטר הלהב (כאשר יש להב…). כידוע, בסביבה העירונית אין מקום לתחנות רוח גדולות, והרוח מושפעת מאוד מהמבנה האורבני, כך שיכולת הפקת החשמל מוגבלת. ובכל זאת יש באחרונה עניין מחודש בנושא, ואנחנו רוצים לספר לכם על כמה רעיונות מעניינים ופיתוחים טכנולוגיים חדשניים.

חברת המחשבים אינטל, למשל, התקינה על שפת גג מבנה ההנהלה בעמק הסיליקון בקליפורניה 58 תחנות רוח קטנות (גובהן 2 מ' ומשקל כל אחת מהן כ-15 ק"ג), שיחד מפיקות 65 קילו ואט, מספיק לצורכי מרכז הכנסים של החברה. החברה מגדירה את ההתקנה כניסוי, וברור כי נוסף לתרומה האנרגטית יש לה גם ערך תדמיתי (זוכרים את הפוסט שלנו על ההשקעה של חברות הייטק ואינטרנט מובילות באנרגיה ירוקה?). אינטל אינה לבד: גם קבוצת הכדורגל האמריקאית ה-Eagles מפילדלפיה התקינה 14 טורבינות על שפת היציעים, לצד תאים פוטו-וולטאים להפקת אנרגיה מהשמש, והיא מצפה להגיע לחיסכון של כשלושה מיליון דולר בשנה. השילוב של רוח ושמש מגיע גם במידות קטנות יותר, ולא צריך איצטדיון כדורגל בשביל להכיל את שניהם. חברת Semtive מארגנטינה מפתחת מתקן הכולל מיני טורבינת רוח, פאנל סולרי ומצבר לאגירת אנרגיה משולבים יחדיו על עמוד אחד.

קצרה היריעה מלתאר את שוק טורבינות הרוח לאזורים עירוניים, ואת החלק הנותר נרצה להקדיש לרעיונות טכנולוגיים חדשים יותר להפקת אנרגיה מהרוח באזורים עירוניים. הפרויקט הראשון מגיע מחברת anerdgy משווייץ, הבונה מנהרות רוח על שפת מבנים. בזכות תיעול הרוח מתפתחים הפרשי לחצים המגדילים את מהירות הרוח ואת האנרגיה שאפשר להפיק ממנה. המערכת של החברה משלבת גם תאים סולריים להפקת אנרגיה מהשמש, ובתנאים מסוימים כושר הייצור הכולל יכול לענות על צורכי האנרגיה של המבנה כולו.

כיוון מקורי אחר הוא מתקנים דמויי עצים מלאכותיים, שבהם העלים מייצרים אנרגיה מהרוח. הרעיון הראשון שנציג לפניכם מגיע מהחברה הצרפתית New Wind שפיתחה "עץ רוח" בגובה של כעשרה מ', שיעטר את רחובות פריז. בכל "עץ" יש 72 "עלים", כך שכל עלה הוא שבשבת רוח קטנה. בסך הכול יכול ה"עץ" להפיק כשלושה קילו ואט במרבית ימי השנה (עקב יכולת פעולה כבר ברוח של כשבעה קמ"ש), כמו צריכת החשמל של מזגן ביתי גדול. רעיון אחר לעץ מלאכותי המייצר אנרגיה מהרוח מבוסס על כך שאנרגיה אפשר להפיק לא רק מתנועה, אלא גם מגבישים פיאזו-אלקטריים המייצרים חשמל בתגובה ללחץ. קונספט זה נבחן במעבדה למכניקה יצירתית באוניברסיטת Cornell (אוניברסיטה יוקרתית במדינת ניו יורק), שם מפותח "עץ מלאכותי" עם עלים הכוללים חומר פיאזו-אלקטרי. העץ מפיק חשמל בזכות הלחץ שהרוח מפעילה על העלים.

האם אתם יכולים לנחש מהתמונות הללו איזה עץ מבוסס שבשבות ואיזה עץ מנצל את האפקט הפיאזו-אלקטרי?
(התשובה: עץ השבשבות הוא זה המופיע בתמונה הראשונה).

לסיום, עד היום כמעט לא ראינו הפקת אנרגיה מהרוח באזורים עירוניים. יהיה מעניין להמשיך לעקוב ולראות אם העניין הגובר באנרגיה ממקורות מתחדשים לא מזהמים והטכנולוגיות החדשות להפקת אנרגיה מהרוח ישנו את המצב. גם בארץ יש שימוש באנרגיות מתחדשות – תוכלו לקרוא עוד על הנושא בכתבה הזו.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *