נשארים עם אצבע על הדופק

נשארים עם אצבע על הדופק

מדי שבוע אנו מספרים לכם על שלל תופעות, מגמות, חדשות והמצאות הקשורות לסביבה ולכל מה שירוק. בואו לגלות מה התחדש בחלק מהתחומים שכבר כתבנו עליהם מאז פרסום הכתבות – חלק ראשון

כולנו יודעים שבעולם הדינמי שאנחנו חיים בו דברים לא מפסיקים להשתנות, להתפתח ולהתעדכן. כך גם בתחום הסביבה והאקולוגיה – תופעות, חדשות והתפתחויות שסיפרנו לכם עליהן לפני כמה חודשים נראות היום קצת אחרת. כדי להישאר מעודכנים במידת האפשר, החלטנו לבדוק מה השתנה והתחדש בנושאים שעמדו במרכז כמה מכתבותינו האחרונות בבלוג (ולשתף אתכם גם בפרטים נוספים שלמדנו מאז פרסומן)

האופניים החשמליים זכו בחודשים האחרונים לתשומת לב לא מעטה בארצנו בשל הסכנות הרבות הטמונות בהם וריבוי התאונות שבהן הם מעורבים. אנחנו סיפרנו לכם על אופניים חשמליים הנטענים באמצעות פאנלים סולריים המוטמעים בשלדתם (וגם על כבישים סולריים לאופניים), והנה מתברר שהרעיון לאופניים מונעים חשמלית, שאינם זקוקים להטענה ממקור חשמלי חיצוני ומשמשים כלי תחבורה עצמאי שתלוי אך ורק בקרני השמש, מצית את דמיונם של רבים נוספים. כך נולד לו זוג האופניים הזה, שהפאנלים הסולריים שלו מורכבים על הגלגלים(!). עם טווח נסיעה של כ-70 ק"מ במהירות ממוצעת של כ-25 קמ"ש ויכולת לטעון את הסוללה גם בירידות, מדובר בפתרון אטרקטיבי ביותר. שאלה אחת עדיין נותרה פתוחה: האם יפותחו התשתיות לרכיבת אופניים עירונית בישראל, ואם כן – מתי.

נושא אחר שכבר כתבנו עליו הוא אנרגיה מתחדשת מהים, ובכלל זה אנרגיה מטורבינות המנצלות את הזרימה המוגברת במפרצים לאורך החופים בעת מעבר מגאות לשפל ולהפך. מתברר שהעיסוק בנושא רב ומבטיח, ודוח חדש של האיחוד האירופי מציין שלא פחות מ-100 חברות ברחבי העולם עסוקות בניסיון לפתח מערכות בעלות ערך מסחרי. לאחר ניתוח העשייה הנרחבת נראה כי מחברי הדוח סמוכים ובטוחים שהאוקיינוס האטלנטי יהפוך למרכיב משמעותי בתמהיל מקורות האנרגיה של מדינות אירופה. אגב, האם ידעתם כי כבר משנת 1966 פועל בצרפת סכר לה-ראנס המפיק חשמל מכוח הגאות והשפל?

בחודש פברואר האחרון פרסמנו כתבה שעסקה ביצירת תשתיות לאחסון אנרגיה, בהן גם שימור אנרגיה בקרח, והזכרנו מקומות שכבר מיישמים את הפתרון המסקרן (למשל גורד השחקים של Bank of America). והנה התבשרנו על התפתחות מעניינת בתחום: סוללת הקפאה לסופרמרקטים. כולנו מכירים היטב את המזגן – במיוחד בחודשי הקיץ הנוכחיים – ושמענו לא אחת שנציגי חברת החשמל מבשרים על "שיא בצריכת חשמל" בשעות החמות. ואכן מזגנים משמשים אותנו לא מעט, במיוחד בארץ חמה כשלנו. אך מזגנים ומערכות קירור קיימים לא רק בבתים פרטיים; מערכות קירור גדולות משמשות גם לצינון מוצרי מזון בסופרמרקטים ובמכולות. כמו במקרה של המזגן הביתי, גם כאן אפשר לזהות שעות שיא – השעות שבהן הסופרמרקט הומה אדם ודלתות המקפיאים נפתחות שוב ושוב, דבר הגורם לצריכת חשמל מוגברת – ושעות שפל – שעות הלילה שבהן אין קונים ומחירי החשמל אף נמוכים יותר. חברה אמריקאית בשם axiomexergy חיפשה פתרון שבאמצעותו תוכל לאגור אנרגיה בשעות הלילה ולשחררה חזרה בשעות העומס כדי לצמצם את צריכת החשמל, ובחרה בסוללת קרח. הסוללה היא למעשה מעין מכל מים מבודד בעל תוספים ייחודיים המוקפא בשעות הלילה (כשצריכת החשמל נמוכה) ומשחרר את הקור שנאצר בו בשעות העומס של היום היישר אל מערכת הקירור. בכך מופחת הצורך להפעיל את המדחסים ואת המעבים זוללי החשמל, מה שמביא לירידה של כ-40% בצריכת החשמל! האם בקרוב נוכל לחזות בסוללה הייחודית הזו גם בסופרמרקטים הקרובים לביתנו?

ונושא אחרון להפעם: העובדה כי מינים רבים נמצאים בסכנת הכחדה היא לא עניין חדש, וגם תופעת ההתחממות הגלובלית מוכרת היטב לשוחרי הבלוג שלנו. אך מחקר עדכני שערך האקולוג מארק אורבן מאוניברסיטת קונטיקט שבארצות הברית מציג קשר ישיר בין ההתחממות הגלובלית להיכחדות עתידית של בעלי חיים. למעשה מחקרו של אורבן מצביע על כך שההתחממות הגלובלית מאיימת ישירות על הישרדותו של אחד מכל שישה מינים של בעלי חיים, ואם לא די בכך הרי שככל שההתחממות תחריף, כך יגדל מספר המינים בסכנה וקצב ההכחדה יגבר. אגב, יש החושבים שגם האדם עלול להימנות עם בעלי החיים הללו, אם כי התחזית הזאת נראית לנו חריפה מדי…

ובאווירה זו נסיים בינתיים, אבל ננסה לשמור גם על אופטימיות. סיבה אחת לאופטימיות כבר יש לנו בשבילכם: החלק השני של הכתבה – ובו עדכונים נוספים על הנושאים החשובים שכבר קראתם עליהם כאן – יחכה לכם בבלוג בחודש הבא!

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *