"לך אל הנמלה עצל, ראה דרכיה וחכם"

"לך אל הנמלה עצל, ראה דרכיה וחכם"

יש בסיס רחב של אמת בפתגם המוכר הזה, שכן הנמלים הן חיות מורכבות, מעניינות וחרוצות. בואו לקבל הצצה קטנה לממלכתן המסקרנת!

הנמלים אולי נראות לנו קטנות ומטרידות (ובעלות חיבה מרגיזה מאוד לשיטוט במטבחים ועל שולחנות האוכל), אך למעשה מדובר באחד מבעלי החיים המרתקים שחולקים עמנו את הסביבה. הנמלה היא חרק חברתי, שאינו מסוגל לחיות לבדו: כל קן נמלים הוא ממלכה הכוללת את המלכה (ואת בנותיה), והיא תעשה הכול כדי להישאר על כס השלטון. וכמו בכל סיפור טוב, בין הממלכות יש לעתים יריבויות ומלחמות עקובות דם שמסתיימות בשוד, בביזה ואפילו בלקיחת שבויים. בקיצור – מדובר בסדרת דרמה של ממש!

הנמלים הן חרקים מסדרת הדבורים, אשר ממש כמו דבורי הדבש (אך לא כמו כל הדבורים) חיות יחד בקן הכולל את המלכה-השליטה ואת אלפי בנותיה הפועלות. בגלל המבנה המיוחד הזה – שבו מלכה אחת (או כמה מלכות) שולטת באלפי נתינות, הפועלות יחד כגוף אחד – יש כאלו שמכנים את קן הנמלים "סופר אורגניזם". ההסבר לכך הוא, במילה אחת, הורמונים (ובעצם: פרומונים). הפרומונים, הדומים בהרכבם הכימי להורמונים האנושיים, הם מולקולות ריח, ובעזרתם שולטת המלכה בכל צאצאיה. באופן זה גם מתקשרות הנמלים זו עם זו.

אך אל תיתנו לשם "חרק חברתי" להטעות אתכם. כל קן הוא ממלכה בפני עצמה הזקוקה לטריטוריה ולמזון כדי להבטיח את קיומה, ונתיניה יילחמו בחירוף נפש להגן עליה מפני כל פולש, גם אם מדובר בנמלה ממין אחר או מאותו המין אך מקן זר. יש כמובן מינים רבים של נמלים בעולם, מקצתם תוקפניים יותר ומקצתם פחות, אך כל נמלה שתגיע לקן זר תיחשב אויבת מרה.

נמלים יכולות להילחם על מקור מזון אטרקטיבי שנמצא בשטח ממש עד כדי כריתת רגליים ואיברי גוף; מיני נמלים מסוימים הזקוקים לטריטוריה רחבה מסוגלים לצאת למסעות כיבוש, להשמיד קנים סמוכים אחרים ולשדוד את הביצים והזחלים שימצאו כדי להשתמש בהם כמקורות מזון; מינים טפילים שונים אף יכולים "לצאת למלחמה" רק כדי לרתום לטובתם עבדים, כלומר לגנוב זחלים או פועלות בוגרות שיהפכו ל"עבדים" בקן החדש.

הצלחתן של הנמלים היא כלל עולמית, והן נמצאות על פני כל היבשות, פרט לאנטרקטיקה. כיום ידועים כ-12 אלף מינים בעולם, ובישראל עצמה יש כ-241 מינים שונים. שימו לב, חוקרים טוענים כי נמלים שוקלות כ-10% עד 30% מכל הביומסה (המשקל) של כלל החיות היבשתיות בעולמנו.

כל קן, הנראה לעתים כתלולית קטנה מעל פני האדמה, טומן בחובו עולם שלם. גדלי ומבני קני הנמלים מגוונים מאוד ויכולים להתפרש על פני שטחים גדולים מתחת לאדמה, מאחורי ארונות, בגזעי עצים ואף בתוך עלים מקופלים אשר מיני "נמלים אורגות" הופכות לקן. בכל קן נוכל למצוא "חדרי ילדים" לזחלים, חדרים לגלמים, חדרים לאיסוף המזונות השונים ועוד. נמלת הקציר השחורה (הנפוצה מאוד בארץ), לדוגמה, מסדרת את הזרעים השונים שאספה בחדרים שונים בקן.

פרט לסדר המופתי של אלפי הפרטים החיים יחד בקן, נמלים הן גם חקלאיות מרשימות, אשר יודעת לגדל פטריות למאכל בקן ומשתמשות בהדברה ביולוגית (ויכולות ללמד אותנו דבר או שניים על כך). מיני נמלים שונים רקמו שיתופי פעולה רבים עם יצורים אחרים, חלקם מיטיבים עם שני הצדדים (סימביוזה) ואחרים מבוססים על ניצול. אחת הדוגמאות המוכרות לסימביוזה כזו היא הקשר בין כנימות העלה (חרקים קטנים המשאירים אחריהם את החורים בחסה) לבין נמלים. הנמלים נהנות מעודפי הסוכר של הכנימות ("טל דבש"), ובתמורה מגינות על הכנימות ואינן מאפשרות לשום אויב להתקרב. דוגמה נגדית היא היחסים בין זחלי פרפרים מסוימים לנמלים. במשך שנים חשבו כי בדומה לכנימות, מרוויחות הנמלים מזון איכותי מזחל הפרפר ובתמורה שומרות עליו; אך מחקר חדש מצא כי זחל פרפר מסוג N. japonica אינו פרפר תמים כפי שנהוג לחשוב על פרפרים; הוא לא רק מנצל את הנמלים להגנה אלא ממש מסמם ומשעבד אותן (זאת לפי ניתוח רמת הדופמין במוחן של הנמלים).

אם כך, בפעם הבאה שאתם נלחמים בנמלים סביב כיור המטבח, דעו לכם שמדובר במלחמה לא פשוטה מול בעל חיים מורכב ומרתק, ואולי בכלל כדאי לחתור להסכם שלום עמו…

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“"לך אל הנמלה עצל, ראה דרכיה וחכם"”

  1. סיגל הגיב:

    נמלים הן מאוד מיוחדות. אם הן מפריעות במטבח או במקום אחר, נסו לדבר איתן בכנות ועם כבוד. בקשו מהם לעזוב והסבירו מדוע. הן יעזבו – זה בדוק. תלוי ברמת הכנות – לפעמים מיד, ולפעמים צריך מספר נסיונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *