שמש קרה

כשאומרים שמש חושבים מיד על חום, אבל שמש יכולה גם לקרר. לא מאמינים? המשיכו לקרוא.

הטמפרטורה על פני השמש היא 5,512 מעלות צלזיוס בקירוב. הטמפרטורה בתוך מקפיא ביתי היא מינוס 18 מעלות צלזיוס בקירוב. ומה הקשר בין שתי העובדות האלה? ובכן, מאז עזבו בני האדם את המערות והחלו לאגור מזון, נולד הצורך לשמור אותו טרי, ולפיכך בקירור, אלא שכדי לעשות זאת יש צורך בחשמל.
"נו, מה הבעיה?" תרימו ודאי גבה, "מתחברים לשקע וחסל!". בחברה המערבית שאנחנו חיים בה הפעולה הזאת נראית פשוטה ובסיסית, אבל גם בשנת 2017 אנשים רבים ברחבי העולם חיים ללא אספקת חשמל סדירה. התופעה שכיחה כמובן בעיקר במדינות נחשלות ועניות שבהן עדיין אין תשתיות חשמל מפותחות מספיק, אך אפשר לחשוב גם על תרחישים אחרים שבהם יש צורך באספקת חשמל סדירה במקומות שבהם התשתית אינה קיימת. צבאות המתמרנים או נלחמים באזורים נידחים, משלחות מחקר ולמעשה כל מי שמגיע לאזור שהחשמל בו אינו זמין וזקוק למקרר כדי לשמור על טריות המזון. נכון, אפשר לעשות שימוש בגנרטורים, אלא שגנרטור מציב בפנינו בעיה חדשה. כדי להפעיל אותו אנו זקוקים לדלק, ולשימוש בדלק יש שלושה חסרונות בולטים – תהליך השריפה שלו מזהם את הסביבה, השינוע שלו מסורבל והוא משאב מתכלה. ואם לא די בכך, דלק הוא מוצר יקר, ואנשים קשי יום החיים בצריפים מטים לנפול לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש אותו.
מה יעשו כל אותם האנשים הזקוקים נואשות לחשמל כדי לאחסן את המזון שלהם? הרימו רגע את ראשכם אל השמש הקופחת, זו שמלהיטה את מוצרי המזון והופכת אותם בלתי ראויים למאכל. מתברר שדווקא היא יכולה להציל את המצב. איך? פשוט מאוד. על אנרגיה סולרית שמעתם? ודאי ששמעתם! הרי הזכרנו כאן בבלוג כמה וכמה פעמים את הטכנולוגיה המאפשרת לנו להפוך את קרני השמש לחשמל. אך טבעי שבעזרת החשמל שאנו "חולבים" מקרני השמש נוכל להפעיל גם את המקררים שלנו.

אנחנו מכירים כבר לא מעט מערכות סולריות הפועלות בארץ ובעולם, החל בתחנות כוח אדירות ממדים (כמו זו הישראלית שסקרנו כאן), דרך מתקנים ביתיים או תאורת תחנות אוטובוס וכלה במתקנים קטנטנים שאפשר לחבר לתיקי טיולים כדי לטעון טלפון סלולרי. ועכשיו נוסף מוצר חדש לרשימה – המקרר הסולרי: המקרר שמקרר בעזרת חום השמש.

המקרר הסולרי הוא מקרר רגיל (כזה המייצר קור באמצעות מדחס) שמחוברת אליו מערכת סולרית המייצרת די חשמל כדי להפעילו. המקררים הסולריים משמשים כאמור אוכלוסיות חלשות באפריקה כמו ניגריה וקניה ואף את צבא ארצות הברית הגדול והמודרני שהבין שהשימוש בכוח האנרגיה הסולרית הוא זול, זמין וידידותי לסביבה הרבה יותר מכל פתרון אחר.

בישראל, כפי שסיפרנו לכם רק לאחרונה, יש סיבה לאופטימיות מקומית בתחום האנרגיה הסולרית, ובכל מקרה כבר היום ישראל נחשבת ליצואנית מכובדת בתחום. למשל החברה הישראלית Innovation Africa, שנציגיה ביקרו במדגסקר ונוכחו לדעת כי במרפאות בכפרים מרוחקים מתמודדים הצוותים הרפואיים עם בעיית אחסון תרופות הזקוקות לקירור. התקנת פאנלים סולריים שמספקים חשמל פתרה את הבעיה, וכיום הטכנולוגיה הישראלית מאפשרת להפעיל מקרר תרופות קטן ובכך לאפשר למקומיים לזכות בטיפול רפואי יעיל וטוב יותר ואף להציל חיים.

להשתמש בשמש כדי לקרר – לזה אנחנו קוראים מחשבה יצירתית, קל וחומר כאשר היצירתיות עושה שימוש באנרגיה ירוקה המיטיבה עם הסביבה. ומה הרעיון היצירתי שלכם?

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *