חיתולים בפעולה

חיתולים בפעולה

בשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש במגבונים לחים, אך לא כולם מודעים לנזקים שבזריקת המגבון הלח לאסלה. המגבונים הלחים מתכלים באטיות ואינם מתפרקים במים, ולכן גורמים לחסימות והצפות במערכת הביוב שלנו. הנזקים נגרמים בעיקר בשל המגבונים הלחים, אך גם בשל חיתולים, מקלות אוזניים ותחבושות היגייניות המושלכים לאסלה. מובן שהנזק הוא לא רק למערכת הביוב שלנו אלא גם לסביבה – בשל הסתימות השפכים גולשים אל תעלות הניקוז, ואלה מובילות אותם לנחלים ולימים (ראו למשל מה קרה בירקון בחודש האחרון: גלישת מי ביוב לירקון). וגם בהשלכת הפסולת לאשפה אין נחמה, שכן חיתולים חד פעמיים, שתהליך ההתפרקות שלהם אורך מאות שנים ויותר, מהווים 6% ממשקל הפסולת המיוצרת בארץ.

אז מה עושים? יש הממחזרים. בבריטניה, למשל, סומן כבר בעשור הקודם פתרון יצירתי וירוק – הקמת מפעלי מחזור שבהם יופקו מתחבושות היגייניות ומחיתולים משומשים חומרי גלם לתהליכי ייצור של רכיבי ריצוף ואיטום גגות, קסדות לאופניים וסוליות נעליים, וכן ימוצה גז מתאן שישמש מקור לייצור חשמל נקי לסביבה. אחד האתגרים המרכזיים בתהליך הוא איסוף הפסולת. אשפה תיאסף בעיקר מגני ילדים, מבתי ספר ומבתי אבות ותישלח למפעלי מחזור הנבנו במיוחד לשם כך ברחבי בריטניה, שם יבוצע מיון הפסולת.

הטכנולוגיה המשמשת להפקת גז מתאן מחיתולים נקראת פירוליזה. מדובר בתהליך פירוק של חומר על ידי חימומו לטמפרטורה גבוהה ללא נוכחות חמצן, חימום המשנה את הרכבו הכימי של החומר. התהליך אינו כולל שריפה ולכן אין פליטה של גזים לאטמוספרה. חיתולים ותחבושות היגייניות מתאימים להפקת מתאן בשל ריבוי החומרים המצויים בהם, למשל שתן, דם או צואה, התורמים לתהליך פירוליזה מוצלח.

גם ביפן הבינו את היתרון בהפיכת חיתולים משומשים לדלק. בבית חולים בטוקיו הציבו שתי מכונות המבצעות את תהליך הפירוליזה. המכונות יכולות להכיל כ-640 ק"ג של חיתולים ביום שמהם מופק גז מתאן. תהליך הפירוליזה מתרחש גם בקוויבק, חבל ארץ במזרח קנדה שבו משתמשים מדי שנה בכ-600 מיליון חיתולים. בטורונטו שבקנדה מצאו שימוש לחיתולים גם לאחר סיום תהליך הפירוליזה. בתום התהליך החיתולים מושלכים לערימה למשך שבעה חודשים ונהפכים לדשן לגינות ברחבי העיר. חיתול בודד יכול לשמש חומר הזנה לעד 100 עצים.

עם זאת חשוב לזכור שמחזור חיתולים בצורה נרחבת דורש היערכות רבה, וזאת כדי למנוע פגיעה סביבתית ובריאותית ממצבורי החיתולים המשומשים. בכל אופן למיטב ידיעתנו בישראל עדיין לא ממחזרים חיתולים, אז אנא אל תשליכו אותם אל פחי המחזור השונים. כמו כן הימנעו מלהשליך לאסלה חיתולים, מגבונים לחים ואמצעי היגיינה אישית חד פעמיים אחרים, ותרמו את חלקכם למאבק לשמירה על צינורות ביוב זורמים ומתפקדים.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“חיתולים בפעולה”

 1. ענת הגיב:

  כתבה חשובה. חבל מאד ששכחתם לציין את הדבר המשמעותי ביותר והכי חשוב סביבתית ; שימוש בחיתולים רב פעמיים; חיתולי בד! יש בישראל נכון ל מאי 2017 אלפי בתי אב ירוקים שמתחלים בבד. יש קהילה גדולה ותומכת בפייסבוק, שתורמת לסביבה הרי יותר ממיחזור חיתולי חד"פ. שם הקהילה "סודות חיתולי הבד". ויש כמה חנויות בישראל שמוכרות חיתולים רב פעמיים, חיתולי בד : פופקה, בוז'ולינו ועוד. חבל שלא ציינתם את התחום הזה שהולך ותופס תאוצה בישראל בפרט, ובעולם ככלל.

  1. מערכת הגיב:

   ענת, תודה על התוספת החשובה לכתבה 🙂

 2. שחף הגיב:

  חיתולי בד הם הפיתרון המושלם למדינה לא ממחזרת!!! הם יפים, בריאים, חסכנים, ובסופו בסופו של דבר מתכלים! מאוהבת בחיתולי בד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *