עציץ לחג

עציץ לחג

לאחרונה הפך גידול צמחי הבית לטרנד עולמי והיכה שורש בבתים רבים. כיצד תורם גידול צמחי בית לאיכות האוויר ולרווחתנו הבריאותית והנפשית ואיך כל זה קשור לנאס"א?

בעבר התייחסנו לעציצים שגדלים בבתים כאל פריט נוי ותו לא, אבל לאחרונה הפך גידול עציצים לטרנד עולמי שמצמיח עוד ועוד עלים ירוקים לא רק בביתם של היפסטרים מודעים לעצמם אלא גם בלא מעט בנייני משרדים ומרחבים ציבוריים. אז מה בעצם עומד מאחורי הטרנד הירוק שממלא בתים, משרדים ועמודי אינסטגרם? צמחי הבית מאפשרים לכל אחד להכניס מעט טבע וירוק רענן לאיי הבטון של הבתים העירוניים, אבל נראה שיש עוד סיבות לכך שצמחי הבית זוכים לעדנה.

במהלך השנים פורסמו ממצאי מחקרים התומכים ביתרונות הרבים של גידול צמחים בבית ובמקומות סגורים אחרים. אחד המחקרים המצוטטים ביותר בתחום הוא מחקר שערכה נאס"א בשנות ה-80 שביקש לבדוק את יעילות צמחי הבית בספיגת רעלים וטיהור אוויר כדי לבחון את האפשרות להפיק חמצן ולטהר את האוויר בתחנות החלל. מהמחקר עלה כי כמה צמחי בית נפוצים כמו גרברה, פיקוס וכידונן תלת פסי הצליחו לספוג מהאוויר חומרים רעילים כמו בנזין ופורמלדהיד בחללים סגורים, ובכך סייעו בסינון האוויר ממזהמים.

גם אל ניו דלהי שבהודו, הידועה כאחת הערים המזוהמות בעולם, הגיעה הבשורה. החוקר כמאל מיאטל, שהתפרסם לאחר הרצאת טד שצברה יותר משלוש מיליון צפיות, עומד בראש חברה בניו דלהי שהחלה לשלב צמחי בית כחלק ממערכת טבעית לטיהור אוויר בבניינים ובבתים פרטיים בניו דלהי. מיאטל ממליץ לגדל בחללים סגורים שלושה צמחי בית – כידונן תלת פסי, דקל אריקה ופוטוס – המסייעים בטיהור האוויר הביתי, סופגים רעלים ופחמן דו-חמצני ומפיצים חמצן. במחקר שהשווה בין אוכלוסיית העובדים בבניין המשרדים של מיאטל לבין עובדים בבנייני משרדים אחרים בניו דלהי נמצא כי בבניין בעל מערכת טיהור האוויר ששילבה צמחים סבלו העובדים פחות מבעיות בדרכי הנשימה, מדלקות עיניים, מכאבי ראש וממתח בהשוואה לאוכלוסיית העובדים בבניינים האחרים.

בשנים האחרונות פורסמו ברחבי העולם מגוון מחקרים נוספים המעידים על השפעתם החיובית של צמחי הבית על בני האדם. כך, למשל, מצאו חוקרים מאוניברסיטת קווינסלנד שבאוסטרליה כי משרד עמוס עציצים הופך את העובדים בו לשמחים יותר ואף תורם להגברת תפוקת העבודה. בנוסף לכך מחקרים מארצות הברית מצאו כי צמחים מסייעים בשיפור הבריאות לא רק בשל תרומתם לאוויר נקי יותר. מתברר שצמחים מאיצים החלמה של חולים שאושפזו לאחר ניתוח, תורמים להפחתת כאב ולתחושת הרווחה הנפשית של החולה ומסייעים לו בהפחתת המתח.

חשוב לציין כי אין הסכמה גורפת לגבי תרומת צמחי הבית לסינון האוויר, ויש מדענים שטוענים כי המחקרים בתחום אינם מבוססים מספיק ואינם מוכיחים כי צמחי בית יכולים לגבור על זיהום אוויר, בעיקר בערים שיש בהם זיהום אוויר גבוה. עם זאת מדווח כי השימוש בצמחי בית כחלק מהמערכות לטיהור אוויר כבר החל להיות מיושם לא רק בהודו אלא גם למשל בבתי חולים בטוקיו, וכיום נבחנת האפשרות ליישם אותו גם בארצות הברית. בנוסף לכך החלו לשתול צמחים בלא מעט בנייני משרדים של חברות גדולות בארצות הברית.

בין אם הצמחים יעילים בסינון אוויר וניקוי רעלים ובין אם לא, אי אפשר להתעלם משלל היתרונות הרבים שבגידולם – קישוט המרחבים האפורים של העיר, תחושת רוגע ורווחה נפשית ואולי גם שיפור הבריאות של בני האדם. לכן כדאי כבר עכשיו, כשהאביב בפתח, לשתול עציץ או ייחורים ולהנביט זרעים. ההשקעה הלא רבה הזאת תיטיב עם בריאותכם הנפשית והפיזית, תקשט את הבית ואת סביבת העבודה שלכם בירוק נעים ומרגיע ותעלה חיוך על פניכם.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *