מערכות מידע גאוגרפיות (GIS) בחקר התחממות כדה"א

מערכות מידע גאוגרפיות (GIS) בחקר התחממות כדה"א

בעשור האחרון אנו עדים להתרחבות השימוש בכלי המאפשר לנו מבט קצת אחר על העולם תוך ניתוח תופעות מרחביות, ניתוח קשרי גומלין, זיהוי מגמות ודפוסי התנהגות של מגוון פרמטרים במרחב. הכלי: מערכות מידע גאוגרפיות (ממ"ג) או G.I.S – Geographical Information Systems, המאפשר איסוף ואחסון של מידע מרחבי, עיבודו, ניתוחו ובחינתו ביחס לתופעות מרחביות אחרות. בין היתר, הכלי מאפשר ניתוחים מרחביים, ניתוחים גאו-סטטיסטיים ומידול של תופעות לשם חיזוי מגמות עתידיות.

לא אכנס כאן לטכנולוגיה עצמה, אולם אומר באופן כללי כי המידע הטבלאי הנשמר (בדיוק כמו טבלות אקסל המוכרות לכולם) הוא בעל "מיקום מרחבי" – היינו, הנתונים הם בעלי קואורדינאטות המציינות את מיקום האלמנטים בעולם. כל טבלה בעלת ייחוס מרחבי מכונה שכבה, כך שלמעשה אפשר לראות באופן חזותי ומוחשי את הנתונים על גבי המרחב, את פריסתם ואת מאפייניהם.
מחקרים אקלימיים בכלל, ומחקרים הבוחנים את תחום ההתחממות הגלובלית בפרט, מרבים לעשות שימוש ב- GIS וביכולותיו. מחקרים שונים הנעשים כיום בוחנים את השלכות ההתחממות הגלובלית על עולמנו; כך לדוגמה נערכו מחקרים אחדים שבחנו את השפעת ההתחממות הגלובלית על השתנות בתי גידול ייחודיים, על כושר גידול של גידולים חקלאיים, על הצטמצמות שטחי הקרחונים, על כמויות המשקעים באזורים שונים בעולם וכד'.

למעשה, אפשר לראות את פוטנציאל השימוש במערכות ה-G.I.S בחקר ההתחממות הגלובלית
משלוש נקודות מבט שונות:

האחת, ניהול, אחזור וניתוח המידע. ה-G.I.S מאפשר אחסון מידע בצורה מרחבית, בחינת קשרים בין פרמטרים, בחינת השפעת פרמטרים זה על זה וניתוח פרמטרים אלה בקני מידה שונים.

השנייה, הצגת המידע על גבי מפה מובנת ומוחשית – היינו, הצגת המידע שהיה בעבר טבלאי בלבד על גבי מפה, בצורה גרפית וקריאה, המאפשרת הבנה מעמיקה הרבה יותר של תופעות מרחביות. לפתע אנו יכולים לצפות בהתנהגות של תופעות שללא הצגתן בצורה גרפית, ספק אם היינו מודעים להן.

השלישית
, חיזוי מגמות עתידיות – באמצעות בחינת התנהגות התופעות עד כה, אנו יכולים לבנות מודלים מורכבים ובאמצעותם לנסות ולחזות את התנהגותן העתידיות של תופעות אלה.

ללא כלי זה, ספק אם היינו מגיעים לידע המדעי הקיים כיום בנוגע להתחממות הגלובלית. ה-G.I.S ממשיך להתפתח ומן הסתם יאפשר לנו בעתיד הלא רחוק גילויים ותובנות נוספים בחקר ההתחממות הגלובלית: השלכותיה, הגורמים לה ועתידה.

רן גולדבלט הוא מנהל אתר האינטרנט של מכון דש"א, יחידת הממ"ג

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“מערכות מידע גאוגרפיות (GIS) בחקר התחממות כדה"א”

 1. אודי הגיב:

  לפני כשבועיים ביקרתי בתערוכת ארכיטקטורה בביתן הלנה רובינשטיין בתל אביב
  כותרתהתערוכה היתה "פרפורמליזים"
  מוזר, אבל עקרונות התערוכה משתקפים גם בפוסט זה
  העתיקו את הלינק והדביקו בדפדפן
  http://www.redesign.co.il/performalism/
  וקראו על אוצרי התערוכה

 2. admin הגיב:

  אכן, הטכנולוגיה מאפשרת למתוח את גבולות הידע – וליצור מבנים ארכיטקטונים תלת ממדים שלא התאפשרו קודם למידע הזה. וגם כאן, ה-GIS מאפשר חשיפת דאטה שנסתרה מענינו קודם לכן, מה שמוביל לבניית מודלים חדשים שבעזרתם נוכל לחזות תופעות ולהיערך בהתאם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *