על פונדמנטליזם והתחממות

על פונדמנטליזם והתחממות

תחום המודעות לשינוי האקלים חב תודה לאל גור ול… אחמדינג'ד. ובמילים אחרות, האיומים הממשיים והנזקים הצפויים משינויי האקלים, והתלות בנפט שמקורו במדינות פונדמנטליסטיות, הם שיפעלו יחדיו על מנת לקדם יישום אנרגיות מתחדשות

הוויכוח הניטש בין מדענים אם העולם אכן מתחמם בגלל הפעילות האנושית היא שאלה שאינה רלוונטית, לטעמי. ברור שאנו חווים כיום "אי-סדר אקלימי", שיטפונות, הצפות, בצורות, הוריקנים, התפשטות מחלות כמו מלריה ועוד. לתופעות אלה יש תג מחיר גבוה. נתון נוסף שקשה להתווכח עמו הוא שחלק ניכר מעתודות הנפט (ושוב, אין זה רלוונטי אם העתודות הן ל-50 או ל-150 שנה) נמצא בידי מדינות אסלאמיות קיצוניות, ולכן מההיבט של ביטחון לאומי רצוי מאוד שהעולם המערבי יפחית את התלות במקור אנרגיה זה.
במאמרו ב"ניו יורק טיימס" בתחילת נובמבר 2008, קרא אל גור להציב יעדים שאפתניים ולהפיק את מלוא האנרגיה החשמלית של ארה"ב מאנרגיה מתחדשת בתוך עשור. בין השאר קרא גור למענקים פדרליים לעידוד הקמת מערכות מבוססות אנרגיה מתחדשת. גור טוען שעל הממשל האמריקני להשקיע 400 מיליארד דולר להקמת רשת חשמל שיכולה להיות מוזנת מאנרגיות מתחדשות, וכן הוא מציע להציל את תעשיית הרכב האמריקנית על ידי הסטת הייצור למכוניות חשמליות שניתנות לטעינה מהרשת. נוסף על כך הוא אומר שיש להקים מערכת תמרוץ להחלפת מערכות אנרגיה ישנות ובלתי יעילות, ומדגיש שיש לתמחר נכון את פליטות הפחמן וכך להפנים את העלויות החיצוניות הכרוכות בפליטת גזי חממה.
גור, שסחף את העולם ויצר מודעות לנושא שינויי האקלים באמצעות סרטו "אמת מטרידה", ומנגד השליט האירני הקיצוני והבלתי צפוי אחמדינג'ד, מהווים את הכוח החשוב והרלוונטי בתחום זה, והם שמעוררים את המודעות לצורך בחיסכון באנרגיה, תוך פיתוח ויישום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת. כלומר, האיומים הממשיים והנזקים הצפויים משינויי האקלים, כמו גם התלות בנפט שמקורו במדינות פונדמנטליסטיות, הם שיפעלו יחדיו על מנת לקדם יישום אנרגיות מתחדשות, פיתוח טכנולוגיות חדישות לאגירה (סוללות), רכבים פחות מזהמים (היברידיים וחשמליים), יישום טכנולוגיות לחיסכון ולשימור אנרגיה ואת הצורך לחסוך באנרגיה.
רק באמצעות מדיניות נחושה המשלבת רגולציה, כלים כלכליים וחינוך, יהיה אפשר להפחית את פליטות גזי החממה ואת העול הכלכלי הנגזר מהן.

ד"ר אופירה אילון היא חוקרת בכירה במוסד שמואל נאמן בטכניון, ומרכזת במסגרתו את תחום איכות הסביבה ואת פורום האנרגיה. כמו כן, היא משמשת כמרצה בכירה בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“על פונדמנטליזם והתחממות”

 1. אבנר הגיב:

  לפחות משהו אחד טוב יצא מאחמדיניג'אד, מרוב שהוא כל כך מרתיע ומקומם.

 2. תמר הגיב:

  כל הכתוב הגיוני ונכון. אולם לצערינו גורמים אינטרסנטיים בכל העולם, ולא רק בחלק השולט במקורות נפט הכשילו מס' פעמים מפעלים מצויינים לייצור מכוניות חשמליות גם בארה"ב וגם בסין.
  יש הרבה יותר מדי בעלי אינטרסים שאינם רואים רחוק מקצה כיסם וכפי הנראה יסכלו נסיונות נוספים. נדרשות ממשלות חזקות במיוחד על מנת להתמודד עם בעלי האינטרסים (שהם כמובן גם בעלי הממון) על מנת שניתן יהיה באופן רציני ונחרץ להפנות משאבים ליצירת מקורות אנרגיה חליפיים לנפט.

 3. ארבל הגיב:

  תמר, לא רק בעלי אינטרסים מכשילים את המכוניות החשמליות. כוחות השוק עצמם לא ממש מיטיבים עם הטכנולוגיה עצמה בשל עלות גבוהה, היערכות מורכבת וכו'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *