מה בין מיקרוגל לאנרגיה מתחדשת

מה בין מיקרוגל לאנרגיה מתחדשת

 

אפילו מכשירים חשמליים שנמצאים במצב של Standby צורכים הרבה חשמל וכסף. שלא לדבר על הפגיעה בסביבה

אם תבדקו כמה שעונים יש לכם בבית מבלי לספור שעוני יד, שעונים מעוררים ושעוני קוקייה, תגלו שיש לכם הרבה מאוד שעונים דיגיטליים שייתכן שאתם אפילו לא שמים לב לקיומם. זוכרים את השעון במכשיר המיקרוגל? זה השעון שמצוי שם כל זמן שאתם לא מפעילים את המכשיר לצורך חימום. מה לגבי ה-DVD, ממיר הכבלים או מקלט הלוויין, מערכת הסטראו או המקרר? כמעט בכולם תוכלו למצוא שעון. שעונים תמימים אלה הם אחד הסימנים ל"צריכת רפאים" (Phantom Consumption) – צריכת חשמל שמתרחשת כל הזמן גם כשאנחנו לא מודעים לה. לרשימת המכשירים המופיעים מעלה אפשר להוסיף גם טלוויזיות, מכשירי פקס, טלפונים אלחוטיים ומסכי מחשב שיש להם צריכת המתנה (Standby) גם כשהם לא פועלים. לכאורה מדובר בצריכה מזערית של חשמל, אך כשבודקים כמה מכשירים כאלה יש בבית ממוצע ומסכמים את הצריכה המשותפת שלהם – מגלים שזו צריכה לא שולית כלל.

במחקר שנערך בגרמניה העריכו שאם בבית ממוצע יש רק שישה מכשירים בעלי תכונה זו, "צריכת הרפאים" מסתכמת בכ-600 קילוואט שעה לשנה ובעלות ביתית שנתית של 62 אירו. בחישוב כלל ארצי נמצא שגרמניה צורכת/מבזבזת 20 מיליארד קילוואט בעלות כוללת של כ-2 מיליארד אירו. לצורך השוואה, צריכת רפאים זו שווה לצריכה הכללית המשותפת של המבורג, ברלין, מינכן ופרנקפורט יחד. אם נערוך תרגיל דומה על המצב בישראל, ונניח שבבית ממוצע קיימת "צריכת רפאים" של כ-300 קילוואט שעה בשנה, ובהתחשב בעובדה שבישראל יש כשני מיליון צרכנים ביתיים, אזי מדובר בצריכה שנתית כוללת של 600 מיליון קילוואט שעה בשנה.

חומר למחשבה
אם נתונים אלו הרשימו אתכם, אתם בוודאי מעוניינים כעת לתרום את חלקכם לצמצום הצריכה המיותרת הזאת, ואגב כך גם לחסוך מעט בחשבון החשמל שלכם. אבל אם תנסו לכבות את השעונים הללו סביר להניח שתמצאו שאין במכשירים אופציה לביטול תצוגת השעון. כך למעשה כופים עלינו הרבה מאוד יצרנים של מכשירי חשמל ביתיים צריכת חשמל שלא לצורך. אמנם אפשר לרכוש מיקרוגל מכני ללא תצוגה דיגיטלית, אבל מי שמעוניין בפתרון למכשירים הקיימים בביתו ימצא אולי באופציה הזאת את מבוקשו: כאשר חוזרים ובודקים בכמה מתבטאת "צריכת הרפאים" ברמת המכשיר הבודד, מגלים שמדובר בצריכה מזערית, שאותה היו יכולים לספק תא שמש קטן (טכנולוגיה הממירה אור לחשמל) וסוללה. מבחינה כספית מדובר בתוספת שולית לעלות המכשירים, שהצרכן לא מרגיש אותה כלל. מבחינת פעולה, אנרגיית שמש יכולה להחליף בצורה זו כשליש מההספק המותקן של תחנת הכוח רידינג – כ-170 מגה ואט. יתרה מכך, בשנת 2002 עמד כלל יכולת ייצור תאי השמש בעולם על 560 מגה ואט. דרישה לכמות כה גדולה של תאי שמש היתה גורמת להכפלה של יכולת ייצור האנרגיה העולמית תוך זמן קצר, ועל פי מומחים בתחום דבר זה היה גורם לירידה נוספת בעלות תאי השמש.
אספקת "צריכת רפאים" באמצעות תאי שמש היא רק דוגמה אחת לפוטנציאל הגלום בטכנולוגיות אנרגיה מתחדשת. פוטנציאל זה יתממש כשנשתחרר מהמוסכמות שנקבעו על ידי מאה שנות תלות במקורות דלק מחצביים ובמערכות ייצור ואספקה.
צריכת החשמל שלנו הולכת ועולה, בין השאר כיוון שאנו מבזבזים חשמל מבלי שאנו מודעים לכך. אם נעלה את המודעות ונחפש פתרונות שאינם פוגעים בסביבה נוכל לצמצם את הנזק שנובע מבזבוז החשמל, וגם נחסוך לעצמנו הרבה מאוד כסף.

עופר בן-דב, MES, הוא יועץ קיימות ואנרגיה מתחדשת בעל ניסיון בינלאומי, מנהל תחום אנרגיה וסביבה באסיף אסטרטגיות ו-CTO באליסיום – סחר והשקעות בפחמן.

המאמר באדיבות אסיף אסטרטגיות

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

13

תגובות ל“מה בין מיקרוגל לאנרגיה מתחדשת”

 1. צבי הגיב:

  מרתק. אבל איפה קונים את המוצרים עם תאי השמש? אוהאם יש לרכוש לבד תאים כאלו עם סוללות?

 2. רונית לנדא הגיב:

  לפעמים כדי לא לפגוע בכדור הארץ המסכן שלנו, בא לי לשנות את אורח החיים בצורה כל כך קיצונית, עד כדי מגורים במעין "בית קטן בערבה" ושימוש בעששיות. זה יכול להיות גם פסטוראלי ורומנטי להפליא.

 3. שמעון כהן הגיב:

  השאלה היא האם כיבוי מלא לא מקצר את חיי המכשיר.
  מישהו יודע?

 4. אונילי הגיב:

  למיטב ידיעתי הוא מקצר, אבל זה זניח מאוד לעומת העלויות של החשמל המבוזבז, שלא לדבר על הנזק הסביבתי.

 5. דרור הגיב:

  אולי אפשר להתחיל את השינוי דווקא מכיוון יצרניות האלקטרוניקה, שיהפכו את אופציית הסטנד-ביי לחסכונית יותר, כי יש גבול לנכונות של האנשים לכבות לגמרי את כל המכשירים (כך ההדלקה לא תוכל להתבצע מהשלט הרחוק)

 6. זיו הגיב:

  הערה לשאלה:
  נושא קיצור חיי המכשיר רלונטי לתקופה בה מחיר המכשיר היה משמעותי. היום מתברר שכשטלויזיה עולה 1000 ש"ח כל שנה היא צורכת מחצית סכום זה בSB…
  לכתבה עצמה:
  הכותב לא ציין הוא שהצריכה אינה נובעת מהשעון. עצם קיומו של שנאי המחובר לחשמל – צורך חשמל. ברוב המכשירים הכיבוי נעשה ב"מתח נמוך" (דהיינו לאחר שהשנאי ביצע הנמכת מתח) והמכשיר צורך חשמל. SB חלק מהטלויזיות ימשיכו לצרוך חשמל גם בכיבוי הכפתור (בSB הםם גם "מחממים" מסך).
  רק מכשיר המנתק את המתח הגבוה – יבצע חסכון.

 7. טליה הגיב:

  יש לי רעיון: קופסה קטנה שבתוכה סוללה. התקע יתחבר אליה במקום שקע החשמל, וכך בזבוז האנרגיה יהפוך לשולי הרבה יותר. עכשיו צריכים רק למצוא יזם שירים את הכפפה… 🙂

 8. עפר בן-דב הגיב:

  אכן צריכת החשמל עצמה לא נובעת מהשעון אלא מהשנאי שצריך להמשיך ולספק מתח נמוך מאוד לצורך "צריכת ההמתנה" ולשם כך הוא עובד בתנאים מאוד לא יעילים. נושא השעון הועלה כיוון שזו ההמחשה הברורה ביותר למשתמש שמרכיבים מסוימים ממשיכים לצרוך חשמל גם במצב "כבוי" לכאורה (בנוסף כמובן לעובדה שחלק מהמכשירים נשארים חמים).
  אכן קיימים בשוק מטענים סולאריים אבל הם מתאימים בעיקר למכשירים סלולריים וצרכנים קטנים דומים. פתרון חלקי ניתן למצוא במפצלי מתח שכוללים מפסק כיבוי, ומפצלים שכוללים מערכות אוטומטיות לניתוק מוחלט של חלק מהשקעים על-פי ההתנהגות של אחד המכשירים. פתרון כזה יכול להיות רלוונטי לעמדות מחשב למשל שם מערכת מסוג זה יכולה לנתק מאופן מוחלט את הזנת החשמל למדפסות, מסכים, מודמים וציוד נלווה אחר על-סמך מצב העבודה של המחשב.

 9. פלג לפיד הגיב:

  מאמר מעניין, אבל אני ממליץ בחום שכותב המאמר, יקנה מכשיר מדידה ב 300 ש"ח או פחות וימדוד את הזרם הנצרך במצב standby מכל אחד מהמכשירים בביתו, יכפיל במתח הרלוונטי, יקבל ווטים ויכפיל בשעות לקבל קילווטים /שעה. התוצאה שיקבל תהייה שונה מאוד ממה שכתוב ב"מאמר גרמני" שאינו מופיע בשמו.
  התרגיל לא קשה. החשבון הוא רק כפל.

  לגבי "הטרנספורמטורים" המופיעים בהערות. הם ממירי מתח מ- 220 וולט למתח אותו צורך המכשיר. רוב הרכיבים האלו היום קרים למגע כאשר אינם מחוברים למכשיר הנטען, כלומר אין טעינה, אין צריכה. ראו הממירים המסופקים עם טלפונים של נוקיה למשל. בזמן הטעינה היעילות שלהם גבוהה מאוד, כמעט על סף התאוריה.
  בהצלחה לכול אלו שמנסים ובודקים ולא מאמינים לכול מה שנכתב, בשם גורם עלום ונעלם.
  פלג

 10. ששי ליבוביץ' הגיב:

  פלג – לגבי הטרנספורמטורים מהדור החדש אתה צודק, אולם נושא הסטנדביי מוכר וידוע לא רק מהמאמר הנוכחי או מאיזה מאמר גרמני עלום שם (שדווקא קראתי עליו באיזה מקום נוסף – לא זוכר איפה בדיוק).
  חשוב להיות ספקן, אבל אני חושב שהפעם אין צורך בכך, בעיקר בגלל שאני מכיר את הנושא בזכות פרסומים מדעיים קודמים בחו"ל התואמים את דבריו של עופר בן דב.

 11. דונלד לי הגיב:

  משבר החסכון באנרגיה, משבר המים ושאר משברים אזרחיים הם משבר מְשִילוּת אחד גדול. הכל בשליטת בני-אדם. עכשיו צאו וּמִצְאוּ בני-אדם מתפקדים.

  נער הייתי וגם זקנתי ומה שמצאתי בקרב הנבחרים והפקידים הממונים הוא הִדַּרְדְּרוּת מִחֹסֶר כִּשָּרוֹן (בימי ראשית המדינה) ועד לציניות, התחסדות וַאֲנֹכִיּוּת כיום.

 12. פלג לפיד הגיב:

  ששי – שלב ראשון עברת בהצלחה. לגבי הממירים ה"קרים". לגבי מצב ה- STAND BY. מדוע אתה מסתמך על פרסומים כלשונך מדעיים. לך ותמדוד. תופתע מהתוצאות.
  אתן לך דוגמה שמדדתי השבוע, לא בבית אלא במכוניתי. מצב STAND BY של הרדיו, המחשבים במכונית, השעון, מערכת האזעקה וכול צרכני הזרם שם יחוד היה קטן מ 25 מיליאמפר. מכוניתי עובדת על 12 וולט – מתח נומינלי. ס"ה הספק 0.3 ווט.
  מדדתי גם בבית, אבל זאת אני מציע לך לעשות בעצמך, ולפרסם כאן. אולי עוד קוראים יעשו זאת ובסוף תהיה טבלה של צריכת STAND BY בבית. כן, היו בזמנו מכשירים שבמצב STAND BY צרכו המון הספק, ה- VCR שלי מלפני 15 שנה היה כזה, הוא כבר הוחלף פעמיים.
  בהצלחה

 13. אביב צור הגיב:

  אהבתי,מה שלומך עופר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *