מלחמת העולמות

מלחמת העולמות


צפיפות ומתחים טריטוריאליים, כמו גם תחרות על אדמות מיושבות, עלולים להוביל למלחמת עולם. בואו נקווה שהעולם יחכים הרבה לפני שמלחמה תהיה המוצא האחרון

התחממות גלובלית היא הגורם לכמה מהאפקטים המזיקים לכדור הארץ וליושביו – שינויי האקלים, המסת הקרחונים, עליית פני הים, ועכשיו היא עלולה להיות האחראית לאיום חדש – מלחמת עולם! דו"ח משנת 2007 של CNA Corporation מציג סימנים ברורים לכך שככל שתגבר ההתחממות הגלובלית, כך תעלה גם ההסתברות למלחמה; המלחמה החמה.

שני גורמים ברורים יגרמו להעלאת הסיכון לפריצתה של מלחמת עולם נוספת:

1. צפיפות ומתחים טריטוריאליים – הגורם הראשון במעלה למתחים יהיה הגירה של תרבויות שונות לטריטוריות אחרות בחיפוש אחר משאבים שיחליפו את אלה המידלדלים. לא זאת בלבד שמשאביהן של תרבויות רבות ילכו ויתכלו, אלא שגם מפלס המים העולה יכסה חלקים מן היבשה, ויוציא מכלל שימוש שטחי חקלאות נרחבים, מאגרי מים מתוקים ושטחי מרעה. בחלק מהמקרים איים שלמים יכוסו מים.
במקום לאפשר לריבונות שלהן להיעלם יחד עם האדמה, רבות מן התרבויות הנמצאות בסכנת הכחדה יבחרו להילחם במדינות השכנות כדי לכונן בהן את שלטונן וליישב בהן את אזרחיהן. באופן בלתי נמנע, כוחות גדולים ייהפכו לחלק מהסכסוכים האלה, ולפנינו תהיה מלחמת עולם.
2. תחרות על אדמות מיושבות מחדש – תרחיש הפוך לצפיפות אוכלוסין יכול לקרות גם הוא, ולפיו שטחים פתוחים מסביב לאזורים ארקטיים ייהפכו לזמינים לאור עליית הטמפרטורות. בעוד שטחים בלתי מיושבים אלה ייהפכו לראויים למגורים ולהתיישבות לראשונה בהיסטוריה, התחרות עליהם מצד מדינות חוף שונות ואיים – תהיה עזה.
נוסף על הכוחות הקטנים, כוחות עולמיים גדולים יותר, שהתעלמו בעבר משטחים אלה, יבינו עד מהרה את הפוטנציאל הרווחי הגלום בהם, ויערבו את עצמם בתחרות. האומות הגדולות יתעניינו פחות בשימוש בשטחים, ויהיו יותר להוטות לנצל את משאבי הנפט של שטחים אלה למטרות כלכליות אסטרטגיות.

אמנם תחזית זו נשמעת עגומה למדי, אך יש לזכור שהיא עדיין בגדר תחזית בלבד, וכי יש צעדים שמדינות יכולות לנקוט על מנת לצמצם את התרחישים הנ"ל. הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא להתרכז בהורדת רמות הזיהום שאנו מייצרים. מכיוון שלכל מדינה יש את השליטה המרבית על פעולותיה ועל אזרחיה, עליה להיות מחויבת למטרה זו ולהכיר באחריותה. מעבר לכך, על ממשלות להיות בקשר ביניהן ולפעול בשיתוף פעולה ביניהן כדי לשלב בחיי אזרחיהן ובתעשייה שלהן תכניות וטכנולוגיות להורדת רמות הזיהום. יש לכך חשיבות מרובה, שכן לא די בהעלאת המודעות להתחממות – יש גם לספק תכנית פעולה עקבית שנוכל כולנו לפעול על פיה.
למרבה הצער, האיום שבמלחמת עולם כזאת ממשי לגמרי. עם זאת, הסכנה הגדולה ביותר מצויה בעובדה שאנשים רבים עדיין מסרבים להכיר במציאות ההתחממות הגלובלית, ולא משנה כמה עובדות מוצגות לפניהם. בואו נקווה שהעולם יחכים הרבה לפני שמלחמה תהיה המוצא האחרון.

המאמר לקוח מאתר Treehugger, מאת אריק ליץ', ניו יורק
תרגום: שירי פורר

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

5

תגובות ל“מלחמת העולמות”

 1. מורן הגיב:

  הייתי קוראת לקטע – אפוקליפסה מחר

 2. אפרת דן הגיב:

  התמונה מדהימה!

 3. סיון רומנוב הגיב:

  אנחנו בעידן של חשכה

 4. לילי הגיב:

  סקריי שיט

 5. אודי הגיב:

  במילים אחרות להיפטר מנדל"ן שליד הים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *