"החקלאות הישראלית היא מופת בחיסכון במים"

"החקלאות הישראלית היא מופת בחיסכון במים"


כך טוען יוגב שריד מתנועת המושבים בתגובה להאשמות בדבר בזבוז המים על ידי החקלאים, ומספר על ירידה של 73% בשימוש במים לאורך שני העשורים האחרונים. אם כך, מה מקור ההאשמות? גם לזה יש לו תשובות מעניינות

יוגב שריד, מנהל אגף כלכלה ופיתוח עסקי בתנועת המושבים, לא אוהב לשמוע מדי תקופה את ההאשמות הקבועות המוטחות בחקלאים, כאילו הם-הם האחראים על מצוקת המים במדינה. הוא סבור שאין עוול גדול מהניסיון להטיל את האשם במצב שהגענו אליו על כתפי החקלאים, ומזכיר שבעשורים האחרונים רשם המגזר החקלאי בישראל שיעור התייעלות שאין לו אח ורע בשום מגזר אחר בארץ.
"החקלאות הישראלית היא דוגמה ומופת בתחום החיסכון במים", אומר שריד בראיון ל-Globeblog. "לפני 20 שנה היו כל מי החקלאות במדינת ישראל מים שפירים. לאורך השנים השכילו החקלאים והארגונים החקלאיים לפתח מקורות מים נוספים משתי סיבות עיקריות: שמירה על איכות הסביבה וירידה הולכת ומתמדת בהקצאות המים שנתנה המדינה לחקלאים, הן בגלל העלייה בצריכה הפרטית והן בגלל הירידה בכמות המשקעים בשנים האחרונות. לפני 20 שנה צרכה החקלאות מיליארד ו-300 מיליון קוב מים שפירים, ואילו ב-2009 תצרוך החקלאות הישראלית רק 350 מיליון קוב. משמעות המספרים האלה היא חיסכון של 73% בצריכת המים השפירים לחקלאות. במקביל השכילו החקלאים לפתח מקורות מים חלופיים גם ממים מליחים, אבל בעיקר ממי קולחים מטוהרים. כיום במדינת ישראל יש כמות של 400 מיליון קוב מי קולחים מטוהרים המשמשים להשקיית שדות, מטעים ופרדסים. הפוטנציאל במי הקולחים גדול יותר".
יש מי שדווקא מאשים את החקלאים בבזבוז עתודות המים של ישראל
.
"לולא החקלאות וניצול מי הקולחים היו כל מי הביוב של גוש דן מוזרמים לים התיכון, ומדינת ישראל היתה מואשמת בזיהום אדיר של מי הים, ונוסף על כך היתה החקלאות נאלצת לצרוך עוד מים. לפיכך מפעל שפד"ן, המנקז את כל מי הקולחים בגוש דן, מהווה פתרון יעיל, זול וסביבתי לשתי הבעיות הנ"ל: מחסור במים לחקלאות וזיהום מי הים. לכן הטענה שהחקלאים הם מבזבזי המים היא מגוחכת מיסודה. הרי בפועל מצב הדברים הפוך. אנחנו היעילים, החסכניים והירוקים ביותר בצריכת המים. המרחב הכפרי במדינת ישראל, באמצעות העיבוד החקלאי, משרת מטרות לאומיות כמו שמירה על קרקעות המדינה, אספקת מזון מגוון, הגנה על גבולות המדינה ומטרות ירוקות כמו הגנה על שטחים פתוחים ושכיות חמדה מפני השממה או מפני הפיתוח הנדל"ני, שמשתלט על כל חלקה פנויה".
אז מהיכן מגיעות ההאשמות?

"ההאשמות הן חלק ממדיניות של כמה גורמים שאינם רוצים את החקלאות במדינת ישראל. אותם גורמים מנסים למצוא צידוקים לאינטרסים שלהם, אם זה בגלל המים, הקרקע או העובדים הזרים. מעבר לכך, אותם גורמים גם אינם מבינים כנראה מהי מטרת ההתיישבות במדינת ישראל. המטרה היא בראש ובראשונה לשמור על גבולות המדינה. החקלאות היא רק אמצעי לכך. במקום שאין בו חקלאות – אדמות המדינה נתפסות על ידי גורמים אחרים".

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

7

תגובות ל“"החקלאות הישראלית היא מופת בחיסכון במים"”

 1. מוראל הגיב:

  מי קולחין וזיהומים במים מוחדרים לפירות וירקות ארצנו – השפדן הוא לא האביר על הסוס הלבן של המים בארץ אלא חמור צולע ולא אחראי

 2. דוד הגיב:

  בשביל נתונים מהימנים אפשר לבדוק ב
  http://www.emwis-il.org/HE/Water_context_HE/context_03.htm

 3. Corallitos הגיב:

  אם כך, איזו תעשייה צורכת הכי הרבה מים בארץ?

 4. נמרוד הגיב:

  החקלאים באמת מסכנים

 5. צוק יוסי הגיב:

  לטפל בכל המזהמים של מקורות המים. מהצפון לדרום.כל הגופים שמזהמים את המים.

 6. nfjfkv הגיב:

  bfui hauig h reghoiu eiogfjhoiea ghail aohgoi

 7. דודי אלקן הגיב:

  השימוש המאסיבי בקולחים להשקיה מביא ברכה הן לסביבה והן למשק המים, כאשר החקלאות נהנית מתמיכה ממלכתית במהלך וממים זולים בהשוואה למים השפירים שמחירם הולך ומתייקר. איכות המים הולכת ומשתפרת ולכן גם הסיכונים הולכים ופוחתים. עם זאת אין לשכוח שהחקלאות המושקית עושה שימוש מאסיבי בחומרים הנשטפים אל הסביבה ומגיעים גם אל מי השתיה שלנו, ולכן להגנת הצומח (קוטלי עשבים ומזיקים) יש להקפיד על שימוש מזערי בחומרים מזיקים ומעבר מרבי לאמצעים ידידותיים יותר לסביבה ולבריאות האדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *