אבולוציית ההתחממות הגלובלית

אבולוציית ההתחממות הגלובלית

העולם מתחמם. מינים שאינם יכולים לשרוד בתנאים אלו – נכחדים, ולעומתם יהיו כאלו שישתנו. שם המשחק: היעלמות או השתנות מהירה. תשאלו את זרעי החרדל…

בשנת 1997 Arthur Weis, מרצה באוניברסיטת טורונטו, קנדה, שערך ניסוי בגידולי שדה, נשאר עם דלי מלא זרעי חרדל ללא שימוש. הוא החליט לאחסנם בתנאים נאותים, וכשבשנת 2004 פקדה בצורת קשה, החליט וייס לזרוע אותם לצד זרעים טריים אחרים. להפתעתו הוא גילה שהזרעים החדשים (בניגוד למאוחסנים) מיהרו לצמוח, צמחיהם היו קטנים יותר, והם מיעטו בפרחים שהנצו כשבוע לפני האביב.
מסתבר ששינויי האקלים וההתחממות הגלובלית עודדו שינוי בהתנהגות הזרע. האבולוציה, אם כך, אינה רק הדרגתית ונמשכת לאורך מאות שנים כפי שסבר צ'רלס דרווין, כי אם מואצת גם בטווח זמנים קצר ביותר – פחות מעשור, והרי לכם זן חזק ומותאם נכון יותר לתנאי הסביבה.
וייס בטוח שמדובר בשינוי שיבשר שינויים רבים אחרים בעקבות ההתחממות הגלובלית.
מינים שלא יצליחו לעמוד בתנאי החום – ייעלמו, ויהיו כאלו שישתנו ויתאימו את עצמם לתנאים החדשים. הסנאי האדום בקנדה מתרבה לפני הזמן, כבשי הפרא בסקוטלנד הופכות קטנות יותר, וכך אוכלוסיות ציפורים, בעלי חיים וצמחים.
בעשורים האחרונים הראו ביולוגים כי שינויי הסביבה קורים גם בעקבות מעשי אדם. כריתת עצים וחשיפת מאגר מים לשמש גרמו לזן צפרדעים להיות עמיד יותר לחום מאשר אותו זן שגדל בברכות מוצלות.
לעומת הברירה הטבעית, שבה המין החלש נכחד, יש גם מקרים הפוכים שההתחממות הגלובלית גורמת להם, כמו במקרה של כבשי הפרא בסקוטלנד: לכבשים הגדולות היו סיכויים רבים יותר לשרוד את החורפים הקשים, אבל עם השנים והתמתנות החורפים הצליחו גם כבשים קטנות לשרוד, מה שהוביל בהמשך להקטנת הגודל הממוצע שלהן.
מדענים רבים סוברים כי עם ההתחממות הגלובלית תואץ האבולוציה, וכרבע מהמינים ייכחדו או יעברו שינוי משמעותי. בינתיים וייס ועמיתיו הבוטנאים החלו לאסוף זרעים כדי שבעוד 50 שנה מעכשיו חוקרים אחרים יוכלו לעמוד על השינויים ולהיעזר בבנק הזרעים.
מתוך מאמר של Environment 360 של אוניברסיטת ייל.
למאמר המלא לחצו כאן.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

6

תגובות ל“אבולוציית ההתחממות הגלובלית”

 1. דניאל הגיב:

  זו הפעם השניה שאני שומע על תופעה זו שהינה הגיונית.אם כך יש להיערך למחסור באוכל יותר משחשבנו.

 2. נמרוד הגיב:

  הצמחים, בעח ואנשים משתנים כל הזמן וילמדו להשתנות גם עם עוד כמה מעלות בדרך. אבל יכול להיות שזאת הדרך של כדורהארץ להתנקות מכל הלכלוך שיצרנו ואיכשהו המין האנושי יעלם או ידולדל קשות. מטריד ביותר.

 3. ברוך הגיב:

  מאמר מעניין ומטריד ביותר- אשמח לשמוע את דעת המומחים
  בבלוג, אני לא מצליח להבין את המשמעויות של מה שנאמר
  תודה

 4. מירב קהאן הגיב:

  צריך להדגש – שאולי צמחים ובעח יעברו סוג של מטוציה אבל כנראה בני אדם לא יצליחו להסתגל השינויים

 5. אסתר הגיב:

  הייתם צריכים "הוכחה" לכך שהאבולוציה של דארווין היא קשקוש?
  תסתכלו כאן. אם דארווין היה חי היום – הוא הראשון שהיה מודה בטעותו. כך על פי דברים שכתב בספרו.
  http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=838

 6. נמרוד הגיב:

  הו מיי גוד אסתר, מכאן ועד הידברות הדרך ארוכה…כולה מדובר בכך שאבולוציה לא רק מתרחשת במשך אלפי ומיליוני שנים גם תוך מספר שנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *