מפחיתים ככל שאפשר – נערכים היכן שצריך

מפחיתים ככל שאפשר – נערכים היכן שצריך

נושא ההתחממות הגלובלית עולה שוב לכותרות, וזה הזמן להציג את עמדת קק"ל בנושאים שעל סדר היום, את התוכניות ואת השאיפות העתידיות. קבלו את דף העמדה של משלחת קק"ל לוועידת קופנהגן

בשנת 2004 אימצה קק"ל מסמך מדיניות לניהול בר-קיימא של השטחים שבאחריותה ושל הפרויקטים שהיא מבצעת ברחבי הארץ. קק"ל תפעל לעדכן מסמך זה לאור השינויים הגלובליים והצורך של מדינת ישראל להירתם למאמץ להפחתת פליטות גזי חממה. תגובש תורה מלאה לבחינת פעולות הייעור, הכשרת הקרקע, המרעה ומפעלי המים, לפי עקרונות מתקדמים של מניעת פליטות מהקרקע והגדלת קיבוע פחמן בשטחים הפתוחים המנוהלים על ידה. היא תעמיד ידע זה לרשות גופים נוספים המנהלים קרקעות בישראל.
היות ששינויי אקלים מסוימים הם בלתי נמנעים, קק"ל תגבש תוכנית היערכות לניהול השטחים הפתוחים והיערות. בין היתר היא תיערך לשינויים הצפויים בדפוסי המשקעים ובכמותם, להשפעות של אירועי מזג אוויר קיצוניים, לתקופות יובש ממושכות ולתנאים מוגברים לקיום שרפות ושיטפונות.
קק"ל, כארגון הירוק הגדול בישראל, תפתח תוכנית שאפתנית וולונטרית לצמצום הפליטות בפעילותה הארגונית, תוך קביעת יעדי הפחתה הדרגתיים שיושגו באמצעות קידום בנייה ירוקה במשרדי הארגון, פיתוח ושימוש באנרגיות חלופיות, חיסכון באנרגיה ובמים, תחבורת העובדים, הפחתת פסולת והפרדה במקור. כמו כן תטמיע קק"ל שינויים התנהגותיים נדרשים בקרב עובדיה באמצעות מערך חינוך והסברה.
המערך המחקרי בקק"ל ירכז את מאמצי המחקרים שמממן הארגון, הן במסגרת האקדמיה, הן במסגרת המו"פ החקלאי והן במסגרת מחקרי מינהל פיתוח הקרקע. כמו כן יתמקד המו"פ בהשלמת פערים בידע המקצועי ובפיתוח טכנולוגיות וממשקי עבודה חיוניים.
קק"ל תפעל לקדם את הפצת הידע, הניסיון והטכנולוגיות שרכשה בקרב גופים נוספים בישראל ובעולם. היא תעמיד ידע זה לרשות מדינות מתפתחות בעלות תנאים אקלימיים צחיחים וצחיחים למחצה ותנאים סביבתיים דומים, על מנת לקדם את יכולתן להתמודד עם שינוי האקלים ולהפוך את הסיכונים הכרוכים בשינוי האקלים לסיכויים לפיתוח כלכלי ולקידום הקיימות הסביבתית.
קק"ל תפעל לגייס תמיכה בקרב יהדות התפוצות וידידי ישראל בעולם למימוש הפעולות הנדרשות לקידום תוכנית ההיערכות לשינוי האקלים והתוכנית להפחתת פליטות של הארגון.
קק"ל תפעל לקדם רכישת offsets (איזוני פליטות פחמן דו-חמצני) לרבבות המבקרים בישראל במסגרת ה-JNF, כמו גם לפתח מערכת של "אחריות אקלימית" בנסיעות תיירים לישראל, שתעמוד לרשות גופים נוספים העוסקים בתיירות.

עמדות קק"ל בנושאים שעל סדר היום
קק"ל תומכת ביוזמת השר להגנת הסביבה לגיבוש יעדי הפחתת פליטות גזי חממה, וסבורה כי יש חשיבות רבה לכך שממשלת ישראל תפעל בהקדם לגיבוש, למימון ולהוצאה לפועל של תוכנית שאפתנית ומקיפה להשגת היעדים.
לנוכח האיומים המורכבים שישראל ניצבת בפניהם כתוצאה משינויי אקלים קיימים ועתידיים, קק"ל קוראת לממשלה לאמץ תוכנית מקיפה להיערכות לשינויי אקלים, המבוססת על תחזיות עדכניות להשפעות השינוי האקלימי, ולהתחיל בהקדם לממן ולהוציא לפעול תוכנית זו.
קק"ל תומכת ביוזמת השר להגנת הסביבה להקים בישראל מרכז ידע בינלאומי שירכז טכנולוגיות, מחקר וניסיון בתחום ההיערכות לשינויי האקלים. היא קוראת להקצות את המשאבים הלאומיים הנדרשים להקמת המרכז, תשתף פעולה עם הקמתו, ונכונה להעמיד למרכז זה, אם יוקם, את הידע והניסיון המעשי שצברה בתחום ניהול השטחים הפתוחים, הייעור והמחקר הנלווה.
קק"ל רואה חשיבות רבה בהצטרפותה של מדינת ישראל לוועד המנהל של Adaptation Fund וה-GEF ונכונה להעמיד את הסיוע שיידרש לכך.

חברי משלחת קק"ל לוועידת קופנהגן: אור קרסין, דוד ברנד, יצחק משה, אבי דיקשטיין ויהודית שטרסר

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“מפחיתים ככל שאפשר – נערכים היכן שצריך”

  1. שוש אהרון הגיב:

    כל הכבוד למעורבות הקרן הקיימת לישראל בנושאים אלו נקווה שמוסד זה יצליח להשפיע על הממסד השלטוני ולהוביל מהפכות ירוקות של ממש

  2. מירב ואוהד הגיב:

    מחזקים את ידיכם, כל הכבוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *