ההשפעות על משאבי המים של ישראל

ההשפעות על משאבי המים של ישראל

עולם חדש ומסקרן נגלה לעיניהם של משתתפי הסימפוזיון הדו-לאומי בנושא המים, רובם מדענים קנדים שהגיעו לישראל לחלוק עם עמיתיהם הישראלים בקק"ל ידע וניסיון מקצועי מצטבר. רק בהמשך הם שמעו את התחזיות העגומות

משתתפי הסימפוזיון הדו-לאומי בנושא המים, רובם אזרחי קנדה שזה להם הביקור הראשון בישראל, צפו אל מדבר יהודה מחלונות האוטובוס שהסיע אותם לעבר ים המלח לביקור מיוחד בשמורת עינות-צוקים (עין פשחה). הבעת הפליאה על פניהם לנוכח נווה המדבר המוקף סביב באדמת מלחה לא הותירה מקום לספק: שמורת עינות צוקים היא עבורם הדבר הקרוב ביותר לפלא טבע.
אלא שהביקור הזה, שכל משתתפיו מדענים שעיסוקם בהיבטים השונים של שימוש במים, שימור מים ושיקום אגני מים שניזוקו, אינו ביקור תיירותי מובהק. קבוצת המדענים הקנדים ממחוז אלברטה עשתה את הדרך הארוכה לישראל כדי לפגוש כאן עמיתים ישראלים ולחלוק אתם מניסיונם המקצועי, במסגרת שיתוף הפעולה בין ממשלת אלברטה לקרן קימת לישראל. וכאן, על קו סבך הקנה המסתיים לפתע במישור בוצי, ואשר משתרע כיום במקום שהיה עד אמצע שנות ה-80 חופו של ים המלח, הם ראו בעיניהם את תוצאות הקדמה והפיתוח במזרח התיכון, ובמיוחד את תוצאות השימוש המוגבר במים מחד, והירידה בכמות הגשמים השנתית בשנים האחרונות מאידך.
תחילה היה זה זמן ההתפעלות מסבך הצמחייה הייחודית, מפלגי המים והברכות השורצות דגי אמנון, מהציפורים, ובעיקר מהסבריו של הגאולוג והביולוג אלי רז, המקונן על העתיד העגום הצפוי לשמורה: "אם לא תהיה התגייסות של המדינה לעצירת התדרדרות מצב השמורה, בשל הנסיגה העצומה של ים המלח ותופעת 'בריחת' המים המתוקים דרך שכבות הקרקע שלחץ מי ים המלח הוסר מהן, צפויה רוב הצמחייה כאן להתייבש. התוצאה תהיה הכחדה של מינים נדירים של בעלי חיים שהתפתחו כאן במנותק מן הסביבה הימית הקדמונית, שאתה הגיעו לכאן אבותיהם".

לידיעה המלאה ולצילומים מהביקור הקליקו כאן

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“ההשפעות על משאבי המים של ישראל”

  1. אמנון הגיב:

    המצב עגום, אבל תלוי רק בנו.

    בכנס המים הבינלאומי נבחן מצב המים הצפוי לקראת 2020. המסקנה הייתה חד משמעית שהדרך היחידה לספק מים למחייתם של כל אוכלוסיית העולם היא אם כל העולם יעבור לתזונה צמחית. מזון מהחי צורך בין פי 10 לפי 100 מים ממזון צמחי בעל ערך תזונתי עדיף. לצד מסקנה זו, משתתפי הכנס היו מודעים לגרגרנותם של בני האדם ולכן המליצו לפעול לפחות להקטנה ככל האפשר של צריכת מזון מהחי.

    המשמעות היא שאין בכדור הארץ מספיק מים מתוקים כדי להאכיל את כל אוכלוסיית האדם. ככל שיותר אנשים ימשיכו לאכול בשר, יותר אנשים בעולם השלישי יגוועו מרעב. בעולם השלישי ימשיכו לגדל סויה עבור הפרות שנשלחות לישראל ולמערב, במקום להאכיל את רעבי ארצם.

    כל אדם שממשיך לאכול בשר, חי למעשה על גופותיהם של לפחות עשרה אנשים שמתים מרעב בעולם השלישי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *