עליית פני הים – השפעה אפשרית על מצרים

עליית פני הים – השפעה אפשרית על מצרים

עלייה של מטר בודד בפני הים באזור מצרים כתוצאה מהתחממות כדור הארץ תאלץ כ-6 מיליון אזרחים מצרים להעתיק את מקום מגוריהם, ועוד לא דיברנו על הפגיעה הישירה בחקלאות ובתל"ג. האם יש פתרון לכך?

כתוצאה מהתחממות כדור הארץ (התחממות האוקיינוסים והתפשטותם, הפשרת הקרחונים) מפלס פני הים עולה, ובשנים האחרונות טיפסו התחזיות מעלה מעלה. הערכות מוקדמות לעליית פני הים בכמטר עד 2010 עודכנו להערכות של כמטר עד שלושה מ', עם אפשרות קיצונית יותר של עליית גובה פני הים בחמישה מ' במהלך המאה ה-21. נתונים אלו הביאו את הבנק העולמי לפרסם ב-2007 מחקר מקיף על ההשלכות הצפויות לכך ב-84 מדינות מתפתחות ובשישה מדדים, הנוגעים לאוכלוסייה שתיאלץ להעתיק את מגוריה, לפגיעה בתל"ג בכלל ובחקלאות בפרט ולהיבטים נוספים.
עניין מיוחד ראוי שנמצא בשכנתנו מצרים, שהולכת להיות אחת הסובלות העיקריות. כבר בעלייה של מטר בודד יצטרכו כשישה מיליוני אזרחים מצרים להעתיק את מגוריהם, והמדינה תסבול מפגיעה ישירה בחקלאות ובתל"ג בהיקף של 13% ו-6% בהתאמה. יש חשש כבד לפגיעה במי התהום ובתוצרת החקלאית, וצפי לפגיעה בשליש מהדגה עקב שחיקת רצועת החול המגנה על לגונות המים המתוקים (תהליך שהואץ גם עקב הקמת סכר אסואן).
אז מה עושה מצרים בעניין? פרויקט של 300 מיליון דולר להקמת חומת בטון להגנה על עיר הנמל אלכסנדריה (עליית מפלס מי הים במטר בודד ואף פחות מכך תאיים על שטחים רבים בעיר עד כדי הפיכתה לאי), ומחקרים שונים שיש לקוות שיובילו לתקציבים ולמעשים.
בפועל, לצד עוד ועוד מחקרים בינלאומיים המתריעים על האיום, נראה כי הוויכוח הפנימי במצרים על עוצמת הבעיה טרם הוכרע, ולפי הדו"ח השנתי של המשרד המצרי להגנת הסביבה לשנת 2008 ניכר שהם מכירים בבעיית ההתחממות ובסכנות השונות (מעבר לעלייה בפני הים יש לצפות לירידה ניכרת בזרימת הנילוס, לפגיעה ביבולים ולצרות נוספות), אך לא הושם הדגש הראוי בעוצמת המענה הנדרשת. ולראיה, הפרק על שינויי האקלים נמצא בין הפרק על מטרד הרעש לבין הפרק על החור באוזון. מצרים פועלת גם להקטנת פליטות הפחמן, והציבה יעד של מעבר לצריכת 20% מהאנרגיה ממקורות אנרגיות מתחדשות (בעיקר מבוססות רוח) עד 2020, אבל לנוכח הבעיות זהו עיסוק בטפל, ועליהם להתמקד בהסתגלות.
האם יש פתרון? מהנדס מצרי מציע סכמה בת שלושה מרכיבים – הגבהת חופים, חומה תת-קרקעית למניעת המלחת מי תהום, וסכרים להגנה על ערים מפני הצפות. להערכתו מדובר בסכום צנוע של 7.5 מיליארד דולר לפרויקט של עד עשר שנים שיגן על המרחבים המרכזיים. מובן שנותרת השאלה מי יממן – זה שסובל או זה שגרם לבעיה…
ההשלכות האפשריות רבות. מעבר למשמעויות הפנים-ארציות, יש החוששים ממאבק צבאי על מי הנילוס. נכון להיום, על פי הסכם בין מצרים לבריטניה מ-1929, מצרים זכאית ל-55 מיליארד קוב לשנה ממי הנילוס, אבל ההסכם אינו מקובל על מדינות רבות באגן הנילוס. כבר היום מצרים סובלת ממצוקת מים, והגידול באוכלוסייה, יחד עם צמצום המקורות, יחמיר את המצב מאוד.

איתן ישראלי הוא ד"ר לחקר ביצועים ובעל הבלוג "קוד ירוק – E's Blog"

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

7

תגובות ל“עליית פני הים – השפעה אפשרית על מצרים”

 1. י.לאור הגיב:

  בדיוק קניתי דירה לחוף הים התיכון.

 2. בוודאי שיש פתרונות להתחממות הגלובלית את כולם אפשר יהיה לראות בוועידה ובתערוכה הבינלאומית קלינטק ה14 לטכנולוגיות נקיות .
  התערוכה תתקיים ב29-30 ליוני גני התערוכה בתל-אביב

 3. גבי הגיב:

  לא הבנתי משהו – התחזיות דברו על 1 מטר עד 2010 – אנחנו עכשיו ב- 2010 – מישהו מוכן לומר לי באמת בכמה – אם בכלל עלו פני הים עד עכשיו?
  אמנם אינני רוחץ קבוע בים אבל אם איני טועה – במשך 10 השנים האחרונת לא הרגשתי שום עלייה במפלס פני הים – אז למרות היותי באופן כן קבוע תומך בכל יזמה להגנת הסביבה שלנו ואני באופן כמעט "חולני" חוסך באנרגיה ומים (אולי דווקא צריך לבזבז מים שיצטרכו להתפיל יותר מי ים ולהוריד את מפלס הים, מה דעתכם הפוך על הפוך) – אז למרות התמיכה הקבועה שלי באיזה שהוא מקום אני חושב שהגזמה בכוון עם מידע לא בדוק לא מועילה אלא גורמת לאנשים להתיחס ליזומות חשובות באמת בחוסר אמון וזלזול.
  אנא בואו נתרכז במה שחשוב – מניעת ההשתלטות על מה ששיך לנון הציבור על ידי פולחטיקאים ושותפיהם לפשע בעיקר משום שזה חשוב לנו לחיים שלנו – ולא צריך להתפש לפניקה מיותרת.

  גבי

 4. אוהד הגיב:

  גבי-גם זאת בעיה כאובה וגם זאת בעיה כאובה. השתלטות של בעלי כסף על פיסת אדמה ציבורית וגם זיהום מסיבי של מפעלים שבסופו של יום גורמים להתחממות
  הקרחונים נמסים – תגובת שרשרת לא תאחר לבוא – זה שאתה לא חש בזה בים התיכון – או-קי- אבל צילומי לווין מראים ייבוש של מקורות מים וקרחונים נעלמים. זה עניין של זמן שאתה תשתכשך עד לברכיים במים שהגיעו לך פעם עד מותניים

 5. גילי הגיב:

  קוד ירוק – בלוג מצוין!

 6. איתן הגיב:

  גילי – תודה!

  גבי – אחת הבעיות של ההתחממות הגלובאלית בכלל ועליית מים הים בפרט, היא שמדובר בתופעה איטית, שהשינוי היום-יומי ואפילו השנתי קטן משמעותית מהשונות הטבעית (גאות-שפל למשל). ברם, הבעייה מצטברת, וגם (מסיבות שקצרה כאן היריעה לפרט) אינה הפיכה במיידי (כך למשל, הים ימשיך לעלות עוד תקופה ארוכה גם אם ההתחממות תיעצר).

  אני לא מכיר שום תחזית של 1 מ' עד 2010, אבל זו בהחלט תחזית סבירה ל- 2010. העלייה בעשור האחרון הייתה כ- 3 ס"מ בלבד (אבל שלא נתבלבל, קצב העלייה עולה …), ואת זה בהחלט סביר שלא תרגיש.

  למידע נוסף על עליית מים הים – ראו פוסטים נוספים באתר שלי http://eitan99.wordpress.com/ ובפרט אני ממליץ על האתר http://www.cmar.csiro.au/sealevel/index.html

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *