יום כדור הארץ, קווים לדמותו

יום כדור הארץ, קווים לדמותו

לפני 40 שנה צוין לראשונה יום כדור הארץ בארה"ב. היום מדובר כבר באירוע בינלאומי בעל השפעה רחבה. איך הוא התחיל, וכיצד אתם יכולים להשתלב בהגנה על המשאב החשוב ביותר שלנו

בין שאר הדברים שאירעו בארה"ב ב-1970 אפשר למנות את גילויו של הסיב האופטי, את אפולו 13, את האלבום האחרון של הביטלס, את מותו של ג'ימי הנדריקס ואת זיהום נהר סוואנה במדינת דרום קרוליינה על ידי מפעל גרעיני – תאונה שהוכר בה רק 18 שנים אחר כך. לשנה זו נולד יום כדור הארץ הראשון.
מייסדו של יום כדור הארץ גיילורד נלסון, אז סנאטור ממדינת ויסקונסין, הציע לקיים את מה שהיה להפגנה הלאומית הראשונה בנושא סביבה במטרה לטלטל את הממסד הפוליטי ולהכריח להעלות את הנושא לסדר היום. "זה היה הימור", הוא נזכר, "אבל זה עבד".
באותה תקופה מילאו האמריקאים את מנועי שמונת הצילינדרים של מכוניותיהם בדלק עם עופרת כאילו אין מחר. התעשייה פלטה עשן ומזהמים כמעט בלא חשש מהשלכות משפטיות או מפגיעה במוניטין. זיהום אוויר התקבל באופן כללי כריחו של שגשוג.
יום כדור הארץ ב-1970 שינה כל זאת.
ב-22 באפריל יצאו מיליון אמריקאים לרחובות ומילאו את הפארקים ואת האולמות בהפגנה למען סביבה בריאה ובת-קיימא. המתאם דניס הייז והצוות הצעיר שלו ארגנו אספות אדירות מחוף לחוף. אלפי אוניברסיטאות ומכללות ארגנו הפגנות במחאה על ההידרדרות באיכות הסביבה. קבוצות שנלחמו נגד דליפות נפט, מפעלים מזהמים ותחנות כוח, שפכים קשים, פסולת רעילה, קוטלי מזיקים, כבישים מהירים ועוד, הבינו לפתע שהן חולקות ערכים משותפים.
יום כדור הארץ 1970 בארה"ב יצר ברית פוליטית נדירה, ותמכו בו רפובליקנים ודמוקרטים, עניים ועשירים, עירוניים וחקלאים, בעלי הון ומנהיגי עובדים כאחד. יום כדור הארץ הראשון הביא להקמת הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה ולחקיקת חוקים בנושאי אוויר נקי, מים נקיים וזנים נכחדים.
ב-1995, לאות הוקרה על פעילותו הסביבתית ועל תפקידו בייסוד יום כדור הארץ, הוענקה לסנאטור נלסון מדליית החירות הנשיאותית – עיטור הכבוד האזרחי הגבוה ביותר בארה"ב (לצד מדליית הזהב של הקונגרס).
לקראת 1990 פנתה קבוצה של מנהיגים סביבתיים לדניס הייז בבקשה לארגן עוד קמפיין גדול. הפעם נעשה יום כדור הארץ בינלאומי, והצליח לגייס ולהניע 200 מיליון איש ב-141 ארצות תוך העלאת הנושא לסדר היום בכל העולם. יום כדור הארץ 1990 נתן דחיפה משמעותית למאמצי המיחזור ברחבי העולם, ועזר לסלול את הדרך לוועידת כדור הארץ בריו דה ז'נרו ב-1992.
בתחילת המילניום הסכים הייז לעמוד בראש קמפיין נוסף, שהתמקד הפעם בהתחממות הגלובלית ובמעבר לאנרגיה נקייה. יום כדור הארץ שנת 2000 שילב את הלוחמנות של יום כדור הארץ הראשון עם האקטיוויזם של יום כדור הארץ 1990; אך ליום כדור הארץ של שנת 2000 היה יתרון נוסף – האינטרנט, שקישר בין פעילים ברחבי העולם. עד 22 באפריל התגייסו למטרה 5,000 קבוצות סביבתיות ברחבי העולם, והגיעו למאות מיליוני אנשים ב-184 מדינות. בין שאר האירועים שהתרחשו במסגרת יום כדור הארץ היו תוף מדבר שעבר בין כפר לכפר בגבון שבאפריקה, ואלפי אנשים שהתכנסו בקניון בוושינגטון, ארה"ב.
יום כדור הארץ שנת 2000 העביר מסר צלול ובהיר, ולפיו אזרחים בכל העולם רוצים לראות פעולה מהירה והחלטית ננקטת בנושא אנרגיה מהירה.
עכשיו המאבק למען סביבה נקייה ממשיך. אנחנו מזמינים אתכם להיות חלק מההיסטוריה הזאת ולהשתתף ביום כדור הארץ 2010.

מקור: earthdaynetwork
תרגמה: שירי פורר

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“יום כדור הארץ, קווים לדמותו”

 1. give4u הגיב:

  מוזמנים להצטרף ולפעול ברשת החברתית העולמית לתרומה לקהילה.
  לבני האדם, לחי ולסביבה.
  http://www.give4u.org

 2. סתווית הגיב:

  יוזמה מאוד יפה. הכי אהבתי שהיא באמת עממית, ונוגעת גם לאדם הפשוט. לא רק לאנשים עם חליפות שהולכים לוועידות נפוחות

 3. משה טל הגיב:

  צודקת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *