הנשק הסודי: עננים

הנשק הסודי: עננים

צילום: איליה און, ארכיון הצילומים קק"ל

ועידות האקלים האחרונות הסתיימו בלא כלום, אולם נראה שבמקום שהפוליטיקאים והמנהיגים נכשלו – אנשי העסקים יצליחו. ביל גייטס מציג יוזמת מדע בדיוני: עננים שיחסמו את קרינת השמש

הצורך המתרחב בפתרון מהיר לאקלים המתחמם של כדור הארץ גורם לשלל מוחות להפגין פרצי יצירתיות מעניינים. היוזמה המדוברת ביותר כרגע ממומנת באופן משמעותי על ידי ביל גייטס, מנכ"ל מייקרוסופט לשעבר, שמעוניין לגרום לשינוי מלאכותי של אקלים כדור הארץ באמצעות יוזמה מעניינת: יצירת עננים שיחסמו את קרינת השמש.
השיטה המדוברת מבוססת על "גאו-הנדסה" – שיטות שינוי האקלים באמצעות כלים טכנולוגיים שונים. הבסיס העומד מאחורי הרעיון פשוט: כפי שדרדרו בני האדם את מצב האקלים באמצעות תיעוש הולך ומתרחב, כך ביכולתם להפוך את הקערה על פיה, ולפתח טכנולוגיות שיעכבו ויאטו את ההתחממות המואצת של השנים האחרונות. אותה גאו-הנדסה כוללת רעיונות שונים שנשמעים כלקוחים מתחום המדע הבדיוני. כך למשל הוצעו רקטות שיתפוצצו בגובה רב בחלל ויותירו מיליוני מראות קטנות שיחזירו את קרינת השמש, או עצים מלאכותיים שתפקידם יהיה לשאוב את הפחמן הדו-חמצני מהאוויר.
הרעיון שגייטס סומך עליו נשמע פרוע לא פחות: ייצור מכונות שישאבו כמויות ענק של מים מהים בקצב בלתי נתפס – עד עשר טונות מים בשנייה – וירססו אותם לשמיים. המהלך יגרום להיווצרותם של עננים גדולים ולבנים, והם מצדם יחזירו את קרינת השמש לחלל, מה שיתרום להפחתת התחממות האטמוספרה וכדור הארץ בפרט.
הרעיון נובע מתוצאות מחקר שפורסם לפני כשנה, שמצא כי צי של 1,900 ספינות ליצירת עננים יוכלו לשייט הלוך ושוב באוקיינוסים, וכך לעצור את עליית הטמפרטורה בכדור הארץ. מובן שלא מדובר במעט כסף, אלא בעלות של כ-5 מיליארד ליש"ט. בינתיים העביר גייטס מענק-מקדמה בסך 300 אלף דולר לטובת הנושא. הסכום יסייע למכון לפתח את אותה מכונה מדוברת שאמורה להפוך את המים לרסס מיקרוסקופי שיפוזר בגובה קילומטר מעל הים, וכך יגרום להתרחבות והתעבות עננים מעל האוקיינוס.
בינתיים אותן שיטות עתידניות לא נבדקו לעומק, אולם מבחינת המדענים המעורבים בפרויקט המשימה מוטלת על כתפיהם, לנוכח אוזלת היד שמפגינים רוב מנהיגי העולם בשלב זה. השאלה היא עד כמה גייטס ופילנתרופים אחרים יטו שכם למשימה המסקרנת והחשובה.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“הנשק הסודי: עננים”

 1. אורי מר הגיב:

  כפי שלמדתי ממקורות רבים, גז החממה המשמעותי ביותר הוא דווקא אדי המים. האם להוסיף אדים כאלה לא יוצר בדיוק, אבל בדיוק את האפקט ההפוך?

 2. דוד הגיב:

  שלום אורי,
  כמו בכל נושא שנמצא במחקרים, גם כאן יש מחלוקת. אם כי לפי הידוע לי, על פי החוקרים שמקדמים את היוזמה הנ"ל, אדי המים יעשו את הפעולה המבוקשת ולא להפך.

 3. מוש הגיב:

  תחפשו בגוגל
  ? WHAT IN THE WORLD THEY ARE SPRAYING

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *