העצים העתיקים בישראל מציגים: הישרדות

העצים העתיקים בישראל מציגים: הישרדות

ברחבי ישראל פזורים עשרות עצים עתיקים ומרשימים, בעלי משמעות היסטורית וסביבתית, וחלקם זקוקים לטיפול על מנת שיוכלו לשרוד. יוזמה חדשה מנסה לשקם את העצים

משרד החקלאות יצא באחרונה בפנייה לרשויות המקומיות להתחיל בהליכי שיקום של עצים עתיקים בעלי משמעות היסטורית, נופית, קהילתית וסביבתית הגדלים בשטחן, בתמורה לסיוע במימון הנושא. עצים ותיקים רבים סובלים מפצעים שנוצרו בהם במרוצת השנים, והדבר עלול לסכן אותם. במסגרת המהלך המתוכנן ישוקמו העצים באמצעות גיזום מיוחד ותמיכה בענפים חלשים, והכול במטרה לשקמם ולהאריך את חייהם.

לדברי ד"ר ישראל גלון, פקיד היערות במשרד החקלאות, עלות טיפול בעץ עתיק ושיקומו, המחייבים שימוש בטכנולוגיות יקרות ובמיומנות של אנשי מקצוע, יכולה להגיע עד 50 אלף שקל. מדובר בסכום לא מבוטל, שלא כל הרשויות יכולות או מעוניינות להזרים לטובת מטרה זו, לכן משרד החקלאות מעניק תקציב משלו המסתכם ב-250 אלף שקל, וישתתף עד 50% בעלות השיקום הכוללת ועד סכום של 25 אלף שקלים לעץ.

בד בבד ייערכו במסגרת היוזמה החדשה גם תהליכי מיפוי ותיעוד העצים העתיקים. מטרת התהליך היא להציב לצד כל עץ שלט המסביר עליו ועל ההיסטוריה הפרטית-סביבתית שלו. כן תוקם ליד העץ פינת ישיבה, על מנת שהמבקרים יוכלו ליהנות מצלו. מדובר בעצים בעלי חשיבות אסתטית והיסטורית, ומבחינת משרד החקלאות זהו תחילתו של תהליך שימור שיימשך גם בשנים הבאות.

אז אילו עצים יזכו למעשה למעמד הנחשק? במשרד החקלאות קבעו כי העצים המיועדים לשימור יהיו משמעותיים בנוכחותם וביופיים, יימצאו בשטחים ציבוריים, יהיו בעלי השפעה סביבתית גבוהה, וכמובן – מצבם יהיה כזה שמחייב התערבות על מנת שלא ימותו או ייפגעו. הרשויות המקומיות הוזמנו להציג תוכנית שיקום של אגרונום מומחה לעצים לכל עץ, כמו גם אומדן תקציבי מפורט. לאחר הגשת הבקשות מהרשויות השונות ברחבי הארץ יוחלט במשרד החקלאות לאן בדיוק להפנות את התקציב המיועד לפרויקט הסביבתי החשוב.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“העצים העתיקים בישראל מציגים: הישרדות”

 1. נוכח הצתת יערות בארצנו בימי שרב וחודשי הקיץ מן הראוי לחזק ולשמר את הותיקים והעתיקים בין עצי הארץ ויפה עושים הקק"ל בשיתוף משרד החקלאות והרשויות שלקחו על עצמם משימה חשובה זו, אך אל יפקד מקומו של הציבור. חשוב לקשור לכל עץ ועץ את אוהבי העצים מהאזור שיתנדבו (בחפץ לב להערכתי) למשימה, ילמדו ויעזרו.
  וכך, למשל, עץ האלון העבות בשמורת אלוני אבא – http://screencast.com/t/ZmI5OTFl – שזכה כאן לחיבוק אוהב מידי תלמידי כתה ד' 1מביה"ס מרחבים בכפר יהושע, ישמח אם התלמידים שלמדו על השמורה יחד עם תלמידי הישוב השכן כעביה יבואו לחזות בשימורו ויהיו חלק משומרי העץ והפארק. הם ביקרו כאן לאורך השנה, למדו על השמורה ודאגו לשביליה וצמחייתה.
  העץ שהזכרתי כאן הוא אחד העצים בשמורה הזקוקים לשימור והכרה. בגזעו של עץ אלון אחר בשמורה נוצר חלל גדול – http://screencast.com/t/MGRjZjJmNjE – ויש לבחון אם מזיקים לא מצאו מכן בו ולהגן עליו.
  לא רחוק מהאלון ניצב לו עץ חרוב ותיק ופגוע שזועק לשיקום.
  לסיכום, שתפו אותנו, אוהבי העצים, ילדים ומבוגרים כאחד, בשמירה על עצי ארצנו וצרו מפה אינטאקטיבית של העצים המועמדים לשימור, אפשרו לציבור להציע עצים נוספים וארגנו את שיתוף הפעולה עליו דיברתי…
  כי האדם עץ השדה.

 2. דונלד לי הגיב:

  יש לי הצעה: להכין (1) רשימה של מיני העצים שנועדו לשמור, (2) לִקְבֹּעַ, לגבי כל מין, מהו הגיל המינימלי של עץ שעושה אותו נושא לשמור, (3) והעקר – מהן פעולות השמור הנחוצות ואל מי אפשר לפנות ליעוץ קונקרטי בענין זה. אני מקוה שלא תופענה תשובות סרק מהסוג של "פנה אל מחלקת הגנים בעיריה שבמקום מגוריך". כלנו יודעים מה שווה מחלקת הגנים בעיריה ותשובה זו מעידה על נותנה שאין הוא חפץ כלל לתת יעוץ ממשי.
  גם אם קימים עצים מָעֳמָדִים לשמור בשטחים פרטיים, ישמחו בעליהם בודאי לדעת שברשותם נכס בעל ערך לאמי (לבד מערכו הַיָּרֹק) וישקדו על טפוחו.

 3. המערכת הגיב:

  אלכס ודונלד, תודה על התגובות.
  לגבי שמורת אלוני אבא – השמורה היא בתחום שיפוטה של רשות הטבע והגנים.
  בנוגע להצעותיכם למפות עצים לשימור – הרעיון נפלא ולאחר שנשוחח עם מנהל אגף הייעור – נעדכן כאן.
  בהחלט יש לכך מקום. יום טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *