המונדיאל – טוב או רע לסביבה?

המונדיאל – טוב או רע לסביבה?


לו היה כדור הארץ יכול לדבר, לא בטוח שהוא היה מעודד את משחקי המונדיאל. מבחינה אקולוגית, חגיגת הספורט הגדולה בעולם לא מועילה במיוחד למצב הבעייתי ממילא

אם חשבתם שהצופרים הטורדניים (הוו-ווזלות) הם הדבר הגרוע ביותר במונדיאל 2010, חכו עד שתשמעו על כמויות הפחמן המוערכות להיפלט במהלך אירוע הספורט הגדול בעולם. לפי מחקר שהובילו השגרירות הנורווגית וממשלת דרום אפריקה ערב פתיחת המשחקים, המונדיאל הנוכחי יביא לפליטה של 2,753,251 טונות של פחמן דו-חמצני לאטמוספרה – כמות זהה בערך לפליטה של מיליון מכוניות במהלך שנה – ופי שישה מהכמות שנפלטה במונדיאל האחרון.
כמה גורמים הקשורים למונדיאל בדרום אפריקה הביאו להעמקת טביעת הרגל הפחמנית בהשוואה לשנים קודמות. גורם אחר הוא כמות האנשים שהגיעו למונדיאל הנוכחי בטיסות בינלאומיות, ולא ברכבת או במכונית כמו שהיה במונדיאל 2006 בברלין. הדו"ח הנורווגי מעריך כי סך הפליטות מתחבורה בלבד יעמוד על כמעט 2 מיליון טונות.
לפי המחקר, עוד 15,390 טונות של פחמן דו-חמצני נפלטו בזמן בניית התשתית שתומכת במשחקים. בשל המחסור באיצטדיוני כדורגל בדרום אפריקה היה צורך בייצור מלט, ובמחיר גבוה לסביבה: בייצור טון אחד של מלט – טון של פחמן דו-חמצני נפלט לאוויר.
גם להסתמכות של דרום אפריקה על אנרגיה המופקת מפחם חלק בעניין: נהירת התיירים למדינה במהלך המשחקים תגרום לשימוש גובר באנרגיה ולפליטה של כ-340,000 טון פחמן.
כדי להיטיב לצייר את התמונה, הגרדיאן ערך כמה השוואות מאירות עיניים: מסתבר שסיכום הפליטות של משחקי המונדיאל ישתווה לכ-6,000 טיסות של מעבורות חלל או לייצור של מיליארד המבורגרים.
אין זה אומר שדרום אפריקה לא נקטה צעדים שיצמצמו את טביעת הרגל הפחמנית של המונדיאל: מערכת רכבות נבנתה כדי להניע מבקרים למשחקים ובחזרה ביתר יעילות, ונוסף על כך המדינה מתכננת לפצות לפחות על חלק מהפליטות על ידי נטיעת מאות אלפי עצים באזורים עירוניים ברחבי המדינה.

מקור: Treehugger
תרגמה: שירי פורר

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“המונדיאל – טוב או רע לסביבה?”

 1. גיא הגיב:

  קרבות בין מעבורות חלל?
  בנוסף מתכננת המשפחה?

  בעיות בתרגום?

 2. מערכת הגיב:

  היי גיא,

  "בנוסף מתכננת המשפחה" הוא פליטת קולמוס מצערת, העניין תוקן.
  בנוגע לקרבות בין מעבורות חלל – אנחנו נשבעים שזה מה שכתוב שם (מוזמן לבדוק את המקור): space shuttle fights
  גם אנחנו חשבנו שזה מוזר!
  בדיקת חוזרת הביאה אותנו לחשוב שכנראה מדובר ב-typo והם ודאי התכוונו ל-flights!
  תיקנו בהתאם.
  תודה על תשומת הלב!

 3. אז מה אתם מציעים ? הרבה דברים שאנחנו עושים גורמים לטביעת רגל, החוכמה זה להקטין את טביעת הרגל ולא לבטל את מה שאנחנו עושים, ונראה לי שבנושא הזה דרום אפריקה עשתה כל מה שהיא יכולה.

  חוץ מזה הייתי מצפה מהאנשים שעשו את המחקר גם לנקות במקביל את פליטת הפחמן שהייתה אמורה להיות ובסוף לא הייתה. סתם דוגמא (אני בטוח שיש עוד מלא) כמו כמות מסכי טלוויזיה החדשים שנקנו בשביל לצפות במשחקים, מסכים שהם חסכוניים בחשמל הרבה יותר מקודמיהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *