אנחנו על המפה הירוקה

אנחנו על המפה הירוקה

קורס בינלאומי שערכה קק"ל בשיתוף עם גופים אחרים זכה להצלחה רבה, והשתתפו בו 25 אנשי מקצוע ממדינות שונות ברחבי העולם. גם טורקיה בתמונה

באחרונה הסתיים קורס בינלאומי בנושא ממשק הדברה משולב במטעים ובעצי יער, שנערך על ידי מש"ב (סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל, משרד החוץ), סינדקו, מינהל המחקר החקלאי וקק"ל. בקורס השתתפו 25 איש מ-14 מדינות שונות, ובהן סין, ירדן, גאורגיה, הודו, קזחסטן, מיאנמר, נפאל, ניגריה, סרביה, איי שלמה, ויטנאם – ואפילו טורקיה.
במהלך הקורס נחשפו המשתתפים לפעילות המגוונת של קק"ל בתחום ניהול היערות והשטחים, תוך התמקדות בנושאי ההדברה של מזיקים וגורמי מחלות בעצי יער. כמו כן נערכו סיורים בצפון ובדרום, ובמהלכם הוצגו לפני המשתתפים הפעילויות היערנית של הקק"ל.

אנשי המקצוע של קק"ל השתתפו בהרצאות ובסיורי השטח, והדריכו באופן צמוד את משתתפי הקורס הבינלאומי. "מדובר באנשי מקצוע בתחום הגנת הצומח", מספר פרופ' צביקה מנדל, אחד ממנחי הקורס, על פרופיל משתתפיו. "חלק מהם חוקרים צעירים העורכים מחקר בתחום. הם הגיעו לארץ על מנת ללמוד מהניסיון שלנו בתחום הגנת הצומח, ולהכיר את הפעילות בתחום היער וגם בתחום המטעים. הקורס כלל הרצאות של מומחים ישראלים בתחומים שונים, הן בתחום הייעור והן בתחום המטעים, וכן סיורים מקצועיים בבתי גידול שונים ופגישות עם אנשי שטח ומומחים. במסגרת הביקורים הם ביקרו ביער אשתאול, ושם הדריכה אותם ניצה ספיר, עובדת לשעבר של אגף הייעור, והסבירה להם על ממשק היער. הם התפעלו מהייעור שלנו באזור המדבר, היו פעורי פה ביער יתיר, והתפלאו כיצד אפשר לטעת יער באזורים כה צפופים. מבחינתם זו היתה חוויה מיוחדת".

כמה זמן ארך הקורס?
"הוא ארך כחודש, והסתיים בסוף יוני. מדובר בקורס שהוא חלק מסדרה שלמה, יוזמה של משרד החוץ. היו קורסים רבים כאלה, אבל זו הפעם הראשונה שבה יזמנו את נושא הייעור כחלק מהקורסים האלה. ובאמת, היוזמה היתה מוצלחת מאוד, והוא משך הרבה מאוד אנשים שמתעניינים בנושא".

למשתתף הטורקי לא היתה בעיה להגיע לישראל דווקא עכשיו?
"בעיקרון היו צריכים להגיע לארץ שלושה טורקים. קיבלתי מיילים מהבוסים של שתיים מהם שמודיע כי הן פוחדות. עודדתי אותן לבוא, אבל כנראה היה שם גם לחץ משפחתי. בסופו של דבר הגיע רק משתתף אחד מטורקיה, והוא מרוצה מאוד. הוא מתרשם לטובה מהשהות כאן בארץ, בדיוק כמו הירדני. כמו שקורה בהרבה מקרים, לאנשים יש דעה איך נראית ישראל, אבל הם באים לפה ורואים שהדברים הם אחרים".

עוד מעניין לדעת, גם בלי קשר למעמד הבינלאומי הנוכחי של ישראל: למה הם באו דווקא לכאן?
"בגלל שתי סיבות עיקריות: ראשית, לישראל יש שם מקצועי טוב. שנית, משרד החוץ מסבסד את הביקור. אבל הם באים ממדינות מתפתחות או ממזרח אירופה, ששם המשכורות נמוכות מאוד. כשמשרד החוץ תומך, זה מדרבן את המוסדות שהם משתייכים אליהם לשלוח אותם".

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“אנחנו על המפה הירוקה”

 1. עודד יפה הגיב:

  יער יתיר
  את היער נטעו משוגעים
  מנהל אגף היעור שרון ויץ
  ומנהל חבל הנגב נפתלי יפה
  רק שיש משוגעים כאלו
  אפשר לבצע פרוייקט שכזה
  שמעתי את השם יתיר שנים בביתו של נפתלי
  מאמצים עצומים
  שנים של תיכנון וביצוע
  ובמרחק של שנים
  היה כדאי
  לראות היום את אהבת אנשי המקצוע
  לאנשים ההם
  המלצתי
  תניחו אבן אחת שם
  ותרשמו
  את השם נפתלי יפה
  נוטע יער יתיר
  נפתלי נהרג ביום סיור הנהלת קקל
  ביתיר ובדרך לעין גדי
  עודד יפה

 2. תמי הגיב:

  כל הכבוד על הפעילות המבורכת אנשים יקרים! תמיד בחדשות מעיבים עלינו עם דברים שליליים – הנה פעילות יפה וחיובית שצומחת ופורחת בארצנו – חבל שלא כולם יודעים על כך

 3. הדברה הגיב:

  בעבר שיטות ההדברה הירוקה נחשבו ללא יעילות ביחס לשיטות ההדברה הקונבנציונאליות, אולם כיום ההדברה הירוקה עברה מהפך וניתן לראות כי השיטות השונות אינן יורדות ביעילותן מההדברה הכימית. יתרונה הגדולה על פני ההדברה הכימית הוא אי הרעילות שלה והיותה ידידותית לסביבה ולאדם. בעת שימוש בהדברה ירוקה אין הגבלות של שהייה באזור הריסוס ואין ריחות לוואי קשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *