הציפור שתדביר את העש

הציפור שתדביר את העש

התהלוכן הוא מזיק קשה ליערות האורן ומהווה מפגע רפואי. אפשר להדביר אותו באמצעות רעלים, ואפשר גם לטפל בו באמצעות הירגזי, ציפור ישראלית יפהפייה. מה תעדיפו?

שמו של תהלוכן האורן (שנקרא בעבר גם תוואי התהלוכה וטוואי התהלוכה) מוכר בקרב יודעי דבר. מדובר בעש השייך לתת-משפחת התהלוכנים (Thaumetopoinae). הוא נפוץ ביערות האורן ומאכלס עצי אורן סביב אגן הים התיכון ובדרום אירופה, שם אוכלוסיותיו הולכות ומצפינות בשל ההתחממות הגלובלית. התהלוכן מאכלס את כל מיני האורן, אך רגישותם לעש משתנה בהתאם לאזור. בישראל מיני האורן הרגישים הם אורן ירושלים, אורן ברוטיה ואורן קנרי. התהלוכן הוא מזיק קשה ליערות האורן, ומהווה מפגע רפואי. שמו של העש נגזר מתנועת הזחלים, שנעשית בתהלוכה משלב הבקיעה ועד ההתגלמות. בישראל מצויים מיני תהלוכנים נוספים, והשכיח בהם הוא תהלוכן האלה.

הירגזי, ציפור ישראלית יפהפייה, היא האויב הטבעי לתהלוכן האורן – עש המזיק כאמור לעצי אורן, ואף פוגע בריאותית בבני אדם. כדי לצמצם את כמות הריסוסים והרעלים המשמשים את האדם במלחמתו בתהלוכן, אפשר להשתמש בהדברה ביולוגית, וכך לחסוך בכספים ובסיכונים המלווים את השימוש ברעלים. וזה פשוט וקל: את תיבת הקינון של הירגזי יש לתלות על עץ או קיר בגובה 2–2.5 מ' (לא יותר).

ענבר רובין, מנהלת תוכן והדרכה באגמון החולה, מספרת על היוזמה החדשה המשותפת לקק"ל, לאגמון החולה ולפרויקט "תגלית". באגמון החולה מוכרים ערכות בניית תיבות קינון לפרויקט "תגלית", ולאחר שחניכי הפרויקט בונים את התיבות, הן נתרמות לקק"ל. "התהלוכנים רעילים ופוגעים לא רק בעצים אלא גם בבני אדם", מספרת רובין. "רק לפני כמה שבועות אושפזו 12 ילדים בגן בתל אביב בגלל תהלוכן שהגיע לארגז החול שלהם. יש להם עץ אורן בגן, וכנראה אחד התהלוכנים נפל לארגז החול. הוא גם עלול לגרום לעיוורון".

במלחמה בתהלוכן משתמשים בדרך כלל ברעלים, מספרת רובין. נוסף על העלות הגבוהה שלהם, יש לזכור שמדובר בחומר מסוכן. "הרעיון של ההדברה הביולוגית הוא לצמצם שימוש ברעלים ובחומרים כימיים שמזיקים לבני האדם ובכלל, ולהשתמש בבעלי חיים טבעיים למקום, שהם האויבים הטבעיים של אותם מזיקים. במקרה הזה מדובר בירגזי, שהוא האויב הטבעי של התהלוכנים. יש לו מנגנון שמאפשר לרעל של התהלוכן לא לפגוע בו".

ומדוע דווקא חניכי "תגלית" משתתפים בפרויקט תיבות הקינון?
"כל חמישה צעירים ב'תגלית' בונים תיבה, רושמים עליה את השם שלהם, ויכולים לעקוב אחר מיקומה ביער. מדובר כאן גם בציונות וגם בגישה אקולוגית. הצעד הבא שלנו יהיה להרחיב את הפרויקט גם לבתי ספר ולכל מקום שיש בו עצי אורן".

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

10

תגובות ל“הציפור שתדביר את העש”

 1. צילה הגיב:

  אהבתי את הכתבה כן ירבו דיווחים כאלה.
  ליד ביתי נמצאים הירגזים והם מקסימים.

 2. נורית הגיב:

  שלום,
  הייתי מאוד רוצה לתלות תיבת קינון לירגזי, אבל אין לי מושג איפה קונים אותה. האם מישהו יודע על מקום כזה בסביבות ירושלים?

  תודה!

 3. פועה הגיב:

  תפרסמו בבקשה גם אפשרויות הדברה ביולוגית לעש המינהרות
  שפוגע בהדרים ולזבוב הים תיכוני שפוגע בעצי הרימון ובנשירים למינהם
  תודה

 4. עמליה הגיב:

  נשמח מאוד ללמוד ולדעת על הדברה ביולוגית מסוגים שונים – ואיך נעזרים בה גם בגינה הביתית – ועל תמיכה הדדית של צמחים בדחיית מזיקים. כנ"ל גם בהתגוננות אנושית כנגד מזיקים – כמו למשל ריח של לוונדר כנגד יתושים . כל פירסום שכזה עוזר לנו להגן על הסביבה הטבעית שלנו – ויוצר חינוך בונה לדור הצעיר.

 5. עודד יפה הגיב:

  עכשיו כבר חודש אוגוסט
  בעוד רגע יוצאים להזריק את עצי האורן

  ספרו לי בהרחבה
  ותגידו
  אפשר לתלות עכשיו שובח
  והירגזי יגיע
  איך אתם מלוים את המלאכה

  אני נכון רוצה מבקש
  ספרו לי
  ואני מניע מהלך כזה במהירות הבזק
  הנושא מה זה חשוב
  הטלפון שלי
  0505200448

  מילה שלי אני מריץ את הנושא
  תבטיחו שהנושא במזגרת הביולוגיה
  אין 100% אף פעם
  אך 60 אחוז יש
  ספרו לי
  עודד
  מנהל מעבדת שלפ

 6. עמישי מעוז הגיב:

  יופי
  יוזמה ברוכה

  בהצלחה מחיפה.

 7. דורית הגיב:

  גם תלמידיי ואנוכי תלינו תיבות קינון. התיבות תלויות כבר 3 חודשים. עדיין אין זכר לירגזים (לצערנו הרב)…הדבר מאכזב במיוחד שאוכלוסיית הדררות הולכת ומתעצמת באזור…. היש פעולות שניתן לבצע על מנת לזרז את תהליך הקינון של הירגזי?

  לעודד יפה….
  הפעולה מאוד פשוטה. לוקחים תיבות קינון (לירגזי צריך קוטר של 3 ס"מ) ותולים על העץ במקום שאליו בני האדם לא יגיעו כדי שלא יתלשו את התיבה. מידי פעם מומלץ להכניס זרעים קטנים ופרורי לחם…ולחכות בסבלנות…….
  בהצלחה
  דורית

 8. שלום לכולם – קצת תשובות ועצות…
  נורית – באיזור ירושלים הייתי ממליצה לך לפנות לתחנה לחקר ציפורי ירושלים, ממוקמת ברחבת הכנסת, בטוחה שהם יידעו להפנות אותך, אולי אפילו יש להם.
  עמליה – יש הרבה מידע בנושא הדברה ביולוגית ברשת, בספרות. לא תמיד הכל עוזר, אבל שווה לנסות. בגינה אפשר לשתול צמחי תבלין כמו מרווה, רוזמרין ולבנדר (כמו שכתבת)
  דורית – צריך סבלנות. הירגזים בוחרים אזור קינון כבר בינואר- פברואר, ולפעמים לוקח להם זמן עד שמזהים את התיבה, מאמינה שיגיעו אליכם בעונת הקינון הבאה. אני לא הייתי ממליצה להכניס אוכל לתיבת קינון – זו הפרעה שיכולה לגרום להפסקת הקינון. כן הייתי ממליצה לנקות את התא בסוף עונת הקינון.
  עודד – את התיבות, כמו שכתוב בכתבה אין לתלות מעל 2.5 מ' (עדיף 1.5 – 2 מ') אין פעולות שצריך לעשות, מלבד ניקוי התיבה בסוף תקופת הקינון. אפשר לתלות עכשיו תיבות, הקינון יהיה רק לקראת האביב הבא.
  יום טוב לכולם

 9. איל הגיב:

  שאלה: היכן ניתן לרכוש, או מהם החומרים והמידות לבניה עצמית, של קן עבור ציפור הירגזי?

 10. שלום איל
  יש מספר אתרים ברשת עם כל האינפורמציה, גם לרכישה וגם לבנייה עצמית.
  מספר דוגמאות:
  http://www.yardbirds.org.il/food/nesting/nest-box.htm
  http://www.birdsandgardens.co.il/products.php#a3
  http://www.nestbox.co.il/

  (השתמשתי במילות חיפוש: תיבת קינון. יש שם עוד הרבה אתרים…)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *