הכול בגלל הממותה

הכול בגלל הממותה

האם ציד-יתר של הממותות בעידן הקדום תרם לשינוי אקלים שאנו מרגישים עד היום? מחקר חדש משרטט תאוריה חדשה ומסקרנת

כמעט מוזר לחשוב שאבותינו הקדמונים יכלו לשנות את אקלים כדור הארץ ממש כמונו. אף שלא כמו בזמננו, כשהצמא לדלק מאובנים מחמם את כדור הארץ, מחקר חדש מראה שיכול להיות שלרעב של קרובינו הרחוקים לבשר ממותות היה תפקיד בשינויי אקלים עתיקים, הרבה לפני שהומצא הגלגל.
על פי כתבה במגזין Science, מקור השינויים העתיקים הוא הרגלי הרעייה של פריט המזון האהוב על האדם הקדמון – הממותה הצמרית. הממותות נמנו עם אוכלי העשב, והן היו אכלניות גדולות… הן ליחכו בעיקר עצים קטנים ועשבים, ורעו באזורים הצפוניים של כדור הארץ, הידועים כיום כסיביר ואלסקה. ייתכן שנטייתן של הממותות להפשיט עצים צעירים מעלוותם, כמו שעושים פילים בני ימינו, גרמה לעצירת התפשטות היערות בחלק זה של העולם. ראיה לכך היא עלייה מהירה במספר העצים כתוצאה מהירידה במספר הממותות.
אף שאי אפשר לקבוע בוודאות כי האדם הקדמון אחראי להיכחדותה של הממותה, חוקרים רבים מאמינים כי ציד-יתר שלהן תרם להיעלמותן הסופית.
ברגע שהידלדל מספר הממותות מלחכות העצים, צמחים ועצים כמו עצי לִבנֶה פרחו והתפשטו ללא הפרעה, והפכו שטחים גדולים של עשבייה ליערות. העלווה ביערות אלה היתה כהה בהרבה מהעשבים שהיו שם קודם, ומכאן שהיא קלטה ושמרה יותר חום. נוסף על כך העצים, שגדלו בלא הפרעה מצד הממותות, יכלו לצמוח לגובה כזה שאפשר להם לא להתכסות לגמרי בשלג, מה שגרם להם להתחמם עוד גם בחודשי החורף.
כריס דוטי ממכון קרנגי למדע, שחקר את הנושא, מעריך כי היעלמותן של הממותות והתפשטותם המואצת של היערות כתוצאה מכך, הביאו לעליית טמפרטורה גלובלית ממוצעת של 0.1 מעלות צלזיוס – עלייה שמאחוריה עמדה קבוצה קטנה של בני אדם רעבים.

מקור: Treehuger

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

4

תגובות ל“הכול בגלל הממותה”

 1. דונלד לי הגיב:

  נשמע הזוי לחלוטין.
  כמה בני-אדם כבר היו פעילים אז בציד ממותות? כמה ממותות סבבו אז על פני כדור הארץ? כמה בשר ממותות צרכו אותם בני-אדם? היש אפשרות להעלות השערות שיכולות לשמש בסיס לדיון הגיוני פחות או יותר? כל העסק נשמע מְפֻקְפַּק. לא-מדעי בכלל!

 2. תמי הגיב:

  הגיוני. הכל תגובת שרשרת.

 3. ניר הר הגיב:

  תגובה ששלחתי בשבוע שעבר נקלטה אז ולא השתמרה כאן.
  הממותות חיו בתקופת הקרחונים שהיא עצמה קשוןרה לשינויים שחלו במבנה היבשות ובפעילות השמש באותה תקופה. מאז שהסתיימה התקופה לפני כעשרת אלפים שנה הטמפרטורות עלו בצורה משמעותית תוך תנודות נוספות של מספר מעלות מעלה ומטה בתוך אותה תקופההרבה לאחר שהממותות נכחדו. הממותות היו בחלק מוגבל של כדור הארץ ולא נראה שהיתה להכחדתן השפעה משמעותית על השינויים האלה שהיו בסדר גודל גבוה הרבה יותר מאשר אותם 0.1 מעלות המדווחות כאן

 4. לימור הגיב:

  החוקרים האלה באים כל יום עם מסקנה חדשה. לא מחזיקה מהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *