נטיעות אל מול השריפות

נטיעות אל מול השריפות


מתחילת השנה נשרפו בישראל יותר מ-800 אלף עצים. כיצד אפשר לשקם חלק מהיערות, ומה אתם יכולים לעשות בנדון?

לקראת ראש השנה קק"ל יוצאת בקמפיין מעורר תקווה: תרמו עץ והחזירו את הירוק לטבע. מדובר בפרויקט עצום ושאפתני שיוצא לדרך בימים אלו, בתגובה למכת השריפות שפקדה את המדינה בשנה האחרונה. אותה מכת שריפות כילתה יותר מ-800 אלף עצים בישראל – מכה לא פשוטה, בעיקר לאחר שריפת היערות לפני ארבע שנים בלבד, בתקופת מלחמת לבנון השנייה.

מדובר כמובן בנזק עצום הנגרם לחי ולצומח ביערות. בעלי חיים רבים מתו בשריפות ואחרים איבדו את מקורות המזון ואת ביתם.מטיילים ואוהבי טבע רבים כואבים את מראה היערות השחורים ואת הנזק האקולוגי הנרחב. עכשיו זה הזמן לסייע בפועל ליערות ולעצים.

מאז היווסדה עשתה קרן קימת לישראל מאמצים רבים להצלת העצים שנפגעו, לשיקום היערות ולמניעת שריפות נוספות, וכמובן, התהליך ממשיך ללא הפסקה. תהליך השיקום הוא ארוך, מורכב ויקר. לכן קק"ל מאפשרת לכל אזרחי המדינה לעזור בשיקום, ויוצאת בקמפיין הקורא לציבור לקנות מתנה מקורית לכבוד השנה החדשה בעלות של 36 ש"ח לנטיעת עץ – תרומה להחזרת הירוק לטבע.

"השריפות בתקופה האחרונה כילו למעלה מ-800 אלף עצים", אומר אפי שטנצלר יו"ר קק"ל. "מאות דונמים של יער נמחקו, ויעברו 50 שנה עד שנשקם את הנזק העצום. אני קורא לאזרחי מדינת ישראל להירתם לשיקום יערות ארצנו ולקחת חלק בפרויקט העצום והשאפתני הזה שעומד לפנינו. רכשו מתנה מקורית למי שאתם אוהבים ועזרו לנו לשקם את יערות ישראל".

לתרומת עץ באתר קק"ל הקליקו כאן

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“נטיעות אל מול השריפות”

 1. עמי זהבי הגיב:

  אני פונה לקרן הקיימת לישראל: אל תתחילו בקמפיינים!
  יערן אחראי הוא יערן שמחכה 2 – 3 שנים אחרי השריפה לראות איך היער מתחדש, איזה מינים, באיזו צפיפות, באיזה פיזור. רק אחר כך הוא מתכנן מה לטעת. הוא לא מזנק אל השטח בעודו שחור ונוטע מיד מחדש תוך תקווה – שלא-לומדת-מהניסיון – שמה שנרצה זה מה שיהיה. לצערנו יער הוא לא גינון וזה לא קורה ככה.
  תהיו אחראים!
  שנה טובה, גשמים, יורה ומלקוש בעיתם.

 2. מורן הגיב:

  עמי, כדאי לך לקרוא את העמדה של קקל בנושא – הם למודי ניסיון, הם יודעים בדיוק איך לעזור לטבע לנצח
  http://eyarok.org.il/2010/08/%D7%AA%D7%A0%D7%95-%D7%9C%D7%98%D7%91%D7%A2-%D7%9C%D7%A0%D7%A6%D7%97/

 3. דוד ברנד הגיב:

  בוקר טוב,

  לקק"ל ניסיון עשיר וידע רב בכל הקשור לשיקום יערות לאחר שריפה.
  כללית, לאחר שריפה של יער בוגר, אנו מחכים כשנתיים על מנת לבחון את ההתחדשות הטבעית בשטח היער שנשרף ובהתאם למטרות והייעדים של שטח היער השרוף אנו מחליטים על אופן שיקום היער.
  יחד עם זאת, שיקום של שטחי יער צעיר שנשרפו אינו מצריך המתנה של כשנתיים מכיוון, שאנו יודעים בוודאות שבשטחים שרופים אלו, לא תתרחש התחדשות טבעית (עצים צעירים שלא הגיעו לבגרות וחסרים לחלוטין איצטרובלים). בשטחים אלו אין טעם בהמתנה ואנו מתחילים בפעולות השיקום מוקדם ככל האפשר.

  בברכה,
  דוד ברנד, היערן הראשי, קרן קימת לישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *