"אני לא זוכר חום ברמות כאלה"

"אני לא זוכר חום ברמות כאלה"


גם לכם יצא למלמל את המשפט שבכותרת, בעודכם מנגבים את הזיעה ממצחכם ומחפשים את השלט של המזגן? עכשיו זה מדעי וגם רשמי: שנת 2010 צפויה להיות השנה החמה ביותר בהיסטוריה

עד היום זה היה נדמה לנו, ללא ודאות גמורה, אבל עכשיו זה רשמי: שנת 2010 צפויה להיות השנה החמה ביותר בהיסטוריה (או לפחות מאז 1880, אז החלו למדוד את מזג האוויר), כך על פי בדיקות המינהל הלאומי לאוקיינוסים ולאטמוספרה בארה"ב. הגורמים העיקריים שהביאו אותנו עד הלום הם הפליטה המואצת של גזי החממה וכריתת היערות הנרחבת באזורים רבים בעולם.

אם ניכנס למספרים,זה 304 חודשים שממוצע הטמפרטורות גבוה מהממוצע במאה ה-20 כולה. מאז פברואר 1985 הטמפרטורות רק הלכו ועלו, ושברו שוב ושוב שיאים. מצב הקרחונים דומה, ועל פי נתוני מרכז המידע לשלג ולקרח בקולורדו מצבם נמצא בשלב הירוד ביותר ב-31 השנים האחרונות. במילים אחרות, כמות הקרח המכסה את הקוטב הצפוני בחודשי הקיץ נמוכה מאוד – שיא שלילי נוסף מבחינת שטח הכיסוי.

כשמשקללים את נתוני הטמפרטורה בים וביבשה מסתבר שהמחצית הראשונה של 2010 הייתה החמה ביותר שתועדה עד היום. לצורך השוואה, מדובר ב-0.68 מעלות מעל הממוצע בתקופה המקבילה במאה ה-20. נראה שהשנה יישבר השיא הלא מחמיא של 1998 – השנה שבה היו הכי הרבה חודשים ששברו את שיאי החום שקדמו להם.

מומחי האקלים מצביעים כאמור על התחממות כדור הארץ כגורם המרכזי לשינויים – התחממות שנובעת מפעולות בני האדם ולא כחלק מתהליך שכדור הארץ עובר באופן עצמאי. ללא הפחתה משמעותית בשיעור גזי החממה שבאטמוספרה ימשיך האקלים להתחמם, ואם הרכבת לא תיעצר במדרון – יהיו ההשלכות חמורות ואף הרסניות. כל עלייה שתהיה גבוהה משתי מעלות תגרום לאסון סביבתי, ובשנים הקרובות צפויה העלייה לעמוד על לא פחות מ-3.5 עד 4 מעלות צלזיוס.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *