גרינלנד: קרחון ענק ניתק

גרינלנד: קרחון ענק ניתק


תופעת לוואי נוספת של ההתחממות הגלובלית: קרחון ענק בשטח של כ-260 קמ"ר ניתק
מקרחון "פטרמן" בצפון גרינלנד. כעת הוא עושה את דרכו לכיוון קנדה

שנת 2010 מסתמנת כשנה החמה ביותר בהיסטוריה, ועכשיו יש לכך השלכות רחבות יותר גם באזורי הקרח שעל פני כדור הארץ. באחרונה ניתק בצפון גרינלנד קרחון ענק בשטח של כ-260 קמ"ר (לשם המחשה, מדובר בשטח הגדול פי ארבעה מהאי מנהטן, לדוגמה, וגובהו מגיע לגובה בניין האמפייר סטייט), והחל לשייט לכיוון קנדה. מדובר בקרחון הגדול ביותר שנשבר בגרינלנד ב-50 השנים האחרונות, והוא מכיל מים מתוקים בכמות המספיקה לכל תושבי ארה"ב למשך לא פחות מ-120 ימים. מדובר ברבע מגודל הקרחון המקורי, כך שההשפעה תהיה משמעותית, סביר להניח.

יש לציין שמדי שנה מתנתקים מגרינלנד אלפי קרחונים קטנים. בדרך כלל זה קורה בשל זרימת מי הים מתחת לקרחונים הגדולים. אולם הפעם מדובר בהתנתקות שלא אירעה מאז 1962. לרקע כללי, הקרחונים בגרינלנד מתפרשים על שטח של למעלה ממיליון קמ"ר, ועוביים הממוצע הוא 2 ק"מ. קרחונים אלה מהווים אחוז גבוה מהמים המתוקים בעולם, ואם הם יימסו חלילה, הדבר יעלה את מפלס הים בכ-6 מ' בממוצע.

רוב החוקרים מייחסים את המהלך המדאיג לתופעה האקלימית "אל ניניו" וכמובן להתחממות הגלובלית, שנדמה כי יותר ויותר קשה לעצור אותה, למרות המודעות ההולכת וגוברת בקרב הציבור.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“גרינלנד: קרחון ענק ניתק”

 1. שרו הגיב:

  אם ב1962 פעם אחרונה ראו קרחון כזה גדול, מעניין לדעת, איך נגמר הסיפור של הקודם, עד לאן הוא הגיע, מאיפה הוא יצא, מה השתנה באקלים בעקבותיו

 2. מרקור הגיב:

  אין כל הוכחה מדעית אמיתית שהאנושות גורמת להתחממות כדור הארץ, לזהום כדור הארץ והכחדת מיני צמחים ובעלי חיים.
  לאורך עידני שנות קיום כדור הארץ היו תופעות כאלה וכשמדברים על תקופת הקרח, למשל, יש לזכור שאחריה חלה התחממות כדור הארץ.
  מיני צמחים ובעלי חיים נכחדו לאורך העידנים האלה כתוצאה מארועים שונים, התפרצויות הרי געש שגרמו לענני אפר, התנגשויות של מטאורים התקררויות והתחממויות
  ומי יודע מה עוד אולם יד האדם לא הייתה בזה.
  כך שלדעתי מעט מגזימים מאוד ביכולות של האנושות ליצור שינויים דרמטים (בקושי יודעים לעודד ירידת גשם) ועל אחת כמה וכמה לעצור תופעות כאלה.
  נכון הדבר שראוי לשמור על סביבה נקיה, לא להשמיד עצים ולהרוג בעלי חיים שלא לצורך אבל מעט צניעות ממש לא תזיק לנו.

 3. דונלד לי הגיב:

  השאלה היא כמובן, מה עלינו לעשות, קדם שיתברר סופית וחד-משמעית "מי – אשם", שכן אז יתכן שיהיה זה מאחר מדי לפעל.
  לדעתי – יש עכשו לתת דחיפה חזקה לשמוש באנרגיות נקיות ולא-מתכלות, שהרי הללו אינן חשודות כלל בתרומה להתחממות כדור-הארץ. עוד לא ראיתי חבר-כנסת אחד ויחיד מכל אלו שתפארת ארץ-ישראל בגרונם, שמוכן להרתם למשימה שענינה הלאמי אינו מוטל בספק הקטן ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *