המאבק על ארץ החרדונים: הצלחה לקק"ל ולירוקים

המאבק על ארץ החרדונים: הצלחה לקק"ל ולירוקים


המאבק שניהלו קק"ל, רט"ג ועיריית אילת נשא פרי: מע"צ החליטה לצמצם משמעותית את הפגיעה ב"ארץ החרדונים" לקראת הרחבת כביש 90

בשורה לחובבי הטבע ולחיה הנמנית עם משפחת הלטאות: "ארץ החרדונים" כמעט לא תיפגע כתוצאה מהרחבת כביש 90 בכניסה לעיר אילת, הודות למאבק עיקש שהובילה קק"ל יחד עם רט"ג ועיריית אילת.

ארץ החרדונים נפרשת על פני שטח של כ-300 מ"ר בין פארק הצפרות לכביש הערבה. במקום אפשר למצוא חרדונים רבים, לרבות חרדוני צב. בשטח מחילות פעילות רבות של חרדונים, החופרים את מחילותיהם באדמת המדבר – ובאותה הזדמנות מעבדים אותה.

"התוכנית המקורית של מע"צ הייתה להרחיב את הכביש באופן משמעותי", מספר יו"ר קק"ל אפי שטנצלר. "ההרחבה הייתה גורמת לפגיעה קשה בטבע ולנזק בלתי הפיך ל'ארץ החרדונים', מקום ריכוזם הגדול של אוכלוסיית החרדונים בארץ. לשמחתנו, הגילוי על ריכוזם של החרדונים, שהם ממשפחת הלטאות, זכה להד תקשורתי נרחב, ובעקבות כך עלתה גם המודעות הציבורית לסוגיה, ותרמה למאבק. אנו רוצים להפוך את המרחב לשמורת החרדונים".

במהלך התקופה האחרונה ערכו נציגי הגופים השונים כמה פגישות ודיונים בנושא, שבהן התעקשו נציגי מע"צ על הרחבת הכביש. מנגד התנגדו קק"ל, רט"ג ועיריית אילת למהלך, מאחר שההרחבה האמורה הייתה פוגעת במחילות של החרדונים ובעצים לשימור. חוות דעת של מומחים הביאה לכך שמע"צ חזרה בה מכוונתה הראשונית, והצדדים הגיעו להסכמה בנוגע לתוואי הרחבת הכביש, תוך פגיעה מינימלית בחי ובצומח באזור.

יו"ר קק"ל אפי שטנצלר הודה למע"צ על ההתחשבות בערכי הטבע, הנוף והסביבה ואמר: "אני שמח שבמע"צ קיבלו את עמדתנו, אף שהדבר יגרום להם להוצאות כספיות נוספות, ואולי גם לעיכוב בביצוע התוכנית עקב תכנון מחדש. עם זאת, התוכנית החדשה מבטיחה צמצום הפגיעה בטבע, כך שהרוב המוחלט של המחילות והעצים לא ייפגע".

צילום: זוהר צפון, קק"ל

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *