מה הקשר בין בדלי סיגריות לשריפות?

מה הקשר בין בדלי סיגריות לשריפות?


אולי תתפלאו לשמוע, אבל מדי שנה פורצות בארה"ב עשרות אלפי שריפות בשל בדלי סיגריות. וזה עוד כלום לעומת שלל הנזקים שגורמים הבְּדלים עצמם

בעקבות השריפה האחרונה שקרתה ביערות הכרמל בדצמבר 2010, חשבתי לנכון לעמוד על הקשר שבין לכלוך בדלי סיגריות לשריפות.

מהם נזקי השריפות הנגרמות מהשלכת בדלי סיגריות בוערים?
בדלי סיגריות גורמים לתמותה משריפות יותר מכל גורם שריפה אחר – כך פורסם בדו"ח מיוחד (2007) של רשות הכבאות הלאומית האמריקאית, שכותרתו "בעיית השריפות הקשורות לחומרי עישון". עוד צוין בדו"ח כי בשנת 2001 פרצו בארה"ב 31,200 שריפות שנגרמו מבדלי סיגריות. אלו גרמו למוות של 830 אזרחים ולפציעתם של 1,770 וכן לנזק ישיר לרכוש בסך 386 מיליון דולר. רוב השריפות בדו"ח זה התחוללו במבנים, אך בדלי סיגריות עלולים לגרום גם לשריפה בטבע. בניסוי שנערך באוסטרליה נמצא כי השלכת בדל סיגריה בוער בצד הדרך גרמה לדלקה בכ-4% מהמקרים. בתנאי מעבדה מבוקרים נמצא כי בתנאים מסוימים הסיכוי לדלקה גדל עד כדי 30%.
להמחשת הסכנה הברורה אספר כי בשנת 1997 הופיע הכבאי רוברט בדיה בסרטון הסברה בנושא הסכנה בגרימת שריפות הטמונה בהשלכת בדלי סיגריות. ב-2007 הוא נהרג בשריפה טרגית שנגרמה אף היא מבדלי סיגריות.

מה קורה בארץ?
שריפה בשמורת עין גדי. על פי החשד, השריפה פרצה מבדל סיגריה שהשליכו מטיילים. דליקה גדולה פרצה גם בפארק השרון שמצפון למכמורת. דובר רשות הטבע והגנים מסר כי השריפה נגרמה כנראה עקב הצתה או בדל סיגריה שנזרק מכביש החוף.

כיצד אפשר למנוע שריפות הנגרמות מבדלי סיגריות?

עמותת "ארץ ללא בדל" פועלת זה שלוש שנים בצמצום תופעת לכלוך בדלי הסיגריות בכמה מישורים:
הסברה והעלאת המודעות. לדוגמה, כתוצאה ממחקר שנעשה באוסטרליה, החלו בקמפיין למניעת השלכת בדלים. לדעת עמותת "ארץ ללא בדל" יש מקום בעריכת קמפיינים דומים גם בישראל. עד כה לא נמצאו המשאבים או השותפים להפקת קמפיין זה.
אכיפה וחקיקה עשויים לעזור והוכחו כיעילים אף הם. לדוגמה, בגלל סכנת השריפות החליטה בשנת 2004 מדינת וושינגטון בארה"ב להעלות את מחיר הקנס על השלכת בדל סיגריה ל-1,025$. עמותת ארץ ללא בדל פועלת במישור החקיקתי על מנת להגדיל את ההרתעה בנושא השלכת בדלי סיגריות.
מאפרות. נמצא בסקרים כי הסיבה העיקרית שבגינה השליכו המעשנים את בדל הסיגריה היתה אי-הימצאותה של מאפרה בסביבה. לפיכך, עמותת ארץ ללא בדל פועלת לעידוד השימוש במאפרות אישיות, ציבוריות ומאפרות חוף ולהפצתן.

אילו נזקים גורם לכלוך בדלי הסיגריות?
בדלי הסיגריות עשויים מצלולוזה אצטטית, ולפי ההערכה הם מתכלים רק כעבור 10–15 שנה. הם גורמים לנזקים סביבתיים וחברתיים רבים, לרבות סיכון לתינוקות, העלולים לבלוע אותם (כ-150 מקרים בשנה בארה"ב), הרעלת בעלי חיים (נמצאו בדלים במעיים של ציפורים ודגים), זיהום קרקע ומקורות מים (בדל אחד מזהם 8 ליטרים של מים), נזקים אסתטיים ותיירותיים והעלאת עלות ניקיון הרחובות. מלבד כל אלה בדלי הסיגריות מהווים גורם סכנה לשריפות, וזהו הנושא העיקרי של מאמר זה.

מהם ממדי הבעיה?
לא רבים יודעים זאת, אך בדלי סיגריות הם הלכלוך הנפוץ ביותר. עובדה זו התגלתה בסקרים רבים שנעשו בארה"ב, באוסטרליה, באירלנד ובאנגליה. מעל כ-50% מפריטי הלכלוך ברחוב (וכ-40% בחופי הים) הם בדלי סיגריות. מחקר נוסף הראה כי 80% מבדלי הסיגריות נזרקים שלא בתוך הפח. כמו כן, מחקר אוסטרלי הראה כי 10% מבדלי הסיגריות הנזרקים ברחוב מגיעים בסופו של דבר למקורות המים דרך צינורות הניקוז. בסקר שנערך באנגליה התגלה כי 54% מהציבור רואה בבדלי הסיגריות כבעיית לכלוך משמעותי שיש לפתור, יותר מכל לכלוך אחר.
פול סקוט, קצין כבאות בתחנת הכיבוי השותפה לקמפיין מניעת זריקת הבדלים באוסטרליה, מסכם את הנושא במילותיו הוא: "נוסף על המחיר הסביבתי של לכלוך בדלי סיגריות, יש לזכור את הפוטנציאל שלהם לחולל שריפות. מעשה לא זהיר של אדם אחד עלול לגרום לתוצאות חמורות לאחרים, כולל לכוחות הכיבוי שמסכנים את חייהם".

עמותת ארץ ללא בדל משתתפת בצערם של משפחות הקורבנות בשריפת הכרמל.

למידע נוסף, התנדבות או תרומות, אפשר לבקר באתר עמותת ארץ ללא בדל או לפנות ישירות לכותב המאמר באמצעות המייל.

הכותב הוא סטודנט לתואר שלישי במדעי המוח, יוזם עמותת "ארץ ללא בדל" וחבר ועד העמותה

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“מה הקשר בין בדלי סיגריות לשריפות?”

  1. דורית אורן הגיב:

    לפנייתי אל יו"ר הכנסת ורופא הכנסת, מדוע חברי הכנסת והממשלה ה -נראים בדווחי התקשורת מעשנים, לא מתאמצים להגמל מהרגל העישון כדוגמה לציבור, ענה שהם מסתפקים בפאילות של היום ללא עישון בכנסת. אויי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *