הערכות: לשליש מהאנושות יחסרו מים בתוך 20 שנה

הערכות: לשליש מהאנושות יחסרו מים בתוך 20 שנה

תחזיות לא פשוטות שוגרו באחרונה מכנס המים העולמי שנערך בקנדה. אבל לצד הדיבורים על שיטפונות, ההתחממות הגלובלית וגידול מסיווי באוכלוסיית העולם, יש גם רצון ויוזמה לשינוי

כנס עולמי בנושא מים שנערך באחרונה בעיר אוטווה בקנדה בהשתתפות כ-300 מדענים, קובעי מדיניות וכלכלנים, הסתיים בבשורה לא מרנינה במיוחד: על פי ההערכה, לשליש מהאנושות יחסרו מים בתוך 20 שנה. על פי אותה תחזית, בתקופה האמורה יעלה הביקוש למים מתוקים על ההיצע הזמין שביכולתו של כדור הארץ לספק בכ-40%. הסיבות העיקריות לכך: ההתחממות הגלובלית והגידול באוכלוסיית העולם.

על פי הנתונים שהוצגו במסגרת הכנס, פתרון הבעיה אינו פשוט כלל, ויוכל להתבצע רק באמצעות העברה של מים ממקומות שבהם הם מצויים בשפע אל מוקדי המחסור. מהלך כזה יעלה יותר מ-200 מיליארד דולר בשנה. על מנת שלא להגיע למצב זה, יש צורך לחשוב כבר מעכשיו על ניצול אופטימלי של מקורות המים. "עלינו להיערך למה שמתפתח והופך לאתגר הגדול ביותר של האנושות בטווח הזמן הקצר", אמרה בכנס ד"ר מרגרט קייטלי-קרלסון, יו"ר רשות המים הקנדית.

עוד דובר בכנס על מוקדי הבזבוז המרכזיים של המים בתעשייה ובחקלאות. כך לדוגמה, על פי נתונים שהוצגו במהלך הכנס, על מנת לייצר מחשב אחד נדרשים לא פחות מאשר טונה וחצי מים; על מנת לייצר ג'ינס יש צורך בשש טונות מים; על מנת לשווק קילוגרם בודד של בשר בקר, מתבזבזים לא פחות מ-15–30 טונות מים. אך בנוסף לאזהרות, הציגו בכנס גם פתרונות, הכוללים מתקנים ושיטות חדשניות למיחזור מים, שיוכלו להביא לחיסכון משמעותי ביותר. נושא נוסף שדובר עליו בכנס היה הסיכון ההולך וגובר לשיטפונות ענק עקב התמורות והשינויים באקלים העולמי. על פי הערכות המומחים, שיטפונות שיובילו לקטסטרופות – ברמת השיטפונות שפקדו בשנה האחרונה את יפן, אוסטרליה ופקיסטן – צפויים להתרחש בערך אחת ל-20 שנה, כשבעבר עמדה שכיחותם על פעם בכמאה שנה.

Photo by Patrick Emerson, cc

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *