טיהור ושיקום נחל הירקון – זה אפשרי

טיהור ושיקום נחל הירקון – זה אפשרי

ולא סתם אפשרי אלא באמצעות מי שפכים מטוהרים העוברים תהליך ייחודי בביצות מלאכותיות, שמחקות את תהליכי הטיהור המתרחשים בביצות טבעיות

אתר "אגנים ירוקים" בהוד השרון הוא אחד הפרויקטים האקולוגיים החשובים המבוצעים כיום בישראל. מי שפכים מטוהרים ממכוני טיפול השפכים של הוד השרון וכפר סבא עוברים טיפול מיוחד במסגרת האגנים, ומוזרמים לנחל הירקון, לצורך שיפור איכות המים בנחל. בקרוב מתוכננת להתחיל גם שאיבת מים מהאגנים להשקיית מדשאות וגידולים חקלאיים.

משלחת נציגים מכנס נשיאי קק"ל העולמי שהתקיים במרץ, החלה את יום הסיורים הראשון באירועי קדם הכנס, ושמעה מדוד פרגמנט, מנהל רשות נחל הירקון, הסבר על הטכנולוגיה הידידותית לסביבה. "לא רק האדם ייהנה מהפרויקט, כי אם הסביבה הטבעית כולה, הכוללת מיני בעלי חיים וצמחייה שהישרדותם תלויה בשיקום הנחל", אמר, והסביר כי המים המזוהמים מוזרמים לבריכות רדודות עם צמחי מים וחצץ מסוגים שונים. המעבר דרך האגנים גורם לתהליכים כימיים, פיזיקליים וביולוגיים, המביאים להרחקה של חלקיקים מזהמים,וכתוצאה מכך לשיפור איכות המים. למעשה, מדובר במערכת של ביצות מלאכותיות, שמחקות את תהליכי הטיהור המתרחשים בביצות טבעיות.המים המטופלים מגיעים עד לרמת איכות קרובה למי שתייה.
הם מוזרמים לנחל קנה העובר בסמוך, וממנו זורמים לירקון. כך מסייעים בטיהור הנחל משפכים ומחומרים מזהמים שהוזרמו אליו במשך שנים ופגעו בו קשות.

הצלחת הפרויקט תתרום לאיכות החיים של תושבי האזור ולציבור המטיילים. מעבר ליתרונות האקולוגיים, האתר אמור להשתלב בפארק עירוני שעיריית הוד השרון מתכננת להקים בסמוך, לרווחת תושבי הסביבה ומטיילים מרחבי הארץ. פארק הנופש והפנאי יתפרש על פני 80 דונם ויכלול שבילי הליכה, מסלולי רכיבה ומגוון פעילויות נופש, פנאי וחינוך סביבתי.

הפרויקט כולל  שלוש בריכות סינון, כשהגדולה שביניהן מכילה כ-6,000 קוב מים. כל בריכה מלאה ב-1.2 מטרים מים וב-1.1 מטרים חצץ. מערכת צינורות תלת-שכבתית כוללת צינורות שמזרימים אוויר, צנרת קולטנים וצנרת עם שלוחות של מתזי מים. צינורות רחבים בקוטר 90 ס"מ מזרימים את המים אל הנחל.

אתר "אגנים ירוקים" מהווה מרכיב חשוב בתוכנית הלאומית לשיקום נחל הירקון וסביבתו האקולוגית. הפרויקט מבוצע באחריות קק"ל ובתמיכת ידידי קק"ל באוסטרליה, אשר תרמו רבות לשיקום הירקון בכלל ולפרויקט "אגנים ירוקים" בפרט. בין תומכי הפרויקט, כמה מקרובי המשפחה של חללי אסון גשר המכבייה, שיקיריהם נספו בעת קריסת הגשר ונפילתם לנחל הירקון המזוהם.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *