נוגעים בשמיים

נוגעים בשמיים

בערים כמו שיקגו, ניו יורק וטוקיו כבר מזמן אפשר לראות גינות מרהיבות ושדות רחבים מבצבצים להם מגגות בניינים. הצמחים תורמים לדיירים ולאיכות הסביבה, אך מה קורה כשמשרד אדריכלים לוקח את זה צעד אחד קדימה?

מלבד ערך מרגיע ומקור יופי, צמחים על גגות בניינים מהווים פתרון יעיל לבעיות של איכות הסביבה: בידוד חום וקור, הפחתת הרעש וזיהום האוויר, ובאופן כללי, הם מוריקים את קו הרקיע. חזון הגנים המרחפים בשמים של משרד האדריכלים Rael San Fratello עומד לעשות יותר. הרבה יותר.

משרד האדריכלים לקח את המוטיב הטבעי של הצמחים (להתפשט במרחב, לטפס על מרזבים וקירות ולצוץ בין סדקי  מדרכות) ומיקם אותו בשמים. ואם זה לא שאפתני דיו, הוא גם חיבר אותו למוטיב נוסף מעולם החי – לנדוד בלהקות. הגנים, הנראים כמו וריאציה שמימית לישו המהלך על המים, ישתלשלו מספינות אוויר גדולות הנשלטות בשלט רחוק.

Migrating Floating Gardens, Rael San Fratello

כל ספינה תאגד אלפי צמחים הקשורים לקנוקנות ארוכות, ועל כל צמח כזה יותקנו חיישני תנועה, רוח, אור, זיהום אוויר, לחות וטמפרטורה. נוסף על כך, כל צמח יוכל להתנתק מבסיס האם שלו. הצמחים החכמים ינדדו בשמי העיר בלהקות, ויספקו צל, רטיבות, חמצן וכמובן גם צבע, לאזורים אורבניים נטולי ירוק. ספינות האוויר יוכלו לנוע לכיוון אזורים שבהם אפקט החום העירוני הוא הגדול ביותר, להגיע לנהר מזוהם ולשנות את הרכב החומרים המזהמים, או לנדוד לפי עונות בחיפוש אחר הסביבה הטובה ביותר לשימור חיי הצמחים, ממש כמו להקת ציפורים.

בעולם שעל סף פיצוץ אוכלוסין, כשבערים הגדולות יש פחות ופחות קרקעות לגנים, פארקים ושטחים ירוקים – החזון העתידני הזה נראה כמעט טבעי…

מתוך מגזין reDesign

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“נוגעים בשמיים”

 1. נעמה הגיב:

  חזון מפחיד ומרהיב כאחד
  מפחיד – שכנראה זה מה שמצפה לנו, חוסר בירוק
  מרהיב – כי האדם מנסה לפתור את הבעיות שהוא יוצר בדרכים כל כך מקוריות

 2. אורי הגיב:

  ההדמיות מפחידות ומאיימות, הרעיון לנקד את הרקיע בספינות חייזרים כאלה הוא רעיון מפחיד ואני מתקשה לעכל שמשרד אדריכלים שעוסק בין ביתר באסתטיקה ובמרחב האנושי מציע הצעה שנראית כמו כיבוש כדוה"א ע"י חייזרים.

  באותו אופן שאנו נלחמים לקו רקיע נקי מביניינים שיאפילו עליו (ועלינו), כך אני מנתגד ממש לרעיון הזה ומופתע שהכותבת מציגה ראייה חלקית ומסתירה את העין השנייה.

 3. עודד הגיב:

  רעיון הזוי, שמבטא נאמנה את העיוות שמחשבה המודרנית של האדם.

  במקום למצוא דרכים לחיות בשלום ובשיתוף פעולה עם הטבע במינימום הפרעה, ממציאים עוד טכנולוגיה שמשרתת את המיתוס של האדם השולט בטבע וכובש אותו.

  מחריד.

  ממליץ מאוד לקרוא את הספר "ישמעאל" של דניאל קווין בהקשר הזה. הוא מסביר את העניין הרבה יותר טוב ממני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *