חם או סתם

חם או סתם

בימים אלה כולנו מחממים את הבית במכשירי חימום שונים, שצורכים לא מעט אנרגיה וחשמל. מהם ההיבטים הסביבתיים והכלכליים של המזגן, הרדיאטור, התנור ומפזר החום?

החורף כבר כאן, ואם הגשמים והטמפרטורה הנמוכה עדיין לא הסבו את תשומת לבכם לכך, בוודאי יעשה זאת חשבון החשמל הקרוב שתקבלו. ככה זה בחורף: משתמשים יותר במייבש הכביסה, מדליקים יותר את דוד החשמל, וכמובן, משתמשים יותר באמצעי החימום בחדרי בבית. כל אלה מתורגמים מן הסתם לכסף, אך יש לכך השלכות ישירות גם על איכות הסביבה.

אז מהו למעשה מכשיר החימום החסכוני ביותר, שגם נחשב לידידותי לסביבה? ערכנו עבורכם סקירה של מכשירי החימום הבולטים ביותר, לרבות היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם – לא רק ברמת החיסכון אלא גם בהיבטים הבריאותיים, הסביבתיים וכן הלאה.

מזגן
הוא אמנם יקר, אבל צריכת החשמל שלו נמוכה יותר ומציבה אותו כאמצעי החימום הזול ביותר. צריכת החשמל שלו עומדת לעתים על שליש מצריכת החשמל של מכשירים אחרים. נוסף על כך, יש לו יתרונות בטיחותיים, שכן הסיכון שהוא יגרום לשריפה לפרוץ נמוך מאוד. הבעיה היא שלעתים המזגן מייבש את החדר ויוצר תחושת מחנק. לשם כך יש להפעיל מכשיר אדים קרים בחדר שהמזגן מופעל בו, והלחות תאזן את היובש.
עלות ממוצעת: שקל לשעת הפעלת מזגן רגיל, 1.5 ש"ח למזגן מפוצל.

רדיאטור
בניגוד למזגן, הרדיאטור אינו מייבש את החדר. גם הוא בטיחותי כמו המזגן, ובהיבט החסכוני אפשר לווסת באמצעותו את צריכת החשמל ותפוקת החום בימים קרים פחות. עם זאת, נדרש לו זמן רב יחסית כדי לחמם את החדר. מומלץ להפעיל אותו עוד לפני הכניסה לחדר. בכל אופן, השימוש בו חסכוני במיוחד כאשר הוא פועל באופן רצוף, והרבה פחות במצבים תכופים של On ו-Off.
עלות ממוצעת: 1.20 עד 1.50 ש"ח לשעה.

מפזר חום
מפזר החום הוא מכשיר קטן, נייד ומהיר. חסרונותיו: אוויר יבש (בדומה למזגנים), תרמוסטט שגורם לעתים לזרימת אוויר קר, וכמובן – קושי משמעותי לחמם חדרים גדולים יחסית. כמו כן, יש להיזהר לא להיצמד אליו יותר מדי ובשום פנים ואופן לא להניח עליו משהו בזמן שהוא עובד ולא לכסות אותו.
עלות ממוצעת: שקל עד 1.20 ש"ח לשעה.

תנור הלוגן (מקרן)
תנור ההלוגן פועל מקרין את חום גופי ההלוגן באמצעות מקרן הממוקם בגבו. הוא נראה כמו מאוורר עמוד (או קיר), מחמם במהירות ויכול להסתובב ולפזר חום באופן שווה יחסית. אומרים עליו שהוא מפיץ יותר אור מחום, ומלבד זאת הוא לא חסכוני במיוחד בחשמל.
עלות ממוצעת: 70 אגורות עד 1.50 ש"ח לשעה – תלוי בגודל ובהספק.

תנור נפט
הוא זול מאוד, אבל זו המעלה היחידה שלו, פחות או יותר. חסרונותיו הם הצורך באספקת קבועה של נפט, וכמובן ריח הבעירה הדומיננטי.
עלות ממוצעת: תלוי במחיר הנפט – כיום הוא יקר למדי, ועומד לעתים על יותר מ-100 דולר לחבית.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

3

תגובות ל“חם או סתם”

 1. מוטי הגיב:

  הגיעה הזמן שהציבור יבין שעלות צריכת החשמל תלוייה בהספק התנור החשמלי בלבד. לצערי ציבור קשה יום רוכש תנורים יקרים מאוד שהספקם זהה לזה של מפזר חום שעלותו כ- 60 ש"ח, התוצאה תהייה זהה, אם יחממו מספיק שעות יקבלו חימום אקויוולנוי להספק המכשיר.
  מבחינת החימום לרדיטור אין כל יתרון על כל תנור פשוט למעט בטיחות ומניעת כוויות.
  רק מזגן נותן לנו יש מעיין תוספת הספק חימום הגדולה מצריכת החשמל שלו, לכן מומלץ להשתמש בו.
  יובש: כל התנורים מיבשים את האויר, רק תנור נפט מוסיף לחות לאויר. מוטי יועץ איטום ובידוד המכון לאיכות הבנייה

 2. יוני הגיב:

  רדיאטור יותר בטיחותי וחסכוני בחשמל

 3. יוני הגיב:

  תנור הלוגן דומה למאוורר קיר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *