רוסיה וההתחממות הגלובלית

רוסיה וההתחממות הגלובלית

ככל שיתחמם העולם, יתקצר החורף הרוסי הקשה ויתמתן, וקרקעות שהיו בלתי ניתנות לעיבוד או יישוב יהפכו לנוחות יותר. בכך תתחזק הכלכלה הרוסית. הרי לכם עוד מנגנון היזון חוזר ובלתי צפוי היכול להאיץ או להאט את ההתחממות – הגורם האנושי

אחד מהמאפיינים המעניינים של ההתחממות הגלובלית, שהופך אותה לקשה כל כך לחיזוי, הוא חוסר הלינאריות שלה. התחזיות על ההתחממות הצפויה נעות בין שתי מעלות לשש מעלות עד סוף המאה ה-21. הסיבה המרכזית לחוסר ודאות זו היא מנגנוני היזון חוזר חיוביים ושליליים, המגבירים ומחלישים במידה בלתי צפויה את ההשפעות הישירות של פליטת גזי חממה. לצערנו, העדויות המצטברות עד כה מראות כי מנגנוני ההיזון החוזר החיובי, אשר מאיצים את ההתחממות, משפיעים יותר ממנגנוני ההיזון החוזר השלילי, המאטים אותה. תמונות של הטונדרה הקפואה בסיביר, אשר צולמו על ידי לוויין ריגול לפני יותר מ-40 שנה ולאחרונה שוחררו לציבור, נותנות לנו המחשה ויזואלית לאחד מהתהליכים ההרסניים הללו, אשר עלול לדחוף את ההתחממות הגלובלית בשעטה קדימה.

לפני (1966) ואחרי (2009) - צמחייה משתלטת על הטונדרה הסיבירית המפשירה

לפני (1966) ואחרי (2009) – צמחייה משתלטת על הטונדרה הסיבירית המפשירה

אי שם בצפון-מערב רוסיה, באדמת הטונדרה של מערב סיביר, קבורים מיליארדי טונות של חומר אורגני רקבובי קפוא. ב-40 השנים האחרונות עלתה הטמפרטורה הממוצעת באזור זה, המכסה שטח הכפול בגודלו מגרמניה, בלמעלה משלוש מעלות, פי ארבעה משיעור ההתחממות הממוצע בשאר העולם. כתוצאה מכך, מדי קיץ מפשירים בקצב הולך וגובר חלקים נוספים של הפרמפרוסט, שכבת הקרקע העליונה שהייתה קפואה בעשרת אלפים השנים האחרונות. החומר האורגני המתחמם, הכלוא בקרקע זו, מתחיל לשחרר לאטמוספרה גז מתאן – גז חממה בעל השפעה גדולה פי 20 מזו של פחמן דו-חמצני. ככל שתגבר ההתחממות הגלובלית, ישתחרר עוד גז מתאן מן הרקבובית הסיבירית, וככל שייפלט עוד מתאן, תואץ ההתחממות הגלובלית – בלולאה אכזרית וכמעט בלתי ניתנת לעצירה.

עד כאן החלק הפסימי, ועכשיו לחלק העצוב. על פי הערכות מומחים, רוסיה, שמלבד הטונדרה המפשירה שוכנות בשטחה גם כמה מרזרבות הנפט והפחם הגדולות של העולם, דווקא תצא מרווחת מן ההתחממות הגלובלית. ככל שיתחמם העולם, יתקצר החורף הרוסי הקשה ויתמתן, וקרקעות שהיו בלתי ניתנות לעיבוד או יישוב יהפכו לנוחות יותר, ובכך תתחזק הכלכלה הרוסית. באופן דומה גם קנדה תיהנה מהמשבר האקלימי. לאור זאת, יאמרו הציניקנים, אין להתפלא על הגוש החוסם שהובילו רוסיה וקנדה נגד הארכת פרוטוקול קיוטו לצמצום ההתחממות הגלובלית בוועידת דרבן האחרונה. מדוע שמדינות אשר ייהנו מההתחממות יעשו מאמץ כדי לבלום אותה? ככל שמתבססת ההכרה שיש להן מה להרוויח מן המשבר האקלימי, מדוע לא לשים מקלות בגלגלים של אלה המנסים לעוצרו? והרי לכם עוד מנגנון היזון חוזר ובלתי צפוי היכול להאיץ או להאט את ההתחממות – הגורם האנושי.

פורסם לראשונה בבלוג "ירוק ונוצץ"

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“רוסיה וההתחממות הגלובלית”

  1. שלומית בכר הגיב:

    שלום רב, קראתי רק חלק מהכתוב אבל אני רוצה להתייחס לכותרת. היום מדברים על כך שהעולם מתקרר ולא מתחמם. עדג לא מזמן הזהירו אותנו מהתחממות גלובלית, הפשרת קרחונים, ….והיום טוענים מדענים שהעולם הולך להיות קר יותר, התקררות גלובלית לכיוון של עידן קרח…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *