הולנד וגרמניה, מאחוריכן

הולנד וגרמניה, מאחוריכן

לא תאמינו: ישראל עקפה חלקים נרחבים באירופה במיחזור בקבוקים. חצי מבקבוקי הפלסטיק בארץ הושלכו ב-2011 למתקני מיחזור. עכשיו נותר לנו לעקוף רק את הולנד, גרמניה ומדינות שונות בארה"ב

לעתים יש לנו תדמית, בעיקר בעיני עצמנו, כמדינה לא ירוקה במיוחד, אבל נתוני סיכום השנה של תאגיד המיחזור אל"ה מוכיחים אחרת: ב-2011 מוחזרו, מסתבר, 50% מבקבוקי הפלסטיק בישראל. רק בשבועות האחרונים ציינו בתאגיד את איסוף הבקבוק ה-4 מיליארד החייב בפיקדון. באופן כללי הנתונים מורים על אחוזי מיחזור כלליים של 20% בישראל, לעומת 15% לפני שנתיים.

בתאגיד המיחזור מרוצים מאוד מהנתונים, ואף מגדירים אותם כ"הישג מדהים" שמעיד על שינוי התנהגותי וערכי בקרב הציבור. ישראל עדיין משתרכת אחרי הולנד, גרמניה ומדינות שונות בארה"ב, אשר מגיעות לשיעור מיחזור מעורר הערכה של 90%. על פי נתוני אל"ה, ב-2011 נאספו 77% מסך מכלי המשקה החייבים בפיקדון, כלומר כ-600 מיליון בקבוקים.

בשנת 2011 נוספו כ-4,400 מיחזוריות (מתקני מיחזור) ברשויות המקומיות השונות, כך שכיום ישנן כ-15 אלף מיחזוריות ברחבי הארץ. המועצות האזוריות החזקות ביותר בכל הנוגע למיחזור הן הערבה התיכונה, יואב (3.4 מכלים משפחתיים לנפש), כפר שמריהו וגדרות (3.2), עמק חפר (3), תמר (2.9), בני עייש (2.7), כפר ורדים, רמת הגולן והר אדר (2.6). הערים שמובילות את מהפכת המיחזור הישראלית, ובדרך כלל עושות זאת פחות טוב מהמועצות האזוריות, הן קריית אונו וגבעת שמואל, שחולקות את הבכורה עם 2.2 ק"ג מכלים משפחתיים לנפש. אחריהן מופיעות ברשימה תל אביב (2.1 ק"ג לנפש), גבעתיים, רעננה והרצליה (1.9), קיסריה, אשקלון, אזור וכפר סבא (1.8).

תמונה: Green Prophet

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“הולנד וגרמניה, מאחוריכן”

 1. תושבת הנגב הגיב:

  משהו בנתונים שהצגתם לא מסתדר:
  1. כמות המיכלים לנפש היא לא הגיונית. יותר הגיוני שיש 3.4 נפשות על מיכל (ולא 3.4 מיכלים לנפש במ.א. יואב).
  2. המרחק בין 20% מיחזור כללי ובין 90% מיחזור כללי (בגרמניה, הולנד וכו') גדול מאד. לציין באותו משפט ש – 77% מהבקבוקים *לפקדון* מוחזרו, קצת מטעה את הקורא.
  3. מה ההגדרה למיחזור בקבוקים? האם הכוונה שבכל כמות הבקבוקים האלה נעשה שימוש או שזו הכמות שנאספה ? ההבדל משמעותי, אם הבקבוקים רק נאספו אבל לא מנוצלים זה יותר טוב מלקבור אותם במטמנה אבל לא לזה הכוונה במיחזור.

 2. אורן דותן הגיב:

  איזו בשורה יפה. מסתבר שאנו ירוקים יותר מכפי שחשבנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *