הצמיחה הכלכלית – סכנה לצומח ולאדם

הצמיחה הכלכלית – סכנה לצומח ולאדם

דו"ח שפרסם המכון האמריקאי לחקר הסביבה Worldwatch מסמן את שורש הבעיות הסביבתיות ברחבי העולם: הצמיחה הכלכלית הבלתי מרוסנת

כולנו רואים בצמיחה הכלכלית מטרה חשובה. כעת מסתבר, לפחות לפי הדו"ח החדש של המכון האמריקאי לחקר הסביבה Worldwatch, כי לצד היתרונות הרבים, הצמיחה הכלכלית מהווה את שורש הבעיות הסביבתיות ברחבי העולם כולו. על מנת לתקן את המצב יש להגביל ולרסן את הצמיחה הכלכלית, ובמקביל לפתח דגם ירוק של שגשוג חברתי-כלכלי, שמחד יעניק מענה כלכלי חסון וראוי, ומאידך יסייע בצמצום ניצול משאבי הטבע.

וכך נכתב בדו"ח: "ב-50 השנים האחרונות הכפילו המעמדות הבינוניים והגבוהים בעולם יותר מפי שניים את קצב הצריכה שלהם, ועוד קרוב לשני מיליארד בני אדם שואפים להצטרף למעמד הצרכני. כדור הארץ לא יכול להכיל גידול כזה בביקוש למשאבים ללא השלכות חמורות על בני אדם ועל מערכות אקולוגיות". עוד מצוין בדו"ח כי בשנתיים האחרונות טיפסה פליטת גזי החממה בעולם לשיא של כל הזמנים. מעבר לכך, קצב ההכחדה של מיני צומח וחי גדול כיום פי לא פחות מ-1,000 מהמצב שהיה טרם עידן המהפכה התעשייתית. במילים אחרות, אנו הולכים ומכלים את משאבי הטבע בקצב מסחרר.

כיצד אפשר לתקן את המצב העגום שנקלענו אליו בחסות הצמיחה הבלתי מרוסנת? הדו"ח ממליץ שלא להסתפק בתקנים מחמירים יותר לצמצום הזיהום או בפיתוח אמצעים טכנולוגיים ל"הבראת" בעיות סביבתיות. כלומר, הדו"ח לא ממליץ לקלקל ואז לתקן, אלא פשוט להעביר את הכלכלה לסטטוס שבמסגרתו לא יבוצע גידול בניצול משאבי הטבע. מגמה זו נקראת בשם Degrowth, ובשנים האחרונות היא החלה לצבור תאוצה חברתית ופוליטית בארה"ב ובאירופה.

"יהיו תעשיות שיצטרכו להתכווץ", חוזה הדו"ח. "ייצור של סיגריות, ג'אנק פוד, כלי נשק ואריזות לא מתכלות מספק מקומות תעסוקה רבים, אבל אין הצדקה סביבתית וחברתית לקיים אותו בהיקף הנוכחי. לעומתם יש לקחת דוגמה מחברת הביגוד האמריקאית פטגוניה, שפנתה לצרכנים והמליצה להם שלא לרכוש מוצרים חדשים שלה אלא אם הדבר הכרחי, ולעשות שימוש חוזר במוצרים שכבר רכשו".

נוסף על כך הדו"ח ממליץ על מיסוי גבוה על צרכנים או חברות פרסום בכל הנוגע למוצרים המזיקים לסביבה – שקיות פלסטיק, דלקים מזהמים, מכוניות מזהמות ואפילו… חיות מחמד (שצורכות אף הן משאבים רבים לגידולן ולהזנתן), כפי שמוסבר בדו"ח: "להזנת חיות המחמד האמריקאיות יש השפעה סביבתית השקולה לזו של כל האוכלוסייה האנושית של קובה והאיטי. גידול חיות מחמד הוא בגדר מותרות. על מקבלי ההחלטות לשקול העלאת מס על הרישיונות להחזקת בעלי חיים או לחלופין להעלות את מחיר המזון כדי שיגלם את ההשלכות הסביבתיות".

לסיכום אומרים מחברי הדו"ח כי "רוב האנשים מאמינים שכלכלה מודרנית חייבת לצמוח, ומבחינתם הגבלת הצמיחה משולה למתכון להתמוטטות חברתית וכלכלית. אבל התמוטטות המערכות האקולוגיות והתחממות כדור הארץ מראים שהיעדר צמיחה כלכלית היא חיונית, ויש לממש אותה מהר ככל האפשר אם אנחנו רוצים להציל את הציוויליזציה האנושית".

Photo by Alby Headrick, cc

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“הצמיחה הכלכלית – סכנה לצומח ולאדם”

 1. גיא יובל הגיב:

  שלום רב

  מאד מעניין מה שנכתב כאן אך יחד עם זאת גם נאיבי מאד.
  ראשית צמיחה כלכלית כלשהיא חייבת להיות ולו רק בגלל שהאוכלוסיה גדלה (נולדים יותר אנשים מכאלו שמתים).
  מעבר לזה העולם נחלק לשניים בעיקר, אוכלוסיה שיש לה אמצעים ואז מוחה נשטף לפחות 2 דורות לגבי חובתה לצרוך.
  זה מפומפם שוב ושוב בכל מדיה אפשרית. להחליף את הדיסקט זה אפשרי אבל זה יקח הרבה מאד זמן. החלק השני זה אוכלוסיה שאין לה ורק מנסה לשרוד את היום יום (מזון, בריאות, מים), בסוג זה של אוכלוסיה אין מה לשנות, אם כבר אז להיטיב את תנאיה.

  כישראלי, אני בר מזל ששייך לקבוצה הראשונה, אבל אני יודע שאנשים היום קונים כדרך חיים. מה הם יעשו אם לא יקנו? יקראו ספר? ידברו? נו באמת מה זה מול ה SALES הקרוב לבית.

  כל טוב
  גיא יובל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *