נלחמים בזיהום מי תהום

נלחמים בזיהום מי תהום


המשימה: טיפול במפגעים סביבתיים המסכנים את מי התהום ומי השתייה בישראל.
הלוחמות: רשויות מקומיות. השותפים: ארגון ידידי כדור הארץ והאיחוד האירופי.
המטרה: להפחית את הגורמים לפסילת כחמישית מכמות המים של אקוויפר החוף

שילוב כוחות משדר תמיד רצינות, דבקות במטרה וגם סיכויים גבוהים להצלחה. זו התחושה העולה מפרויקט "שומרים על מי התהום" שנחנך לאחרונה, בהובלת ארגון ידידי כדור הארץ המזרח התיכון ובמימון האיחוד האירופי. רשויות מקומיות שונות חתמו במסגרת הפרויקט על התחייבות לפעול לשמירת מי התהום שבתחומן. מדובר במועצות האזוריות גלבוע, עמק הירדן, עמק חפר, מטה יהודה, תמר, ובעיריות בית שאן ובאקה אל-גרבייה. אותן רשויות ימפו וינטרו את המפגעים בתחומיהן, ובהמשך יכינו תכניות פעולה למלחמה בזיהום מי התהום. נוסף על כך יפעלו להגברת המודעות בקהילה להגבלת מפגעים סביבתיים המסכנים את מקורות המים ואת איכות מי השתייה של ישראל.

כיום, כחמישית מהמים של אקוויפר החוף אינה ראויה לשתייה, ומי מעיינות רבים ששימשו בעבר לשתייה ראויים היום לשימוש חקלאי בלבד. הפרויקט החדש אמור לפתור בעיה זו.

הפרויקט נחנך לאחרונה בטקס חגיגי, במעמד ראש משלחת האיחוד האירופי בישראל אנדרו סטנדלי. האיחוד מתעתד כעת לממן מערך אזורי, חוצה גבולות לאומיים, אשר ינטר, ימפה וינהל את הטיפול במפגעים סביבתיים המסכנים את מי התהום, באמצעות הרשויות המקומיות והעיריות המשתתפות בפרויקט. בשלב השני תבנה כל רשות תכנית פעולה מפורטת להתמודדות עם הבעיה, כולל תכנית לביוב של כל רשות, צמצום בורות הספיגה, חיבור למתקני טיהור שפכים ועוד.

"זיהומי מקורות המים כבר פוגעים באיכות מי השתייה וגורמים בעקיפין לעליית מחירי המים", אמר ד"ר יובל ארבל, מנהל הפרויקט. "כחמישית מכמות המים של אקוויפר החוף פסולה לשתייה, ומי מעיינות רבים ששימשו לשתייה, ראויים היום רק לשימוש חקלאי. על מנת לאפשר הפקת מים בת-קיימא לטווח הארוך, יש לטפל בזיהומי המים ברמת הרשויות המקומיות, ולתמוך בתהליכים שימנעו את המשך הזיהום."

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“נלחמים בזיהום מי תהום”

  1. אורן דותן הגיב:

    כשהרשויות המקומיות מתחילות להתעורר, זה באמת מעודד. המפתחות לדברים רבים נמצאים דווקא בידיים שלהן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *