דוב הקוטב מתפלל בכותל

בחודשים הקרובים תצא לפועל תכנית קידוחי נפט בקוטב הצפוני. ארגון גרינפיס מנסה להפר את רוע הגזֵרה, ויוצא בקמפיין מעניין בכיכוב דוב הקוטב. ויש גם גרסה ישראלית

קשה היה שלא להתמלא חמלה אל מול הסרטון של גרינפיס שצולם לאחרונה ברחובות לונדון, ובו נראה דוב הקוטב הלבן מסתובב ברחבי העיר כשהוא אבוד, תלוש ומבולבל. או בקיצור, הומלס. את הסרטון ליוותה מוזיקה של רדיוהד וקריינות של השחקן ג'וד לואו, והוא זכה לבאזז נאה ברחבי הרשת.

מדובר בחלק מהקמפיין של גרינפיס נגד חברת Shell, המתעתדת להתחיל בקרוב בקידוחי נפט ניסיוניים בקוטב הצפוני. "הקרח היה מאפיין תמידי של האוקיינוס הארקטי", מסבירים בגרינפיס. "הוא נמס בגלל השימוש שלנו באנרגיה מלוכלכת מדלק מאובנים, ובעתיד הקרוב לא יהיה בו קרח כלל. קידוחים לחיפוש נפט באזורים הבתוליים של הקוטב על ידי חברות ענק עלולים לגרום נזק בלתי הפיך שישפיע על כולנו. חייבים לעצור אותם. הקוטב הוא המקרר של כדור הארץ, ובעידן שינויי האקלים ועליית הטמפרטורות כולנו מחויבים להגן עליו".

בארגון הירוק הזכירו כי בני האדם לא יהיו הנפגעים היחידים מההרס, אלא גם דובי הקוטב, הלוויינים הארקטיים, סוסוני הים והמינים החיים באזור, וטום יורק, סולן רדיוהד, תרם אף הוא ציטוט משלו: "אנחנו חייבים לעצור את ענקי הנפט העלולים להרוס את הקוטב הצפוני. שפיכת נפט במקום פשוט תהרוס את האזור, בעל היופי עוצר הנשימה".

צילום: יונתן עומר מזרחי

בימים האחרונים התבשרנו על כך שדוב הקוטב הגיע לביקור בישראל, על מנת לעורר גם כאן את המודעות סביב הנזק הגלובלי שעלול להיגרם אם תכנית קידוחי הנפט תצא לדרך. הצלם יונתן עומר מזרחי צילם את הדוב במקומות מרכזיים בארץ – הכותל, מגדלי עזריאלי בתל אביב, ים המלח והנגב – ובמקביל יוצאים פעילי גרינפיס ישראל להחתים את אזרחי ישראל על אמנה להצלת הקוטב הצפוני, בליווי דוב הקוטב (לא המקורי, כמובן). החותמים יזכו לתואר "מגני הקוטב", ושמות מיליון הראשונים ייקברו בקפסולה שתוטמן באדמת הקרח שבקוטב הצפוני.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *