חזקה מן הרוח

חזקה מן הרוח

טכנולוגיה חדשה: טורבינות רוח במדבר מסוגלות לייצר 1,000 ליטרים של מים נקיים ביום. דגם אב של הטורבינה הותקן בשנה האחרונה באבו דאבי

קונספט חדשני נבחן במדבר אבו דאבי: טורבינת רוח מְעַבָּה מים המצויים באוויר ודוחסת אותם למכלי אחסון לצורך סינון וטיהור. את הטכנולוגיה פיתחה חברת Eole Water. הרעיון לפיתוח הטכנולוגיה עלה למייסדה מארק פארנט בעת מגוריו באיים הקאריביים, כשנהג לאסוף את המים מיחידת מיזוג האוויר שלו. הוא החל לחשוב על דרכים שבהן מים יכולים להתעבות מהאוויר באזורים שאין בהם גישה לרשת קווי חשמל, וכך נולד רעיון טורבינת הרוח.

טורבינת הרוח 30kw מאחסנת ומניעה את כל המערכת. אוויר נשאב דרך פתחי האוורור בחוד הטורבינה ומתחמם על ידי גנרטור כדי ליצור אדים. האדים עוברים דרך מדחס קירור, המדחס יוצר לחות, וזו נדחסת ונאספת. המים שנוצרו כך מועברים בצינורות למטה אל מכלי פלדת אל-חלד, ושם הם מסוננים ומטוהרים.
דגם אב של הטכנולוגיה הזאת הותקן באבו דאבי באוקטובר האחרון, והצליח להפיק 500 עד 800 ליטרים של מים נקיים ביום מאוויר המדבר היבש. החברה טוענת שנתון זה יכול לגדול אף ל-1,000 ליטרים ליום במערכת  שדורשת מהירות רוח של 24 קמ"ש ומעלה על מנת להפיק מים.

הטכנולוגיה הזאת משתמשת בתהליך פשוט שנוסה במגוון עיצובים, אבל מופעל כאן לראשונה באמצעות טורבינת רוח. שיטה זו מאפשרת להפיק כמויות גדולות של אוויר נקי באזורים שאין בהם גישה לרשת החשמל, מה שהופך אותה למבטיחה במיוחד לאזורים וקהילות מרוחקים ולאזורי אסון.

Via Treehugger

תרגום: שירי פורר

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

5

תגובות ל“חזקה מן הרוח”

 1. יוחנן הגיב:

  אני משתמש קבוע במי המזגן , וזה בעצם אותו הדבר

 2. אק הגיב:

  שימו לב והשתמשו במי המזגן כבמי ביוב כיוון שהם אוספים את כל החיידקים והוירוסים שסביבכם בחדר.

 3. שחם הגיב:

  ע"פ הרעיון הנ"ל ניתן "ליצר" נאות מדבר ירוקות בכל רחבי הגלובוס פרט אולי לאיזורים הארקטיים ולמספר קטן ביותר של איזורים שחונים במיוחד. נקודות ירוקות אלו יכולות לשמש לצורך נדידת ציפורים ויצורים אחרים וכן באם "מייצרים" ריכוז גדול שלהן אפשר לשנות את קו המדבר ,נניח בסהל.

 4. יששכר הגיב:

  אני משקה עץ פפאיה ממי המזגן שמספק בין 1 ליטר ל1.5 ליטר לשעה

 5. ישראל הר הגיב:

  ל-"אייר פאואר" טכנולוגיה מתקדמת יותר- המרת חום האוויר האטמוספירי לחשמל זול ונקי. מים מופקים כתוצר משנה. כמותם
  היא פונקציה של הלחות באוויר ועשויה להגיע ל- 600 ליטר בשעה בגנרטור של 1 מגה-ווט באוויר מדברי בו הלחות היחסית 20%. גנרטור בהספק זה שואב 500 ק"ג אוויר בשניה ופולט אותו בטמפרטורה נמוכה יותר. החום שנלקח מהאויר הופך לחשמל.

  ישראל
  טל 466 359 0528

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *